Místo tragické dopravní nehody na pražském náměstí Kinských. (5. srpna 2014)

Místo tragické dopravní nehody na pražském náměstí Kinských. (5. srpna 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Od nehod utíkají tisíce řidičů. Čekat, až vyprchá alkohol, se nevyplatí

  • 387
Od dopravních nehod letos uteklo už téměř sedm tisíc řidičů. Mnozí z nich se nakonec přihlásí policii, často však až po několika hodinách. Řidiči se tímto způsobem chtějí vyhnout trestu za řízení pod vlivem alkoholu nebo drog. Neposkytnutí pomoci je ovšem mnohem závažnější zločin.

Nehod, od kterých účastníci ujeli, oproti loňsku přibylo. V prvním pololetí jich policejní statistiky zachytily přesně 6 725. To je o tři a půl procenta víc než ve stejném období loňského roku. Zdaleka ne všechny karamboly mají tak vážné následky jako úterní nehoda na pražském Smíchově, kde po srážce s osobním vozem zemřela mladá dívka (více o tragické nehodě najdete zde).

Celkem však při nehodách, od kterých jeden z účastníků ujel, zemřelo od ledna do června šest lidí. A někteří z nich mohli žít, kdyby jim někdo včas poskytl pomoc. I když se viník přihlásí na policii, ztracený život už to nikomu nevrátí. Právě tak ovšem lidé, kteří vážnou nehodu způsobili, často postupují.

Řízení pod vlivem

Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 havárii, dopravní nebo jinou nehodu, jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek.

Zdroj: Trestní zákoník, paragraf 274

„Když řidiče dožene svědomí, většinou na policii přijde ještě tentýž den, protože si prostě zváží, co udělal,“ řekla iDNES.cz mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Přesné statistiky sice neexistují, na hradeckém dopravním inspektorátu se však všichni shodli, že pokud někdo nepřijde v den nehody, šance radikálně klesá. Pak už jej musí policisté vypátrat sami, což se letos podařilo asi pětsetkrát.

Za ujetí od nehody hrozí až pět let za mřížemi

„Někdo přijde za hodinu, protože je v šoku, uteče do pole a pak se nám vrátí. Jiní záměrně utečou, protože neposkytli pomoc a jsou pod vlivem,“ líčí možné scénáře středočeská policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Někteří z nich na služebnu sice přijdou, ale až po dlouhé době. Bojí se trestu za řízení pod vlivem návykových látek a se „sebeudáním“ čekají, až budou zase v pořádku.

„To, že od dopravní nehody ujel, je pro něho daleko větší problém,“ upozorňuje však Ježková. Pokud totiž účastník dopravní nehody neposkytne pomoc zraněným, může skončit ve vězení až na pět let a hrozí mu i zákaz řízení. Ten postihne i řidiče, u kterého se po nehodě prokáže vliv návykových látek. Za mřížemi však může strávit výrazně kratší dobu, maximálně tři roky. A hlavně má šanci zachránit život člověka, který jeho pomoc nutně potřebuje.

Neposkytnutí pomoci řidičem

Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.

Zdroj: Trestní zákoník, paragraf 151

Vyčkávací strategie se navíc nemusí vyplatit vůbec. Viníka nehody mohou policisté po několika hodinách obvinit dokonce z obou trestných činů najednou. „Pokud se najde zbytkový alkohol, soudní znalec to vždycky dopočítá,“ řekla iDNES.cz mluvčí královéhradeckých policistů s tím, že stopy drog mohou v těle přetrvat i dlouhé týdny poté, co člověk přestane vnímat jejich účinky.

Když selžou testy na stanici, důkaz se hledá těžko

Problém nastane ve chvíli, kdy policejní testy přítomnost omamných látek neprokážou. „Asi bude chybět ten důkaz,“ míní toxikoložka Marie Balíková z Ústavu soudního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zejména u jednorázových uživatelů se v těle stopy alkoholu nebo drog patrně nepodaří najít ani v případě, kdy si policie vyžádá znalecký posudek a podrobná vyšetření.

„Kdyby to byl chronik, tak už je to věc jiná. Dlouhodobá konzumace se vystopovat dá,“ řekla dále Balíková. Dotyčný však může tvrdit, že už drogy nebere nebo zrovna krátkodobě vysadil. A prokázat opak bude pro policii značný problém, řekla iDNES.cz toxikoložka. Její názor sdílí i Jan Stříbrný z Ústřední vojenské nemocnice. Zpětně prokázat, že byl dotyčný člověk v nějaký konkrétní čas opilý či pod vlivem drog, už se podle něj nedá.

„I když je ovšem nález negativní, nemusel být řidič v pořádku,“ podotýká toxikoložka. Notorický alkoholik nebo narkoman za volantem nemá co dělat, protože nemusí být schopen předvídat nebezpečí a reagovat na nenadálé události. To už však není záležitost toxikologů, je třeba povolat psychiatry a provést řadu odborných vyšetření. „Dá se prokázat, že není spolehlivý, že nemá schopnosti potřebné k řízení,“ uzavírá Balíková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video