Kongres asi útok na Asada posvětí, USA poté pomůžou povstalcům. | foto: AP

Kongres asi útok na Asada posvětí, USA poté pomůžou povstalcům

  • 252
Americký útok na Sýrii nebude rozsáhlý. Tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi má pouze zabránit v dalším použití chemických zbraní. Prohlásil to prezident USA Barack Obama, podle kterého chce Washington po úderu rozšířit pomoc syrským povstalcům. Pokud americký Kongres nepodpoří zásah proti Sýrii, Francie se sama do žádné intervence nepustí, varoval francouzský prezident François Hollande.

Bílý dům prý rovněž doufá, že akci co nejdříve posoudí Kongres. Asad čelí silnému mezinárodnímu tlaku, že v srpnu u metropole nasadil bojový plyn. Damašek obvinění odmítá (více čtěte zde).

Syrský konflikt

Obama také uvedl, že Spojené státy mají k syrské krizi připravený širší plán, jak pomoci rebelům bojujícím proti vládním silám. "To, co nyní předkládáme, je omezené. Je to přiměřené a rozloží to Asadovy (vojenské) možnosti," řekl Obama. "Zároveň máme širší strategii, která nám dovolí posílit možnosti opozice," dodal.

Během setkání se zástupci zákonodárců Obama podle AP naznačil, že je ochoten svou žádost o souhlas úderu proti Sýrii upravit. Dodal, že konzultace s Kongresem vnímá vážně, pokud podle AP zmíněná rezoluce vyšle Asadovi jasný vzkaz a zabrání mu v dalším použití chemických zbraní.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner uvedl, že považuje za nutné na chemický útok v Sýrii zareagovat a jen Spojené státy podle něj mají prostředky na to, aby Asada zastavily. "Je to něco, co Spojené státy jako země musí učinit," řekl Boehner po setkání s Obamou. Zároveň vyzval své kolegy v Kongresu, aby prezidentovu rezoluci rovněž podpořili. Pro americký úder je také šéf republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor.

Rovněž šéfka Obamovy demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová je přesvědčena, že použití bojového plynu v Sýrii nemůže zůstat nepovšimnuto a že USA musejí zasáhnout. Nevěří proto, že se Kongres proti zásahu postaví.

Ministři zahraničí a obrany John Kerry a Chuck Hagel pak v úterý předstoupili před senátní výbor pro mezinárodní vztahy, kde hovořili o vládních argumentech pro zásah v Sýrii. Kerry zopakoval dosavadní poznatky o údajném chemickém útoku a připomněl zákonodárcům, že jde o důvěryhodnost USA. Americká nečinnost by prý povzbuzovala k dalším podobným útokům. Také Hagel varoval, že odmítnutí jednat by podemlelo důvěru v to, že USA splní i jiné bezpečnostní závazky. Mezi ně patří snaha zabránit Íránu, aby získal jadernou zbraň.

Obama oznamuje svůj záměr udeřit na Sýrii:

Návrh rezoluce schvalující vojenský zásah v Sýrii poslal Obama do Kongresu minulý víkend. O dvoustránkovém dokumentu mají po návratu z prázdnin hlasovat členové obou komor amerického parlamentu. První zasedání po letní přestávce začne v pondělí 9. září.

V Senátu podle analytiků zřejmě rezoluce projde, ale ve Sněmovně reprezentantů se může dostat do problémů. Proti vojenské intervenci jsou totiž protiválečně orientovaní demokraté s republikánskými ultrakonzervativci, zatímco podporu má Obama v táboře jemu věrných demokratů a také mezi republikánskými zastánci silné Ameriky.

Evropa by měla být jednotná, volá Francie

Pokud americký Kongres nepodpoří zásah proti Sýrii, Francie se sama do žádné intervence nepustí, varoval v úterý francouzský prezident François Hollande. Paříž proto ohledně vojenské akce počká až na rozhodnutí amerických zákonodárců, informovaly agentury Reuters a AP. Podle agentury AFP Hollande zároveň vyzval Evropskou unii, která se vesměs k syrské otázce staví velmi zdrženlivě, aby v ní zaujala jednotný postoj.

Před útokem varoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Vyjádřil obavu, že by to mohlo dál rozšířit násilí a krveprolití, které v oblasti již panuje. Podle Pan Ki-muna by se ovšem měla Rada bezpečnosti OSN sjednotit a reagovat v případě, že by se chemický útok v Sýrii definitivně potvrdil.

Syrská protivládní opozice mezitím oznámila, že do Turecka uprchl syrský expert, který má důkazy o jiném chemickém útoku spáchaném údajně provládními jednotkami v oblasti Halabu letos v březnu. Jeho dokumenty prý také obsahují očitá svědectví posbíraná syrskou policií, která jednoznačně vyvracejí oficiální verzi vlády v Damašku. Ta tvrdí, že pokud byly nějaké chemické zbraně použity, pak jedině povstalci.

K úderům se Německo nepřipojí, říká kancléřka Merkelová:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video