Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uganda jako vzor řešení uprchlické krize: za lepší život žádá disciplínu

  20:21
Vzorem řešení uprchlické krize překvapivě není žádná z vyspělých světových velmocí, ale africká Uganda. Do té proudí zejména migranti z Jižního Súdánu. Nacházejí zde pochopení a podporu ze strany úřadů. Dostanou pozemek i materiál na vybudování domova. Zavazují se však k dodržování pravidel a překonání sporů s jinak smýšlejícími etniky.

Uganda jako vzor řešení uprchlické krize. Za lepší život chce disciplínu. | foto: Profimedia.cz

Když v prosinci 2013 vypukly v metropoli Jižního Súdánu první větší boje, nikdo nemohl tušit, jak rychle se nejmladší stát světa propadne do krvavé etnické války. Ta dolehla i na Johna Aleu, který hospodařil v nejsevernějším cípu země.

Ozbrojenci jednoho dne přišli a vzali mu dobytek. Aleu se snažil bránit, ale skončil s prostřelenou nohou. Sousedům trvalo tři dny, než ho dopravili do nejbližší nemocnice. Plně se zotavil až po několika měsících. Bylo mu jasné, že domů se vrátit nemůže.

Oběti bojů v Jižním Súdánu

Boje si vyžádaly na obou stranách už víc než deset tisíc obětí. Dva miliony lidí prchly ze svých domovů. UNICEF varoval, že letos hrozí v Jižním Súdánu smrt hladem až 250 tisícům dětí. Dětský fond Organizace spojených národů také odhaduje, že v konfliktu v současnosti na obou stranách bojuje asi 13 tisíc dětských vojáků.

S rodinou se proto vydal na dlouhou cestu napříč celým Jižním Súdánem. Na rozdíl od tisíců dalších směřoval na jih a ne k pobřeží Středozemního moře, odkud uprchlíci na lodích směřují za lepším životem do Evropy (vše o současné uprchlické krizi v Evropě se dočtete zde). Pro Aleu se stala cílem Uganda, kam v posledních měsících uteklo na 150 tisíc obyvatel Jižního Súdánu.

Uganda a uprchlíci

Proč si za svou novou vlast volí právě Ugandu? Není to náhoda. Pro Středoevropana zapadlá země kdesi v Africe totiž platí za jeden z nejštědřejších států v pomoci uprchlíkům. Jakmile se žadatelé o azyl zaregistruje, úřady jim přidělí pozemek a jen část z uprchlíků míří do velkých táborů (odtud jsou však postupně rozmisťováni do vlastních příbytků v menších osadách). OSN azylantům poskytne základní potraviny a materiál na stavbu dočasného obydlí. Školy a zdravotnická zařízení se většinou nacházejí nedaleko pozemků určených pro uprchlíky, kteří jsou také motivováni k hledání práce.

„Mají všechny práva, která náleží lidským bytostem. Bez ohledu na jejich status uprchlíků,“ uvedl pro server The Guardian Titus Jogo, úředník z vládního oddělení pro uprchlíky se sídlem v regionu Adjumani na severu Ugandy. Úspěšnost ugandského uprchlického programu je podle něj dána jeho jednoduchostí a rychlostí schvalovacích procesů.

Registraci uprchlíků zajišťují místní pracovníci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

Uprchlík má dvě možnosti, jak zažádat o azyl. Zamířit může rovnou do jednoho z uprchlických center. Tam se zaregistruje a domluví si schůzku se členy komise, která rozhoduje o udělení statusu uprchlíka. Jakmile je tento status schválen, uprchlík dostane přidělen pozemek, materiál a potravinové lístky.

O něco málo složitější je pak vyřízení uprchlického statusu v ugandské metropoli Kampale. Tam celý proces obsahuje i schůzku se zástupci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. O azyl zde také žádá řádově víc lidí a jednotlivé národnosti mohou podávat žádosti jen v konkrétní dny. Lidé ze Súdánu například pouze v úterý.

Práva i závazky

Pokud je žadateli potvrzen uprchlický status, má podle ugandské legislativy celou řadu práv. Zákony uprchlíkům zajišťují například férové zacházení bez diskriminace, základní vzdělání, přístup k pracovním příležitostem, volný pohyb po Ugandě či právo na vlastnictví majetku.

Část Súdánu je zhýčkaná pomocí ze Západu, míní pracovnice české charity

Za benefity však vláda uprchlíkům ukládá několik povinností, připomíná organizace Rory Peck Trust. Nesmí se například angažovat v politických aktivitách a činnostech, které by ohrožovaly bezpečnost státu. Musí také řádně platit daně. Pokud některou se zákonem uložených povinností uprchlík neplní, jsou mu odebrány výhody jako potravinové lístky a v krajním případě mu hrozí vyhoštění.

Uprchlíci pak stojí ještě před jednou, byť nevyřčenou podmínkou. Musí se zbavit svých etnických přesvědčení, kvůli kterým mnohé africké země stále svírají boje. „Otevřeně uprchlíkům říkáme, že je z Jižního Súdánu přijímáme navzdory jejich odlišnostem. Chceme, aby žili vedle sebe a zapomněli na své rozdíly,“ vysvětluje Jogo.

Konflikt v Jižním Súdánu je přitom vyvrcholením právě etnických rozdílů obyvatelstva. V bojích proti sobě stojí síly věrné vládě prezidenta Salvy Kiira a vzbouřenecké oddíly vedené sesazeným viceprezidentem Riekem Macharem. Oba politici se vzájemně obviňují z pokusu o převrat. 

Úspěšní žadatelé o azyl dostanou od úřadů pozemek, který mohou obhospodařovat.

Rozděluje je však také etnická příslušnost: zatímco Kiir patří k etniku Dinků, Machar pochází z etnika Nuerů. Zprvu výhradně politické přestřelky přerostly v otevřenou etnickou válku, která zemi na podzim loňského roku dohnala až na hranu humanitární katastrofy (více zde).

Jsme znevýhodňováni, tvrdí Uganďané

Důraz na zbavení se těchto etnických a názorových rozdílů mezi uprchlíky není žádný rozmar ugandských legislativců. Země jednoduše nemá možnost, jak od sebe znepřátelené skupiny oddělit. Musí tak žít vedle sebe. Pokud to nezvládnou, hrozí jim vyhoštění. Striktní systém však podle Jogy funguje víc než dobře. „Chtěl bych pozvat Kiirie i Machary do Adjumani, aby viděli, jak hezky spolu mohou žít bok po boku,“ chlubí se Jogo.

KOMENTÁŘ: Proč se bojíme uprchlíků?

Jedinou slabinou jinak dobře fungujícího systému jsou množící se stížnosti z řad rodilých Uganďanů. Ti si opakovaně stěžují, že uprchlíci jsou zvýhodňováni na jejich úkor. Johnson Emerson, který do Ugandy utekl hned na počátku konfliktu v Jižním Súdánu, ve své nové vlasti pracuje v restauraci. Přestože využívá všechny výhody pro uprchlíky, tvrdí, že by Uganda měla být k uprchlíků takto štědrá až ve chvíli, kdy budou stejné služby poskytovány i místním lidem.

V Ugandě pomáhá uprchlíkům také Světový potravinový program. Do pomoci investuje 5,5 milionu dolarů měsíčně (132 milionů korun). Finance na humanitární pomoc by navíc měly v následujících měsících vzrůst. 

Jen v Jižním Súdánu podle posledních informací hrozí nedostatek potravin milionům lidí. S hladomorem v zádech jich bude stále víc proudit směrem do Ugandy. Ta je však na ně připravená. „Uvítáme u nás každého, kdo k nám chce přijít,“ ujistil Jogo.

Příběh ženy, která z Jižního Súdánu utekla před hrůzami bojů do Ugandy:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:46

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...