S úklidem následků povodně v Křešicích na Litoměřicku pomáhají hasiči z celé

S úklidem následků povodně v Křešicích na Litoměřicku pomáhají hasiči z celé republiky. (11. června 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

U zničených Křešic bydlí hasiči z celého Česka, děti odjely do Krkonoš

  • 13
Ke Křešicím na Litoměřicku, které po povodni patří k nejzničenějším místům, přijeli hasiči z celé země. Na hřišti v sousedních Zahořanech vzniklo pro dobrovolníky stanové městečko. Hasiči budou v Křešicích a místních částech Nučnice a Třeboutice odsávat vodu z lagun či ze sklepů.

"Hasiči budou postupně odcházet, ale zázemí bude sloužit pro další dobrovolníky. Odstraňování následků povodně potrvá určitě měsíc nebo dva," odhaduje starosta Křešic Václav Kovařík.

Křešice jsou zatím pro dopravu uzavřené, protože laguny vody neumožňují otevřít okresní silnice. Místní lidé už se ale vracejí a vyklízejí své domy. Evakuace se v obci týkala 1 020 obyvatel. Záplavy tu poškodily 260 domů.

"Sama jsem odhadla, že škoda u nás je 700 tisíc korun," přemítá Dagmar Táboříková. Na dvoře jejího domu se vrší haldy vyházeného nábytku.

"To nám nikdo nezaplatí. Nejde jen o nábytek, ale začínají se odlupovat omítky, okna jsou zprohýbaná. V garáži mi zůstalo různé nářadí, všechno můžu vyhodit," posteskl si Václav Tábořík.

Děti ze zničené vesnice odjely na školu v přírodě

Zaměstnanci České pojišťovny dorazili do Křešic v úterý dopoledne. Dvojice pojišťováků už objížděla okolní vesnice na Litoměřicku, do Křešic se dostala až poté, co ve vesnici opadla voda. Oba muži slíbili odškodnění, které vyplývá z uzavřených smluv.

"Takovéhle velké události se navíc řeší vícekrát. Teď třeba nábytek, později přijedeme znova kvůli oknům či stěnám. Promlčecí doba jsou tři roky, během té doby se mohou lidé hlásit o odškodnění," řekl jeden z pracovníků pojišťovny.

Povodeň v Křešicích vyplavila také suterén základní školy i se šatnami a družinou. Děti v pondělí odjely na dvoutýdenní školu v přírodě do Špindlerova Mlýna, kde příští pátek dostanou i vysvědčení. Budova školy se otevře zase až v září.

"Právě kvůli tomu jsem dětem zařídila školu v přírodě. Jednak mají jejich rodiče klid na uklízení, jednak nemusí být děti v Křešicích, kde to nyní třeba i ošklivě páchne, jak voda opadá," říká ředitelka křešické školy Lenka Špittová.

Samotné vybavení školy se podařilo včas přestěhovat jinam. Problém ale nastal s novým hřištěm, které má umělý povrch, a ten se po povodni začíná kroutit. "Právě se dokončilo a chystali jsme se ho slavnostně otevřít," posteskla si Špittová.

Školku postavili nad úrovní stoleté vody, přesto je vytopená

Teprve od ledna byla v Křešicích otevřená také nová školka z mobilních buněk.

"Podlahy a nábytek, vše, co bylo z dřevotřísky, se nyní musí vyhazovat. Teď bude odborná firma zkoumat, jestli jsou v pořádku aspoň stěny a jestli můžeme školku znovu vybavit," poznamenal starosta Kovařík.

Právě kvůli hrozbě povodně nechaly Křešice mobilní školku postavit tak, aby byly podlahy nad úrovní stoleté vody. Hladina ale tuto hranici těsně překročila.

Obecní úřad i škola mají nově zřízená povodňová konta, na která jim lidé posílají finanční dary.

"Na obecním majetku máme zatím vyčíslenou škodu asi čtyři miliony korun. Ale s počítáním jsme v Křešicích teprve začali," zmínil Kovařík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video