Podle policie ke skupině, která údajně v lednu zabila v dubajském hotelu palestinského radikála Mahmúda Mabhúha, patřilo šest Britů, tři Irové (jedna z nich byla žena), jeden Němec a jeden Francouz, většinou židovského původu. (přečtěte si o profesionálním týmu více zde)
Spojené arabské emiráty proto požádaly o spolupráci při dopadení těchto lidí Interpol. Irsko ale oznámilo, že tři "Irové" ze seznamu neexistují. Tamní úřady pasy na taková jména nevydaly a doklady mají falešná identifikační čísla.

Záběry z bezpečnostních kamer zachytily členy gangu, který má údajně na svědomí smrt vysoce postaveného člena Hamasu Mahmúda Mabhúha.
Také Německo oznámilo, že číslo cestovního dokladu na německém cestovním dokladu je neúplné. Britské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení s tím, že pasy použité v případu jsou zřejmě falešné a že záležitost vyšetřuje.
Ukradli nám identitu
Podle izraelské televize byly falešné pasy britských občanů vyrobeny na identitu čtyř lidí, kteří žijí v Izraeli. Pachatelé v pasech změnili jen fotografie, ale jména a další údaje skutečných osob ponechali
"Je to krádež identity," řekl jeden z postižených Steven Hod. "Z Izraele jsem nevyjel už dva roky a v životě jsem nebyl v Dubaji," dodal.
"Otištěný pas je můj, ale já jsem neopustil Izrael," řekl další z dvojníků Paul Kelly. "Jsem v šoku. Obrátím se na britský konzulát, abych věděl, co se děje," uvedl.
Vysoce postavený člen palestinského radikálního hnutí Hamas Mahmúd Mabhúh, který žil v Sýrii, zemřel v Dubaji 20. ledna, jen několik hodin poté, co do země přiletěl nakoupit pro svou organizaci zbraně. Podle pitevní zprávy zemřel udušením a dubajská policie začala okamžitě podezírat izraelskou tajnou službu Mosad.

Záběry z bezpečnostních kamer zachytily členy gangu, který má údajně na svědomí smrt vysoce postaveného člena Hamasu Mahmúda Mabhúha.
Nikdo ale zatím nevysvětlil, proč se údajně dobře připravení pachatelé nechali zachytit bezpečnostními kamerami, o nichž museli vědět. Policie v Dubaji totiž získala záběry bezpečnostních kamer, na kterých si údajní viníci nasazují paruky a lepí falešné vousy.
IZRAEL A MABHÚH
|
Někteří prý jeli ve výtahu s Mabhúhem, aby zjistili číslo jeho pokoje, a pak se ubytovali v místnosti naproti němu. Za služby prý platili v hotovosti.
Dokonalá vražda za deset minut
Podle policie celá akce v dubajském hotelu trvala deset minut a nikdo z gangu se v Emirátu nezdržel víc než devatenáct hodin. Tamní policie v souvislosti s případem vyslýchá dva Palestince, kteří údajně skupině pomáhali.
Izraelští agenti v minulosti při akcích v cizině několikrát použili pasy občanů cizích zemí. Bylo tomu tak i při nezdařeném atentátu na vůdce Hamasu Chálida Mišala. Agenti, kteří se do Jordánska dostali na kanadské pasy, se ho pokusili otrávit v roce 1997 v Ammánu, ale Izrael pak na naléhání jordánského krále Husajna prozradil protilátku, která Mišalovi zachránila život.
izraelský tisk kritizuje MOSAD- Podle izraelského šéfa diplomacie Avigdora Liebermana "není žádný důvod si myslet", že za činem stál někdo z izraelské tajné služby. - Tajnou službu Mosad kritizují izraelská média i její nekdejší vysocí představitelé. Izraelský list Haarec spekuluje, že by za činem mohl stát Mosad, přičemž v takovém případě požaduje demisi šéfa organizace Meira Dagana, který je údajně zastáncem přímých likvidačních akcí. - Deník Jediot Achronot sice přímo neobviňuje Mosad, ale píše, že "ti, kteří provedli tuto operaci, nevzali v úvahu profesionalitu dubajské policie. - "Velké potíže," hlásá titulek článku v listu Maariv. "Nevíme, kdo stojí za touto operací, ale nikdo nepochybuje, že pokud se to dotklo Británie nebo USA, někdo bude muset skládat účty před parlamenty obou zemí," píše deník. |