Ing. Marcela Fejtová se svým přístrojem I4Control

Ing. Marcela Fejtová se svým přístrojem I4Control, který umožní handicapovaným lidem ovládat počítač pomocí pohybů oka. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Ukradl mi nápad, válčí vědkyně se studentem o přístroj pro ochrnuté

  • 480
Marcela Fejtová přišla před několika lety s nápadem, jak pomoci ochrnutým lidem ovládat počítač nebo třeba televizi a rádio. Stejný nápad však v polovině března vyhrál na soutěži vědeckých a technických projektů. "Ukradli mi jej," tvrdí Fejtová. "Není to pravda, software je autorský," hájí projekt organizátor soutěže.

Marcela Fejtová před několika lety vymyslela systém, který má pomoci ochrnutým lidem ovládat počítač pomocí pohybů oka. Unikátní myšlenka se uchytila, první prototyp vznikl v roce 2003 a v září 2008 byl systém uveden na trh pod jménem I4Control.

Až z médií se však dozvěděla, že se stejným nápadem přišel letos v březnu i sedmnáctiletý student Filip Naiser z gymnázia v Litomyšli. Naiser se svým projektem Eye-Controlled Cursor vyhrál Festival vědy a techniky pro děti a mládež, který pořádá asociace Amavet.

"Je to plagiát. Student použil moje know-how, protože neprovedl rešerši a nedovedla jej k tomu ani jeho škola. Takové zařízení přitom již několik let existuje. Pořád se pídím po tom, kde je tvůrčí přístup Filipa, když zrovna na to kladli pořadatelé takový důraz," míní Fejtová.

Student se ke kauze vyjadřovat odmítá. "Jakožto sedmnáctiletý k tomu nemohu nic říci, prosím obraťte se na organizaci Amavet," uvedl jen.

Frekvenční klávesnice biokybernetičky Marcely Fejtové užívaná pro systém I4Control

Fejtová prý kontaktovala pořadatele i školu. "Vydala jsem dvě tisková prohlášení. Společnost Amavet se neozvala. Neozvala se ani škola. Odezva přišla až od dvou členů komise, kteří projekty hodnotili," shrnula Fejtová s tím, že v dopisu přiznali, že student použil její Frekvenční klávesnici.

Stejné barvy i rozložení písmen

Naiserův nástroj nazvaný SoftKeyBoard slouží jako softwarová klávesnice pro vkládání textu prostřednictvím očních pohybů.

"Já sama jsem navrhla nástroj, který nazýváme Frekvenční klávesnice, pro zjednodušené vkládání českého textu. Můj softwarový nástroj je určen pouze pro potřeby projektu I4Control, nejedná se o standardní nástroj. Pan Naiser jej přesto ve svém projektu používá," dodala Fejtová.

POČÍTAČ OVLÁDÁ OKO

"Napadlo mne to po přečtení článku o různých dystrofických postiženích a o tom, že člověka jako poslední zradí svaly okolo očí," informovala vědkyně Fejtová.
Lidské oko snímá kamera, která jeho pohyby přenáší do počítače. Díky tomu pak může člověk psát na klávesnici či ovládat další programy. V budoucnu by měl systém pomoci lidem ovládat například televizi, rádio, závěsy nebo polohovatelné lůžko.
"Nyní máme k dispozici první prototyp dalších funkcí a zaměřujeme se na věci, které se dají ovládat dálkovými ovladači - tedy pomocí infračerveného nebo radiového ovládání," vzkázala vědkyně z ČVUT.

Reportáž uveřejněná v médiích, která Naiserův přístroj zachycuje, jí jednoznačně dokázala, že specifické rozložení všech 84 písmen je naprosto shodné, včetně barvy kurzoru a použití písmen, která na běžných klávesnicích chybí. Nemůže se prý jednat o náhodu ani nedorozumění.

"Na toto ale nechce nikdo slyšet. Studenta omlouvají jeho neznalostí a mládím, nemám mu prý kazit kariéru a iluze," míní vědkyně.

Instituce, které by takové věci měly hlídat, podle ní selhaly. "Je to přitom stejné, jako by vám mladý patnáctiletý kluk ukradl kabelku," míní s tím, že Naiser porušil autorský zákon, když vydává cizí nápady za své.

Hon na sedmnáctiletého kluka?

Škola s názorem Fejtové nesouhlasí. "Jsme ostrými útoky na našeho studenta velice nepříjemně překvapeni. Práce studentů byly na soutěži hodnoceny erudovanými odborníky, škola nikoho k plagiátorství nevychovává. Student neznal komerční řešení, které už se prodává. A přestože využívá princip ovládání počítače pomocí oka, software i hardware je čistě autorský," reagovala ředitelka školy Ivana Hynková.

V reportáži televize Nova, která o vítězství v soutěži informovala, ale jasně zaznělo, že student navrhl úspornější verzi přístroje za desítky tisíc korun. O existenci systému I4Control tedy musel přinejmenším tušit.

Podle Fejtové student i organizátoři nejdříve mluvili o tom, že systém by mohli prodávat, nyní to ale popírají. "Nejde o žádný vynález, ale čistě o soutěž mladých a dětí," uvedl předseda asociace Amavet Stanislav Medřický.

Screenshot z reportáže, která představila nápad studenta Filipa Naisera s totožnou klávesnicí

Společnost, která systém prodává, podle ředitelky gymnázia necitlivým a urážlivým způsobem práci studenta snižuje a vyčítá mu technické nedostatky. "Řešení navržené Filipem je levné a nelze je zřejmě srovnávat s profesionálním produktem firmy," uvedla ředitelka v tiskovém prohlášení.

"Nesnižujeme ani šikovnost studenta, ani se nesnažíme poškodit dobré jméno organizátora soutěže Amavet či gymnázia A. Jiráska v Litomyšli, ale považujeme za správné, aby vše bylo uvedeno na pravou míru," míní Martin Dobiáš ze společnosti Medicton Group, která systém I4Control prodává.

Za studentem i ředitelkou litomyšlského gymnázia však stojí i organizátor soutěže. "Nechci vést dialog o nesmyslu, je to uměle vyvolaná kauza, jen nevím, komu ku prospěchu. Ukazuje se, co je to za lidi, když pořádají hon na sedmnáctiletého kluka. Jeho software je autorský, ani jej nemohl opsat, protože toto nikdo nezveřejňuje," míní Medřický.

Rozhodne až nezávislá expertiza

Podle něj vědkyně asociaci ani nekontaktovala. "Kdyby chtěla, tak to dávno udělá, ale poslala jen prohlášení. Já si ho samozřejmě přečetl a ověřoval jsem si věci kolem, proto jsem zatím nereagoval. Ale ona systém ani neviděla, nemůže tedy autora osočovat z trestného činu a plagiátorství," míní Medřický.

Jak dodal, nebrání se jednání s Marcelou Fejtovou. Celou věc chce ale nejdříve nechat prověřit.

"Necháme si vypracovat expertizu od nezávislé firmy a opřeme se o objektivní fakta. I kdybychom šli k soudu, stejně bychom odborné stanovisko potřebovali. A pokud se plagiátorství prokáže, uznáme je a omluvíme se," dodal s tím, že chce uvést věci na pravou míru a vyčistit ovzduší vědeckých soutěží.

Fejtová se soudit nehodlá, stačila by jí písemná omluva a čestné prohlášení, že si student nebude přivlastňovat výsledky její práce. Tvrdí, že už kauza jejímu systému I4Control uškodila.

Kybernetička Ing. Marcela Fejtová

"Několik zákazníků se v důsledku soutěže rozhodlo vyráběné zařízení vrátit. Na celý systém to vrhá špatné světlo. Student tvrdí, že to vyrobil za dva měsíce za tisícovku a my nyní vypadáme, že si na zákaznících mastíme kapsu, ale tak to není. Peníze ze zisku jdou mimo jiné do úprav přístroje pro konkrétního zákazníka a do dalšího vývoje," uzavřela s tím, že se s celou situací složitě vyrovnává. Celou Frekvenční klávesnici totiž vyvíjela asi půl roku.

I4Control stojí 39 500. Jedná se o zdravotnické zařízení typu 1, které musí mít přísnou certifikaci, musí splňovat technické a zdravotnické normy a musí projít klinickou studií. Cena hardwaru je nízká, velkou část peněz ale tvoří servis, pojištění, upgrade používaného programu či právě certifikáty.

"Velice nás poškozuje, že se student veřejně a naprosto nekvalifikovaně vyjadřuje k ceně zařízení, kde zcela bez pochyby zaměňuje cenu materiálu s cenou koncového zařízení a navíc si zřejmě neuvědomuje, že se jedná o zdravotnický prostředek, který podléhá přísným certifikačním procedurám," dodal Dobiáš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video