Nacionalismus je jedním ze základních bodů výcviku. Láska k vlasti je podle...

Nacionalismus je jedním ze základních bodů výcviku. Láska k vlasti je podle instruktorů extrémně důležitá. | foto: AP

Malí táborníci na Ukrajině cvičí na válku, velí jim ostří hoši z Azova

  • 279
Místo koupání a hraní volejbalu strávily stovky dětí ve válkou rozštěpené Ukrajině léto rozborkou a sborkou útočných pušek kalašnikov a zdokonalováním se v umění války. Poté, co vražedný konflikt na východě vstoupil do třetího roku, se někteří rodiče starají o to, aby jejich děti byly připraveny bojovat proti proruským separatistům.

Členové dobrovolnického praporu Azov, kteří prosluli krajně pravicovými názory a válčením na východní frontě, vypracovali pro děti dvoutýdenní polovojenský program (více o batalionu Azov zde). Výcvik v sedmi táborech po celé zemi už absolvovalo více než 850 dětí.

Výcvik, který se zaměřuje na bojové sporty a tělesná cvičení, je prosáknut nacionalistickými idejemi. „Ukrajino, svatá otčino hrdinů, vstup do mého srdce!“ zpívá při vztyčování ukrajinské vlajky stovka dětí v maskovacích uniformách v táboře kousek od Kyjeva. Každé z nich přitom na srdci drží ruku sevřenou v pěst.

Velitelé Azova důrazně odmítají obviňování z neonacismu. Znak jednotky se ovšem výrazně podobá heraldickému znaku vlčí hák (Wolfsangel), který za druhé světové války používaly nacistické divize. Azov však tvrdí, že jde o protnutá písmena „N“ a „I“ znamenající „národní idea“.

Krajně pravicové názory ale neděsí rodiče, kteří obvykle platí ekvivalent 120 dolarů (asi 2 650 korun), aby jejich dítě strávilo dva týdny s tetovanými bojovníky, běhalo po lese s atrapami pušek a dělalo kliky. „Děti zde zesílí a ukázní se,“ tvrdí Iryna Švecová, matka třináctiletého chlapce, který se zúčastnil tábora u Kyjeva.

„Děti se dobře připraví na život ve válce“

Mnoho rodičů říká, že jim dělá dobře vědomí, že jejich děti jsou dobře připraveny na život v zemi, která je ve válce.

Anton Krjuk, otec dvanáctiletého hocha, který byl na táboře v červenci, doufá, že jeho dítě nebude muset jít do války na východě. Zároveň ale říká: „Dokud toto šílenství s Ruskem neskončí, měl by vědět, jak bránit svou vlast. Můžeme se spoléhat jen na sebe.“

Když upadne na zem knížka, děti v Donbasu ztuhnou leknutím

Azov, který je formálně součástí Ukrajinské národní gardy, spadající pod ministerstvo vnitra, je de facto soukromá armáda, kterou původně platil oligarcha Ihor Kolomojskyj. Současné zdroje financování nejsou známé a jednotka tvrdí, že spoléhá na soukromé dary.

Členové jednotky čelili mnoha obviněním z porušování lidských práv ve válečné oblasti. Mezinárodní organizace Human Rights Watch a Amnesty International ve společné zprávě loni uvedly, že získaly důvěryhodná svědectví o mučení a „dalších ohavných zločinech“, kterých se dopouštějí ukrajinské dobrovolnické jednotky včetně Azova.

V bojích mezi Ruskem podporovanými separatisty a vládními jednotkami na východě Ukrajiny bylo od roku 2014 zabito skoro 10 000 lidí a navzdory tomu, že má platit příměří, prakticky denně stále umírají či jsou zraňováni vojáci i civilisté.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video