Ukrajinci vyvracejí rudé modly, město Železného Felixe tiše reptá - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinci vyvracejí rudé modly, město Železného Felixe tiše reptá

  19:14
Dzeržinsk (Od zpravodaje iDNES.cz) - Dzeržinsk - město horníků. Více než tři čtvrtě století se třicetitisícové město v Donbasu mohlo pyšnit tímto heslem a jménem zakladatele sovětské tajné policie. Doba se však mění. Ukrajinou se žene vlna dekomunizace a hornické město ležící na dohled povstaleckému území se musí přejmenovat.
Vítejte v Dzeržinsku, budoucím Torecku.

Vítejte v Dzeržinsku, budoucím Torecku. | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Pokud máte depresi, jeďte se podívat do Dzeržinsku. Život v Česku se vám hned bude zdát veselejší. Město o velikosti Příbrami ze všeho nejvíce připomíná 70. léta na Ostravsku. Šedivé ulice, rezignované tváře místních, rozhrkané žigulíky, zrezivělé důlní věže a haldy čnící do mrazivé krajiny.

Felix Dzeržinskij

(1877 - 1926)

Felix Dzeržinskij na archivním snímku

Narodil se nedaleko Minsku do rodiny zchudlého polského šlechtice. V mládí vstoupil do sociálnědemokratické strany a byl několikrát vězněn. V roce 1917 se přidal k bolševikům a stal se jedním z hlavních Leninových spolupracovníků. Těsně po říjnovém puči dostal na starost boj proti "vnitřním nepřátelům", pro jehož účely založil a vedl první sovětskou tajnou policii, nechvalně známou Čeku. Muž přezdívaný pro svoji tvrdost Železný Felix se tak stal hlavním strůjcem rudého teroru, kterému v prvních letech sovětského režimu padly za oběť desetitisíce lidí.

A navíc vojáci. Dzeržinsk totiž leží asi padesát kilometrů severně od Doněcku a kousek za městem jsou zákopy. Jen dvacet kilometrů na jihovýchod je Horlivka, kde už vládnou separatisté. Také Dzeržinsk krátkou dobu patřil do takzvané Doněcké lidové republiky, ale v červenci 2014 se povstalci z města stáhli.

Dnes ve městě vlají ukrajinské vlajky a zatímco v Doněcku se vyvěšují portréty Stalina (více čtěte zde), tady se stejně jako na celé Ukrajině účtuje se sovětskou minulostí. V létě byly strženy pomníky Lenina a Dzeržinského a v polovině října radní na základě zákona o dekomunizaci rozhodli, že se město přejmenuje na Toreck - podle řeky, která tudy protéká.

Dekomunizace? Kdo se o ni prosil?

Jenže mnoha místním lidem se to nelíbí - především proto, že se jich nikdo nezeptal na jejich názor.

„Ten památník sundali v pět hodin ráno, aby o tom lidi nevěděli. Aby se nikdo nebouřil,“ čílí se bývalý horník Alexej Nikolajevič při vzpomínce na odstranění sochy zakladatele Čeky. „Dekomunizace? Kdo se o ni prosil? Vyměníme pasy, přejmenujeme ulice. A proč? Stojí to spoustu peněz. Západ pošle peníze, my je zase rozkrademe,“ zlobí se.

Podle něj byli dříve místní hrdí na to, že si mohou říkat „dzeržinci“, mladým lidem však prý už jméno Dzeržinskij nic neříká. „Zeptejte se mladých, nikdo ho už nezná. A to samé Lenin. Otevřete dějiny Ukrajiny a budete mít štěstí, když o něm najdete dva řádky,“ stěžuje si muž, který pracoval patnáct let na šachtě.

Mířím proto za místní omladinou, abych si jeho slova ověřil. „Dzeržinskij? To byl nějaký komunista,“ odpovídá šestnáctiletý Vlad poněkud nejistě na otázku, po kom je jeho město pojmenováno. V jednom se však se starým horníkem shoduje: místní si přejmenování nepřejí. „Když už jednou město nějak nazvali, tak by to mělo zůstat,“ míní Vlad.

Připomínky sovětského vítězství ve Velké vlastenecké válce v Dzeržinsku.
Připomínky sovětského vítězství ve Velké vlastenecké válce v Dzeržinsku.
Připomínky sovětského vítězství ve Velké vlastenecké válce v Dzeržinsku.

Připomínky sovětského vítězství ve Velké vlastenecké válce v Dzeržinsku.

Jenže ani Dzeržinsk nebyl vždy Dzeržinsk - až do roku 1938 se město jmenovalo Ščerbynovka podle kozáka, který se zde usadil v 18. století. Místní se aspoň mohou utěšit myšlenkou, že až se tady budou opět měnit cedule a přepisovat mapy (výběr nového jména musí ještě schválit ukrajinský parlament), nebude Dzeržinsk rozhodně jediný.

Bulvár Václava Havla

Velké ukrajinské přejmenovávání odstartoval zákon o dekomunizaci, který prezident Petro Porošenko podepsal v květnu minulého roku. Sovětský režim byl podle tohoto zákona zločinný, a jakákoliv jeho propagace je proto zakázána.

Zákon nařizuje zpřístupnění archivů, odstranění komunistických památníků a určuje, že Velké vlastenecké válce se od nynějška bude stejně jako na Západě říkat druhá světová. Ministerstvo vnitra také v rámci dekomunizace zakázalo činnost všem třem ukrajinským komunistickým stranám, což na Západě vyvolalo obavy z omezování svobody slova na Ukrajině.

A především nastala doba vášnivých sporů o nová jména měst, vesnic, ulic i náměstí. Do letošního května se musí přejmenovat celkem 22 ukrajinských měst a 44 vesnic. Když to nestihnou, vybere jim nové jméno vláda.

Ukrajinští historici už v říjnu zveřejnili seznam 520 historických osobností, jejichž jména je třeba vymazat z map. Kromě Lenina, Dzeržinského, Marxe či Molotova je na něm třeba i Antonín Zápotocký (na seznam se můžete podívat zde). V Kyjevě by se naopak brzy mohl objevit bulvár Václava Havla.

Řada měst nesoucích jména komunistických a sovětských funkcionářů leží v průmyslovém Donbasu, kde dodnes panuje silná nostalgie po sovětských časech. Na povstaleckých územích se pochopitelně nic nezmění, ale na ukrajinské straně fronty už došlo například na Arťomovsk (pojmenovaný podle bolševického revolucionáře Arťoma), který se vrací ke svému původnímu názvu Bachmut.

Obyvatelé Kirovohradu si zase na konci října odhlasovali, že chtějí stejně jako jejich předci žít v Jelizavetgradu. Mají však nejspíš smůlu: poslancům se zřejmě pojmenování po ruské carevně nelíbilo a městu vybrali jméno Inhulsk, proti čemuž se ve čtvrtmilionovém městě nyní vášnivě protestuje.

Krize na Ukrajině

Kulantně tento problém vyřešili v Dněpropetrovsku. Město nesoucí dříve jméno Jekatěrinoslav bylo roku 1926 přejmenováno podle veletoku, na jehož březích se rozkládá, a bolševikovi Grigorijovi Petrovském.

Současní obyvatelé se v průzkumech vyslovili proti přejmenovávání a radní se proto rozhodli ušetřit za výměnu cedulí. Do Kyjeva vzkázali, že Dněpropetrovsk se bude i nadále jmenovat Dněpropetrovsk, od nynějška však už ne podle Petrovského, ale podle svatého Petra.

Změnit myšlení lidí bude těžší

Takovou kulišárnu si Dzeržinsk dovolit nemůže a musí si pomalu zvykat na jméno Toreck. Půjde to ztuha, řada místních totiž nemilosrdného čekistu stále chová v úctě. „Dzeržinskij se nikoho nebál a bránil svoji vlast, Sovětský svaz. Dnes už takoví nejsou. A teď jeho památník odstranili, debilové. Vždyť to je naše historie!“ zlobí se penzista Gennadij Vasilijevič.

Najdou se tu však i lidé, kteří po Dzeržinském ani jeho památníku truchlit nebudou. „Sochu shodili, líto mi to není. Ani Lenina. Já nejsem komunista. Bez Dzeržinského můžeme žít. A přejmenování města? Žádný smysl to nemá, ale bude to stát spoustu peněz. Přejmenovat město není těžké, ale změnit myšlení lidí bude daleko těžší,“ říká bývalý horník Pavel Ivanovič.

Jestli tomu výměna cedulí nějak napomůže, zůstává otázkou. Řada politologů má ostatně za to, že cílem ukrajinské dekomunizace není primárně tlustá čára za sovětskou minulostí, ale především boj proti ruské propagandě, která ze slavné minulosti Sovětského svazu dodnes čerpá.

Její účinky jsou cítit i tady v Dzeržinsku. Místní vyprávějí, že separatisté pro jejich město vybrali úplně nové jméno. Překřtili ho na Drážďany, protože je prý „plné fašistů“.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Záchranář i statečný mladík. Připomeňte si Čechy, kteří padli při obraně Ukrajiny

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu se do obraných řad napadeného státu rozhodlo připojit i několik českých dobrovolníků. Někteří z těch, kteří byli přesvědčení, že konflikt na východě neovlivní jen...

29. března 2025  14:53

Počet mrtvých po zemětřesení v Barmě překročil tisícovku, uvedla státní média

Počet obětí pátečního zemětřesení v Barmě překročil 1 000, oznámila podle agentur státní televize. Přes 2 300 lidí bylo zraněno, 30 se pohřešuje. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730...

29. března 2025  5:53,  aktualizováno  14:35

V Rusku velí k rasové čistotě. Bereme jen lidi slovanského vzhledu, hlásí firmy

Tamní zákony to sice zakazují, ale to nevadí. Ruské firmy, ale i úřady si do svých inzerátů a výběrových řízení bez servítek píšou, jací zájemci se mají hlásit – Slované. Požadavky na slovanské...

29. března 2025  14:12

Ledový kámen z Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

Barma po zemětřesení požádala o pomoc, v pohotovosti jsou i čeští záchranáři

Barmská vláda oficiálně požádala o zahraniční pomoc po ničivém zemětřesení, obdrželo ji i české velvyslanectví v Rangúnu. Radiožurnálu to řekl vedoucí tamního úřadu Petr Starý. Ministerstvo zahraničí...

29. března 2025  13:35

Policie v Pardubicích vyšetřuje násilnou smrt, tragédii předcházel konflikt tří lidí

Pardubičtí kriminalisté se od sobotních ranních hodin zabývají případem násilné smrti muže, ke kterému došlo bezprostředně po konfliktu několika osob v centru města. Policisté zadrželi dva podezřelé...

29. března 2025  7:52,  aktualizováno  13:09

Marihuana je na ústupu i kvůli hraní na počítači, říká o závislosti terapeut

Premium

Kratom, nikotinové sáčky, nadměrné hraní počítačových her. To je jen pár závislostí, které dnes s dětmi řeší terapeuti Adiktologické ambulance Kolping na Vysočině. V Česku jsou všechny návykové látky...

29. března 2025

Rusko znovu udeřilo na Dnipro, útoky zabily čtyři lidi a zničily několik domů

Sledujeme online

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu na platformě Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak,...

29. března 2025  10:23,  aktualizováno  12:23

Obří hotel v Adršpachu? Místní děsí projekt v chráněné oblasti za 1,5 miliardy

Je březen, turisticky mrtvý měsíc, ale parkoviště v Adršpachu už se plní. „Czy to nie jest za darmo?“ diví se Polák ve stříbrné oktávce, že musí zaplatit 220 korun. Kdyby přijel v létě, bez předchozí...

29. března 2025  12:17

Podezřelý, který v Amsterdamu pobodal pět lidí, je Ukrajinec z Doněcké oblasti

Muž podezřelý z útoku v centru nizozemské metropole je třicetiletý Ukrajinec z Doněcké oblasti, uvedla v sobotu agentura Reuters s odvoláním na nizozemskou policii. Motiv jeho činu stále není jasný.

29. března 2025  12:14

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

29. března 2025

Policie pátrá po seniorovi z Příbramska, doma nechal dopis na rozloučenou

Policisté pátrají po devětašedesátiletém Milanu Labudovi z Březnice na Příbramsku. V pátek odjel z domova osobním autem, nemá s sebou mobilní telefon ani doklady. Doma zanechal dopis na rozloučenou.

29. března 2025  11:14