Na Úhošti návštěvníci najdou i plastiku pohanského božstva.

Na Úhošti návštěvníci najdou i plastiku pohanského božstva. | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Tady vznikla Sámova říše. Tedy, možná, lákají turisty v Kadani

  • 20
Přijeďte se podívat, kde možná vznikla Sámova říše, nejstarší státní útvar na území dnešního Česka. Tak chce lákat turisty občanské sdružení z Kadaně na nedaleký kopec Úhošť, který je považovaný za jedno z míst, kde mohl být slavný Wogastisburg.

U Wogastisburgu roku 631 porazil kníže Sámo se svými Slovany Franky, a položil tím základy prvního staroslovanského státu na území Čech. Právě Sámo má být tím hlavním turistickým lákadlem, výraznějším než případný Wogastisburg.

"Ne každý asi ví, co to je Wogastisburg. Navíc to dělá potíže s vyslovováním a někomu může vadit, že to zní germánsky. Ale o knížeti Sámovi slyšel každý ve škole," vysvětluje Jan Losenický, který s dvacítkou dalších lidí začíná vymýšlet nové plány na turistický rozvoj Kadaně.

Úhošť coby Wogastisburg v těchto plánech hraje důležitou roli. Kadaňští přitom nechtějí tvrdit, že Úhošť je právě to správné místo, kde bájné místo stálo.

"Tak k tomu nechceme přistupovat, že bychom někoho přesvědčovali o jediné správné pravdě. Chceme říkat Pojďte se podívat na jedno z míst, kde Wogastisburg být mohl," upřesňuje Losenický.

Petr Čech, archeolog, jenž se zaměřuje na raný středověk, takový přístup chválí. "Místo na výlety je to nádherné. Je to rozlehlá náhorní planina, kde je nádherný výhled. Až má člověk pocit, že létá. Všechno je pod ním," popisuje Čech stolovou horu na okraji Doupovských hor.

Úhošť je jedním ze dvou desítek "Wogastisburgů"

Kde Wogastisburg ve skutečnosti byl, nikdo neví. Spekuluje se o téměř dvaceti různých místech, která jsou v Poohří, Podyjí, dokonce na Slovensku, v Rakousku či Německu.

Teorie vždy vycházejí z názvů, které jsou nějak blízké jménu ze staré Fredegarovy kroniky. "Ani nevíme, jestli to bylo nějaké hradiště, nebo jen kopec," upozorňuje Čech, že nejstarší zápis o Sámově bitvě s franckým králem Dagobertem dnešním vědcům neříká nic jasného.

Samotný kopec Úhošť podle archeologa spíš bájným místem není. "Patří spíš k těm méně pravděpodobným lokalitám. Ale na druhou stranu nikdo s žádnou přesnější lokalizací Wogastisburgu nepřišel," směje se.

Členům kadaňského spolku na skutečném umístění Wogastisburgu až tak nemusí záležet. Návštěvníci Kadaně a Úhoště přitom nebudou mít nijak daleko ani na další možná místa, kde Wogastisburg možná byl - mezi varianty patří třeba hrad Loket nebo vrch Rubín u nedalekých Podbořan.

Průzkum, který by napověděl víc, by byl drahý

"Dělával jsem průvodce v Anglii. A tam turisty lákají asi na dvanáct míst, kde mohl být bájný Kamelot s kulatým stolem krále Artuše. Podobný princip chceme využít i my," říká Losenický.

I podle Čecha je to nejlepší možný přístup, který v západní Evropě funguje už desítky let. Využívá příběhů, legend a turistické památky, skutečné i legendární, dělá zajímavější.

Proto asi ani nevadí, že skutečný Wogastisburg se třeba nikdy nepodaří objevit. A že přímo na Úhošti ani neproběhne žádný archeologický výzkum, protože by byl hodně drahý. "Čím je místo tajuplnější, tím je zajímavější," dodává Čech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video