Alois Denemark v obleku od bratra Kubiše (11. března 2010)

Alois Denemark v obleku od bratra Kubiše (11. března 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Udělal jsem velký čin, řekl mu parašutista Kubiš před smrtí

  • 90
Alois Denemark byl jedním z posledních lidí, kteří se setkali s Janem Kubišem před jeho smrtí. Teprve po setkání mu došlo, že Kubiš patří ke skupině zapojené do operace Anthropoid. Na Denemarka si gestapo nedošláplo díky úřednické chybě, za komunismu ale skončil ve vězení a u PTP.

Dnes třiadevadesátiletý Alois Denemark má na rodinu Kubišových ještě jinou vzpomínku. Ve skříni má sváteční oblek, který mu před sedmdesáti lety ušil krejčí Rudolf Kubiš. Bratr atentátníka na obávaného říšského protektora Reinharda Heydricha.

To bylo samozřejmě předtím, než těžce zraněný Heydrich k Hitlerově zlosti vydechl naposledy a německá tajná policie gestapo vyslídila atentátníky v kostele v pražské Resslově ulici, aby tam po marném boji zahynuli. A předtím než gestapo přijelo do Vilémovic, kde bydleli Kubišovi, a smrt Heydricha pomstili vyvražděním jeho příbuzných. Mezi nimi byl i krejčí Rudolf Kubiš.

Alois Denemarek, který bydlel ve Vilémovicích také, si pamatuje zatýkání. A pamatuje toho ještě mnohem víc.

"Pan Denemarek je absolutně poslední svědek z řad přímých spolupracovníků skupiny, která provedla atentát na Heydricha," říká badatel Jaroslav Čvančara, který se specializuje na historii druhé světové války.

Denemarek byl i jedním z posledních, kteří mluvili s Janem Kubišem před jeho smrtí. Vydal se totiž za ním do Prahy a tajně se s ním sešel u Národního muzea. Denemarek ukrýval ve Vilémovicích jiného parašutistu z Británie a chtěl, aby mu Jan Kubiš poradil. To ještě netušil, že Kubiš je právě jedním z atentátníků.

"Bylo stanné právo, všechno bylo nebezpečné. Šli jsme za sebou u toho muzea a mluvili. On řekl něco v tom smyslu, že udělal velký čin, že i kdyby dostal smrt, že toho nelituje," vzpomíná Denemarek.

Po této větě mu všechno bylo jasné. Dostal strach. Ani si nedal na nádraží polévku, která se dala získat mimo přídělový systém, a rychle ujížděl zpátky domů.

Když potom přijelo do Vilémovic gestapo, třásl se, že jede nejen ke Kubišům, ale i k nim. Jenže německá tajná policie tehdy ještě o dalším parašutistovi nevěděla.

Gestapu unikl, StB ne

"Kdyby ho tam tehdy našli, možná by Vilémovice dopadly jako Lidice," uvažuje Denemarek. Ale o rok později gestapo parašutistu dopadne a tehdy si odvedlo Denemarkova bratra i rodiče.

Nikdo z nich se už nevrátil. Alois Denemarek měl neuvěřitelné štěstí. Zase unikl. Oženil se právě do jiné vesnice a tam nebyl ještě přihlášen. "To se stávalo, že gestapo něco přehlédlo, nedomyslelo," říká Čvančara. Denemarek však po únoru 1948 neunikl komunistické StB. Skončil za smyšlené obvinění ve vězení a potom na vojenské službě u PTP.

Dnes má Alois Denemark svůj den. V Praze na festivalu Jeden svět bude premiérově uveden televizní dokument režiséra Pavla Štingla, v němž je hlavním hrdinou. Jmenuje se Šil jsem u Kubiše.

Cestu do Prahy sice Denemarek odmítl, ale film uvidí o den později ve Znojmě. Na promítání si vezme slavnostní oblek. Ten od Kubiše.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue