Úderu předcházely nálety v jižním Iráku

  • 21
Očekávaný úder na Bagdád ještě nezačal, přesto v Iráku padají bomby. Americká a britská letadla opět útočila v bezletových zónách na jihu země. Jako v minulých měsících byly terčem náletů velící centra irácké armády a protivzdušná obrana. Poprvé se do bojů zapojily letadla z lodi Kitty Hawk.

Nejprve letouny z letadlové lodi Abraham Lincoln bombardovaly operační centrum iráckých jednotek na jihozápadě země.

"Reagovali jsme na iráckou střelbu, která směřovala na naše hlídkové letadlo," řekl kontraadmirál John Kelly.

Podle Pentagonu irácké jednotky ve středu vypálily na spojenecká letadla v jižní bezletové zóně celkem čtyřikrát.

Poté se do akce zapojila i letadlová loď Kitty Hawk, která do Perského zálivu dorazila v půli února. Z její paluby vzlétlo osm letadel F-18 Hornet a dva stroje F-14 Tomcat.

Cíle náletů ležely podle amerického námořnictva v jihovýchodním Iráku. "Šlo o první podobné lety z Kitty Hawk," sdělila mluvčí lodi Nicole Kratzerová.

Letouny z Kitty Hawk během náletu použily laserem naváděné přesné střely, které podle USA ničily zařízení iráckých tajných služeb a mobilní rampy pro rakety země-vzduch.

IRÁCKÁ KRIZE

Reportáž:
On-line zpravodajství

Čekání:
Minuty ubíhají, válka je na spadnutí
Irák:
Bagdád sevřela úzkost
Úder:
Bude to úplně jiná válka
Česko:
Bezprostřední nebezpečí nehrozí
Chemici:
Už je to tady, řekl chemikům velitel

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
* Irák v datech * pozadí krize *

Britské ministerstvo obrany také připustilo, že spojenecká letadla zaútočila na pozice iráckého dělostřelectva v jižní bezletové zóně. Podle Londýna ale nešlo o žádnou výjimečnou aktivitu.

"Letadla, která hlídkují v jižní bezletové zóně, se účastnila běžné akce, zaměřené na systémy, které jsou hrozbou pro naše jednotky. Nešlo o začátek ničeho velkého," řekl mluvčí britského ministerstva obrany.

Americká armáda také potvrdila, že spojenecká letadla vyhodila na Irákem na dva miliony letáků. Pentagon jejich pomocí vybízí irácké jednotky, aby se v případné válce vzdaly.

USA oznámily, že zaznamenaly v Iráku velký přesun vojáků i armádní techniky. "Vzniklo také mnoho nových opevnění," podotkl kontraadmirál Kelly.

Spojenecká letadla hlídkují v bezletových zónách, ustavených na severu a jihu Iráku po válce v Perském zálivu, aby chránily Kurdy a šíítské muslimy. Režim Saddáma Husajna zóny neuznává.

Tom "Tiny" Lumsford (vlevo) a Jerry "Hurl" Morick, piloti letounů F-14 Tomcat z letky Černí rytíři, jdou po palubě lodi Kitty Hawk ke svých strojům před startem mise v jižním Iráku. (19. března 2003)


Video