Jiří Kozel po opadnutí vody vyhodil gauč i plovoucí podlahu.

Jiří Kozel po opadnutí vody vyhodil gauč i plovoucí podlahu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Od povodní 2002 dům nevyschl, říká muž po návratu do zatopené vesnice

  • 1
Vytopení lidé na Litoměřicku začínají uklízet spoušť, kterou jim v domech nadělala povodeň. Před domy se vrší vyhozený nábytek a lidé se zbavují nánosů bahna. Oceňují vzájemnou výpomoc i pomoc obyvatel z okolních obcí.

"Všechno už je vyhozené, naštěstí nám pomáhali mí kolegové z práce. Hasiči vystříkali celý dům vapkou, pak jsme to vzali rejžákama se savem a ještě se to musí udělat savem celé znova. Pak budeme vysoušet, oklepávat, vysoušet," popisuje na dvoře před domem v Lounkách u Roudnice nad Labem Lucie Mesárošová.

Voda jim vzala kuchyňskou linku se stolem i židlemi, postel, komodu. "V domě jsou jen holé zdi. Ještě uvidíme, co udělá podlaha u mě v pokoji. Je dřevěná, tak jestli se zkroutí, bude se muset vytrhat," přidává Luciina matka.

O pár desítek metrů blíž k Labi bydlí Jiří Kozel s rodinou. "Když budeme do Vánoc jakžtakž bydlet, tak budeme rádi," odhaduje. Ustupující vodu má stále pár kroků od domu.

"Plovoucí podlahu jsme vyhodili, stěnu jsme vyhodili, gauč jsme vyhodili," sčítá škody Kozlova manželka.

Po dvoře chodí jejich syn, který hadicí vystříkává bláto a další nečistoty. Dům je těžce zkoušený velkou vodou už poněkolikáté.

"Ten dům pořádně nevyschnul od roku 2002," říká Jiří Kozel. Pod vodou totiž byli Kozlovi i v roce 2006.

Vesnici po nocích hlídá domobrana před zloději

Zatopená je stále i náves. Velín odklízecích prací vznikl v místní hasičárně, kde se rozdělují košťata, lopaty, vysoušeče a savo. Něco zajistila radnice, něco neznámí dárci a něco lidé z okolních vesnic.

"Jezdí sem lidi z Hoštky, z Vrutice, z Vražkova. Mezi vesnicemi pomoc funguje, pomáháme si," říká paní Alena během krátkého odpočinku. "Uklízíme od šesti ráno," svěřuje se.

Jejímu domu na kopci se voda vyhnula, tak k sobě vzala jednu vytopenou rodinu. Spolu s dalšími pak pomáhá ostatním vyklízet zničené věci, rozděluje věci na úklid a hlídá opuštěné domy.

"Máme tady domobranu, první dny jsme vůbec nespali," popisuje paní Alena.

Po večerech se totiž do vesnice stahují zloději a tipují si opuštěné domy.

"Jednomu tady dokonce chtěli ukrást ovce. Hlídky jsou od desíti od večera do dvou do rána a pak od dvou do šesti. A oni mu je chtěli ukrást v sedm ráno," popisuje další z místních František Beer. Krádež zlodějům podle něj nevyšla, protože je náhodou vyrušil jeden z místních.

Místním pomáhají dobrovolní hasiči z Moravy

Beer odhaduje, že Labe spláchlo třetinu vesnice. I on pomáhá s úklidem druhým, ale ta největší práce podle něj ještě přijde.

"Bude se to dělat postupně, jak bude voda klesat. Pak se začne chodit barák od baráku, otloukat omítky," vyjmenovává Beer.

Na dohled od uklízecího velína jsou v zápřahu dobrovolní hasiči, kteří přijeli do Lounek až z Moutnic poblíž Brna.

"Chodíme barák od baráku, když lidi potřebujou vynášet věci, co jsou na vyhození do kontejnerů," popisuje program jeden z hasičů David Rosenberg.

"Pak oplachujeme zdi a podlahy, aby ty domy byly trochu obyvatelný a lidi tam mohli začít nějak fungovat," dodává další z hasičů Tomáš Přikryl. Jejich kolegové poblíž návsi vapkou sestříkávají bahno ze silnice.

Moutničtí hasiči budou v Lounkách do středy. Jejich nasazení vystihuje tetování, které má David Rosenberg na pravé ruce: Zachraň, nebo zemři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video