Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk | foto: ČTK

Agrese Ruska nás všechny sjednotila, říká ukrajinský premiér Jaceňuk

  • 74
Jsme ochotni bavit se o širší autonomii Krymu, za přítomnosti ruských vojáků to ale nejde. V exkluzivním rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita to uvedl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Redakce iDNES.cz interview s laskavým svolením polského deníku publikuje v češtině.

Prezident Putin říká, že v Kyjevu vládne teror. Cítíte atmosféru teroru?Jsem rozčarovaný tvrzeními prezidenta sousedního státu, protože takový styl dialogu je nepřijatelný a k ničemu nevede. Ukrajina a Rusko musí budovat své vztahy na nových zásadách. Rusko musí pochopit, že je to v zájmu obou států. Ukrajina bude v těchto vztazích vystupovat jakou součást Evropské unie.

Krize na Ukrajině

Co se týče teroru, je na tom něco pravdy. Ale tento teror je možné vidět na území Autonomní republiky Krym. Tento teror má spojitost s tamní přítomností ruských vojáků a s faktickou agresí Ruska na Ukrajině. Jestliže ale mluvíme o zbytku země, tak tam je situace každým dnem stabilnější.

Představují extremisté, teroristé a nacionalisté, o nichž Moskva neustále mluví, pro Ukrajinu hrozbu?
Je třeba vyvracet mýty. Ne Ukrajině není fašismus, ani xenofobie, ani tu nemáme teroristy. Není tu nic z toho, o čem mluví ruská televize. Je třeba říkat pravdu. Moje vláda byla zvolena shodně s ústavou. Reprezentuje zájmy celé Ukrajiny, všech etnických skupin. Naše vláda bojuje o jednotu země.

Jak se díváte na možnost spolupráce se zbytkem opozice, také s tou, která není v parlamentu. Jakou roli hraje v politice Pravý sektor?
Pokud dovolíte, nebudeme tu diskutovat o pravém, levém nebo západním sektoru. Musíme přemýšlet v kategoriích celého státu. Je jedna Ukrajina. Někdo bydlí na východě, v Doněcku, a někdo na západě, ve Lvově. Ale všichni tito lidé jsou Ukrajinci. Vojenská agrese na Krym všechny sjednotila. Dokonce i novou vládu s opozicí, či předchozí vládou. Silná podpora pro novou vládu svědčí o tom, že naše země je schopna se sjednotit.

Někteří nazývají novou vládu kabinetem sebevrahů. Připouštíte si to?
Ano jsme vládou politických kamikadze. Převzali jsme zruinovanou zemi bez finanční základny, s prázdnou pokladnou, s totální korupcí na všech úrovních státu. Sestavení vlády tři měsíce před prezidentskými volbami není ničím jiným, než politickou sebevraždou. To je osud naší vlády. Ale přes to všechno máme obrovskou odpovědnost za zemi, musíme stabilizovat situaci.

Jakou má vaše vláda pozici vůči Krymu? Berete v úvahu možnost, že přijdete zcela o kontrolu nad Krymem?
Kyjev nemusí mít vztahy s Krymem, protože autonomní Krym byl a je součástí Ukrajiny. Rusko, které začalo vojenskou agresi, tam má obrovský vliv. Jsme přesvědčeni, že tento konflikt se musí vyřešit politickou cestou. Čím rychleji Rusko stáhne armádu a vrátí vojáky Černomořského loďstva na základny, tím rychleji se uklidní situace na Krymu.

Jaké kroky podniknete, pokud se Rusové žijící na Krymu nebudou chtít dohodnout?
Nerozumím otázce. Jsou Rusové ti, co mluví rusky, nebo ti, co mají ruské pasy? Máme polovinu obyvatelstva, která mluví rusky. Dokonce i já, který pocházím z západní části země, se snažím mluvit rusky a myslím, že mluvím rusky velmi dobře.

Rozdělování Ukrajiny na jazykovém základě je dalším mýtem, který má posloužit k rozpadu státu. V této chvíli nevíme, co chtějí obyvatelé Krymu od ústřední vlády v Kyjevu. Víme jen, že z ukrajinského území chtějí udělat území ruské. To nikdy nedopustíme.

Takový byl scénář v Abcházii, ale tamní rusko-gruzínská letoviska po válce zpustla. To samé se stane na Krymu. Varoval jsem Rusko, že za prázdná letoviska během letní sezóny ponese odpovědnost. Ale Krym budeme muset dotovat my. Naše vláda je připravena otevřeně diskutovat o právech různých částí země, o právech samospráv. Chceme jít cestou předání moci do regionů. Zvýšit práva krymské autonomie. Ale tento dialog se nedá vést za přítomnosti ruských tanků.

Existuje hrozba opakování krymského scénáře ve východní části Ukrajiny?
V podstatě kontrolujeme východní část země a to přesto, že jsou tam stovky provokatérů zpoza hranic. Povolali jsem šéfy oblastí, kteří se pokouší stabilizovat situaci. Je lépe, než bylo před pár dny.

Jaký nejdůležitější úkol má vaše vláda?
Země je v troskách. Je třeba ji postavit na nohy. To je jeden, základní cíl. Vedle toho máme několik dalších úkolů, jako se stabilizace hospodářství, odstranění korupce, obnovení činnosti státních orgánů, lustrace soudního a právního systému. Musíme zlepšit pověst ukrajinské policie. A také podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii.

Kdy by se tato dohoda měla podepsat?
Ihned. Vláda v úterý anulovala rozhodnutí předchozího kabinetu o zastavení dialogu s Evropskou unií v otázce dohody o asociaci. Musíme se také s našimi evropskými partnery dohodnout na dalších věcech ohledně našeho přidružení. Pro nás je také důležité zrušení vízové povinnosti mezi Evropskou unií a Ukrajinou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video