Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Udělá z vás policejní akademie advokáta? Soud stále váhá

  • 67
Už přes rok leží na Nejvyšším soudu spor, který může změnit tvář české advokacie. Absolvent policejní akademie Jan Peška se totiž jako jediný člověk v Česku stal na sklonku roku 2009 advokátním koncipientem i bez vystudování klasické právní školy. Po rozhodnutí Městského soudu v Praze ho na seznam musela zapsat advokátní komora, ta ale podala dovolání.

Podobných žadatelů z řad absolventů policejní akademie bylo v minulosti víc. Jen Peškovi dal ale soud za pravdu, byť až ten odvolací, kam se obrátil po prvním prohraném sporu.

"Nevím, čím si vysvětlit, že právě já jsem uspěl," řekl iDNES.cz Peška. Podle něj hrála roli především důslednost a pak právní argumentace. Podle zákona o advokacii v původním znění je nutné absolvovat vzdělání v oblasti práva a to policejní akademie poskytuje, tvrdí Peška, který nyní pracuje jako koncipient v Brně.

"My jsme škola bezpečnostně právní, máme tu program bezpečnostně právní studia a požadavek našich absolventů je zcela legitimní," souhlasí s Peškou Jiří Straus, prorektor policejní akademie pro vědu a výzkum.

Podle něj by se Peška mohl ucházet nejen o zapsání v advokátní komoře, ale i vykonávat práci státního zástupce nebo soudce.

Není škola jako škola

Naprosto odlišný názor má však nejen advokátní komora, ale i ministerstvo spravedlnosti. "Policejní akademie dle názoru ČAK není školou zaměřenou čistě na výuku práva, ale je školou zaměřenou na bezpečnostně právní studia,  tedy jen a pouze -  též na výuku práva. A to není totéž," tvrdí komora.

Podle ní není rozsah výuky některých předmětů na akademii srovnatelný s klasickými právnickými fakultami. Některé předměty práva nejsou na policejní akademii vyučovány vůbec.

A podobný názor vzkázal i resort Jiřího Pospíšila. "Podle názoru ministerstva spravedlnosti není studium na policejní akademii plnohodnotným právnickým studiem," tvrdí ministerstvo.

Podle jeho právníků totiž podmínku vysokoškolského právnického vzdělání splňuje jen ten, kdo vystudoval magisterský akreditovaný obor Právo a právní věda. "Pokud je nám známo, policejní akademie takový obor akreditován nemá," uvedla mluvčí resortu Tereza Palečková.

Kdy se v klíčovém sporu konečně rozhodne, není stále jisté. "Dovolání bylo Nejvyššímu soudu doručeno 11.2. 2010 a zatím nebylo ve věci rozhodnuto. V současné době je spis u předsedkyně senátu k vyřízení," řekl iDNES.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video