Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Redaktorce iDNES.cz ukradli identitu, stačila rozostřená fotka občanky

  • 374
Na začátku byla rozostřená ilustrační fotografie, na konci řada rozhořčených „zákazníků“. Neznámý podvodník na základě ukradené identity redaktorky iDNES.cz Hany Válkové vylákal z lidí tisíce korun. Podle policie nic neobvyklého, podobných případů prý rapidně přibývá. Zatímco v roce 2011 jich řešila 1 500, loni to už bylo 4 400.

„Od února musím lidem vysvětlovat, že to nejsem já, kdo je obral o tisíce. Kvůli podvodníkovi, který ukradl jednu fotku a na internetu mým jménem z lidí láká zálohy na údajný telefon,“ popisuje svou zkušenost Válková. Podvodník přitom využil rozmazané fotografie její občanky, která před několika lety vyšla u autorského textu týkajícího se problémů s novými občanskými průkazy.

Kriminality na síti rapidně přibývá

Za tři roky internetová kriminalita vzrostla téměř trojnásobně. Ukazují to policejní statistiky. Zatímco v roce 2011 bylo podobných případů 1 500, loni už skoro 4 400. Kromě prodeje neexistujícího zboží a krádeží virtuální identity řeší i podvodné jednání s cílem získat citlivá data uživatelů či krádeže údajů z platebních instrumentů a zcizování elektronických dat.

Na ilustračním snímku bylo viditelné jen jméno a fotografie, tedy údaje, které měla redaktorka i ve svém autorském profilu. I to však podvodníkovi stačilo, aby začal z lidí lákat peníze. „O tom, že fotku někdo vydává za vlastní doklad, jsem se poprvé dozvěděla letos v únoru. Tehdy mě jedna uživatelka Facebooku upozornila, že ji někdo rozesílá zájemcům o mobil,“ říká Válková.

Starší telefon dotyčný nabízel na inzertním portálu a požadoval zálohu několik tisíc korun. Snímek dokladu redaktorky se zarastrovanými údaji vydával za vlastní, aby inzerátu dodal na důvěryhodnosti a přesvědčil zájemce, že zaplatit předem je „bezpečné“ a „bez rizika“. Vše probíhalo přes anonymní platební nástroj paysafecard. Jenže ten, kdo skutečně zaplatil, se nedočkal ani mobilu, ani vrácení peněz.

Snímek občanky z webu zmizel, ale už bylo pozdě

Když se o podvodu dozvěděla skutečná majitelka vyfoceného průkazu, doporučila poškozené ženě obrátit se na policii. Fotoeditor iDNES.cz zároveň snímek stáhl z webu i redakčního archivu. Přesto u jednoho případu nezůstalo, podvodník však zvolil trochu jinou metodu.

Připravil vás o peníze stejný podvodník? Oslovte policii

Pokud vás podvodník vydávající se za redaktorku Hanu Válkovou také připravil o peníze, nebo se o to pokusil, kontaktujte policii. Případ řeší policisté z pražských Stodůlek. Není nutné jezdit do Prahy osobně, stačí se obrátit na telefon 974 855 740 nebo na tuto e-mailovou adresu.

„Další vlna upozornění, že se něco děje, mě zavalila v září, kdy jsem navštívila svůj profil na sociální síti po delší pauze. Našla jsem tam řadu srpnových vzkazů od různých dívek a žen, které mě žádaly, abych jim vrátila peníze,“ popisuje vývoj Válková. Některé z poškozených jí vzkázaly, že peníze budou vymáhat, jedna podala i trestní oznámení.

Tentokrát si podvodník založil na jméno redaktorky facebookový účet, připojil její fotku a začal ze zájemců o telefon mámit čtyřtisícové zálohy. Někteří mu peníze poslali, a když se nedočkali mobilu, začali je přirozeně chtít zpět. Jenže falešný profil náhle zmizel, a tak o peníze začali upomínat redaktorku.

Obrana proti podvodům na sítí je složitá

Před kriminalitou, jakou zažila redaktorka iDNES.cz, se dá bránit jen velmi těžko. Přestože se ničeho nedopustila, má obavy z reakcí poškozených lidí. „Začala jsem mít nepříjemný pocit, že je jen otázkou času, než podvodník z lidí vytáhne další peníze a než mi některý z podvedených zaťuká na domovní dveře a dá mi přes pusu, protože je bude chtít zpět,“ uzavírá Válková.

Policisté nevylučují, že případ se ještě rozroste. Více trestních oznámení v této kauze zatím nemají, jak ale sdělil vyšetřovatel, kriminality tohoto typu přibývá. „Takových událostí řešíme hodně, je to téměř na denním pořádku,“ řekl. Ofocenou občanku přitom kvůli podobným deliktům podvodníci ani nepotřebují. „Může to být také zfalšovaná občanka nebo průkaz, na kterém někdo upraví určité údaje,“ vyjmenoval další metody zlodějů policista.

Všem zájemcům o koupi přes internet vyšetřovatel doporučuje, aby své peníze údajnému prodávajícímu nikdy neposílali předem. Jistější, i když ne stoprocentní, je doručení na dobírku. A za úplně nejvhodnější vyšetřovatel považuje svěření peněz do depozitu třetí osobě, která je předá prodejci až po skutečném převzetí zboží.

K nejvyšší obezřetnosti nabádá i předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů Gerta Mazalová. „Radím kopii občanky nikomu nedávat. Ani banka ke kopírování dokladu nemůže nutit. A nejvyšší pozor je třeba si dávat na soukromé poskytovatele úvěrů, různé prostředníky, tam doporučuji průkaz ani nevytahovat z peněženky. Je doba, kdy musíme být strašně opatrní,“ říká.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video