Uklízečky braly víc než vrchní sestra

  • 52
Nemocnicím chybějí miliardy korun, které dluží dodavatelům. Část peněz se utápí i v hospodaření nemocnic a v nevýhodných smlouvách. V českých nemocnicích se může stát, že uklízečky najaté od soukromé firmy berou víc než vrchní sestra odpovědná za chod celého oddělení včetně úklidu, jenže placená podle zdravotnických tabulek.

Nikdo dnes důkladně nesleduje, jaké smlouvy nemocnice uzavírají, tvrdí někdejší poradce exministra Bohumila Fišera Petr Fiala. Fiala zpracoval studii, podle níž nejméně deset miliard korun mizí úplně zbytečně v nelogických rozdílech, za něž nemocnice léčí nebo si zajišťují různé služby - úklid či stravování. Rozdíl mezi platem uklízeček a vrchní sestry objevil v jedné fakultní nemocnici, jejíž jméno odmítl sdělit.

Aby od ředitelů čísla dostal, musel jim slíbit anonymitu. To je podle Fialy hlavní problém: úřady od ředitelů detailní údaje nevyžadují, nehospodárnost se schová do obecných zpráv o hospodaření.

Studie se uskutečnila v sedmi nemocnicích a sledovala roky 2000 a 2001. Některé nemocnice dokážou uvařit denní dávku za sto korun, jiné potřebují 140 korun.

"Některé ústavy provádějí úklid ve vlastní režii za 10 až 20 korun v přepočtu na jednoho pacienta, jinde ho zadávají komerčním firmám, jejichž ceny jsou dvojnásobné. A jsou to nejen potraviny, úklid či energie, ale i výdaje na léky a zdravotnický materiál či ostraha areálu," uvedl Fiala, který přednáší ekonomiku zdravotnictví na lékařské fakultě.

Má informace, že podobné smlouvy bývají doprovázeny provizemi. "Obvykle vám o tom řeknou konkurenční firmy, ale nikdy ne do novin a na kameru," podotkl. Studii Fišerova exporadce už dostala i nová ministryně zdravotnictví Marie Součková. Řekla, že chce kontrolu zpřísnit.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic je však třeba změnit i právní formu nemocnic a kromě větších povinností dát ředitelům i větší kompetence: dnes si třeba nesmějí ani vzít úvěr. "Co se stane, když zcela netržní subjekt musí fungovat v tržním prostředí? Oškubou vás," konstatoval právník asociace Stanislav Fiala.

Ředitelé: Co je a co není výhodné

• Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol: "Něco zajišťujeme dodavatelsky, něco vlastními silami, ale kvůli nízkým mzdám se potýkáme s velkou fluktuací a nemocností personálu. V nemocnici dříve vařila externí firma, nevýhodnou smlouvu jsme vypověděli a vaříme sami. Kvalita jídla se nijak nezhoršila."

• Karel Filip, ředitel IKEM: "Nelze paušálně říci, co je pro nemocnici výhodnější. Pro mne je jednodušší jednat s vlastními zaměstnanci, na které mám páky, než se dohadovat s externí firmou, ale umím si představit, že velkokapacitní dodavatel dokáže něco poskytnout levněji. U nás je to ale často přesně naopak."

• Oldřich Šubrt, ředitel Nemocnice Na Homolce: "Z dlouhodobého hlediska preferujeme to, že služby budeme najímat. K tomu je však třeba fungující trh. Při nedostatku konkurence se poskytovatelé služeb často chovají monopolně."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video