Ukrajinští vojáci nedaleko Šyrokyne (19. dubna 2015)

Ukrajinští vojáci nedaleko Šyrokyne (19. dubna 2015) | foto: AP

Ukrajinci dělají vše pro to, aby nemuseli narukovat. Prchají i do ciziny

  • 530
Mnozí Ukrajinci zkoušejí nejrůznější možnosti, aby nemuseli do armády. V Kyjevě se vojenské službě podle německého deníku Handelsblatt vyhýbá až 95 procent mužů. Narukování pro mnohé znamená nejen ohrožení zdraví a života, ale i existenční nejistotu pro jejich rodiny. Ukrajinské armádě mají pomoci cizinci.

Handelsblatt uvedl příklad 22letého muže z východoukrajinského Dněpropetrovsku, který se několik měsíců ukrýval v Kyjevě poté, co dostal povolávací rozkaz.

Aby se službě v uniformě vyhnul, chtěl se zapsat na některou z vysokých škol v ukrajinském hlavním městě, ale pak se mu naskytla příležitost k odchodu do „opravdové Evropy“. Nyní je v italském Turíně a doufá, že během roku bude moci začít studovat na nějaké italské univerzitě.

Ukrajinská armáda, která na východě země bojuje s proruskými separatisty, chce během příštích pěti měsíců vycvičit 60 tisíc vojáků. Podle deníku je veřejným tajemstvím, že ti, kdo si to mohou dovolit, se ze služby v armádě vykupují. Před několika týdny byl v západoukrajinském městě Černivci zatčen lékař, který si za vystavení potvrzení o zdravotní nezpůsobilosti účtoval 3 500 eur (přes 96 tisíc korun).

Z oblastí na západě Ukrajiny v uplynulých měsících podle Handelsblattu odjelo 60 procent mužů do zahraničí. Pracují jako sezónní dělníci v EU, vydělávají si třeba v zemědělství nejdříve u pěstitelů chřestu a v létě pak pomáhají při sklizni. „Kdyby nám (můj muž) neposílal z Evropy žádné peníze, nemohli bychom přežít,“ přiznala jedna žena z Lvovské oblasti.

Sezonní dělníci ve velkém neodjeli jenom ze západní Ukrajiny, ale i z východu země. Ti míří do Ruska, kde mnoho Ukrajinců tradičně pracuje na stavbách. Ukrajinci nepotřebují pro cesty do Ruska víza a vláda v Moskvě jim život minulý měsíc usnadnila ještě tím, že prodloužila na 180 dní lhůtu, po kterou mohou v Rusku pracovat, aniž by museli opustit jeho území.

Ukrajinská vláda se snaží legalizovat to, že v armádě po boku Ukrajinců bojují i cizinci. Parlament v Kyjevě v úterý v prvním čtení přijal zákon, který cizincům v budoucnu dovolí vstupovat do ukrajinských ozbrojených sil. Příslušný zákon musí však parlament schválit ještě ve druhém čtení, uvedla agentura DPA.

„Díky cizincům se sníží potřeba mobilizovat ukrajinské občany a omezí se i výdaje na vyplácení náhrad invalidům, rodinám pozůstalých a podobně“, řekl autor předlohy zákona Dmytro Tymčuk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video