Události - čtvrtek 17. července

Nový pravidelný přehled krátkých zpráv každý den přináší souhrn nejzajímavějších událostí za uplynulý den či víkendové období týkajících se NATO či bezpečnostní problematiky.

Afghánský ministr hovořil v NATO o situaci ve své zemi
Ministr zahraničí afghánské prozatímní vlády Abdullah Abdullah navštívil centrálu 
Severoatlantické aliance v Bruselu, kde se setkal s velvyslanci a generálním tajemníkem Georgem  Robertsonem.
Poprvé v historii se také oficiální představitel afghánské vlády zúčastnil zasedání  Severoatlantické rady. Hlavním bodem jeho jednání s představiteli aliance byla mírová operace  ISAF, kterou NATO převezme 11. srpna. George Robertson ujistil afghánského ministra, že NATO neopustí Kábul dokud nesplní svůj úkol.
Na tiskové konferenci zazněl dotaz týkající se možného rozšíření mise ISAF i na území mimo hlavní město Kábul. Robertson shodně s Abdullahem prohlásil, že prozatím není tato otázka na pořadu  dne. NATO se podle něj nyní plně soustředí na zvládnutí úkolu, který alianci čeká.
Současně s operací ISAF bude nadále v oblasti probíhat i operace pod vedením americké armády, která se soustředí na boj s terorismem. Obě operace však budou probíhat zcela odděleně.
---

Kanada posílá do ISAF nejvíce vojáků
Kanada přispěje do mírové operace ISAF nejpočetnější armádou, konkrétně vyšle 1800  vojáků. Kanadský ministr obrany John McCallum se také vyjádřil k možnému rozšíření  mise ISAF. Prozatím podle něj není mezinárodní společenství připraveno tento krok učinit. Kladně  se však vyjádřil k myšlence výcviku afghánských sil, které by byly schopny sami zajistit  bezpečnostní stabilitu v Afghánistánu.
---

NATO pomůže Evropské unii
Severoatlantická rada souhlasila s poskytnutím dalších pomoci Evropské unii v rámci probíhající mírové mise v Makedonii. Operaci Concordia převzala Evropská unie koncem března. V budoucnosti se očekává rozšíření této operace a NATO by mělo pomoci EU především s vojenským plánováním a logistikou. Podle dosavadních dohod totiž Evropská unie může při nasazení vlastních mírových sil okamžitě počítat s pomocí expertů a vojenských plánovačů Severoatlantické aliance.
---

Síly rychlé reakce budou v říjnu
První jednotky nových sil rychlé reakce (NRF) by měla mít Severoatlantická aliance k dispozici již  v říjnu tohoto roku. Na konferenci o budoucnosti těchto zvláštních sil to uvedl to potvrdil zástupce vrchního velitele aliančních sil v Evropě, admirál Rainer Feist. Na vytvoření nových sil se dohodly členské země NATO loni v listopadu v Praze. Jednotky mají být schopny zasáhnout okamžitě kdekoliv na světě.
---

NATO chválí Maďarsko za reformu armády
Maďarsko musí dokončit započaté přeměny armády, prohlásil vrchní velitel spojeneckých sil v jižní Evropě, americký námořní admirál Gregory G. Johnson, po setkání s náčelníkem generálního štábu maďarské armády Zoltanem Szenesem. Johnson vyjádřil uspokojení nad probíhající reformou, po jejímž skončení by měla od roku 2006 maďarská armáda být již plně profesionální.
---

USA a Turecko litují nedorozumění
Spojené státy a Turecko litují nedorozumění, které mělo za následek zatčení jedenácti tureckých  vojáků americkými jednotkami. Oba státy to uvedly ve společném prohlášení. Počátkem července americké síly zatkly před týdnem na hranicích Turecka s Irákem 3 důstojníky a 8 vojáků turecké armády. Podle Američanů měli Turci v oblasti připravovat atentát na kurdského guvernéra v Iráku. Ankara okamžitě vznesla protest a požádala o co nejrychlejší propuštění zajatců.
---

Francie názor nezměnila
Francouzský prezident Jacques Chirac se v úterý poprvé vyjádřil k možnému zapojení Francie do  poválečné správy Iráku. Ústy své mluvčí zopakoval, že v současném rámci celé operace je zapojení  francouzské armády nemožné. Potvrdil tak předchozí slova francouzského ministra zahraničí.
---

Gruzie má obavy o bezpečnost země
Gruzie uvažuje, že požádá NATO o vyslání sledovacího letounu včasné výstrahy AWACS, který by monitoroval celé její území. Proti  tomuto plánu vystoupilo Rusko. Gruzie se snaží svůj záměr ruské straně vysvětlit. Má totiž obavy o bezpečnost v oblasti. Zatím poslední vážný incident se odehrál loni, kdy neznámé letadlo narušilo gruzínský vzdušný prostor a shodilo několik bomb. Vztahy mezi oběma post-sovětskými státy jsou poněkud napjaté vzhledem k čečenskému problému. Kreml několikrát obvinil Gruzii, že se na jejím území ukrývají čečenští povstalci.
---

EU uvažuje o mírové misi v Moldavsku
Evropská unie podle některých zdrojů vážně přemýšlí o pomoci Moldavsku, které se potýká s  chudobou, organizovaným zločinem a černým obchodem se zbraněmi. Se záměrem zapojit Evropskou unii do řešení problémů v Moldavsku souhlasí i Nizozemsko, které v současnosti předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
---

Jeden mrtvý a tři zranění
Americké jednotky v Iráku zaznamenaly další ztráty na životech. Při středečním útoku jeden voják zemřel a tři byli zranění. Podobné útoky zaznamenávají koaliční vojáci takřka každý den. Od počátku konfliktu přitom při podobných incidentech zahynulo již přes třicet Američanů.
---

Abizaid: Vojáci by měli vědět, kdy se vrátí
Nový velitel operace Svoboda pro Irák generál John Abizaid se na setkání s novináři v sídle  amerického ministerstva obrany vyjádřil i k možnému návratu amerických vojáků do vlasti. Podle něj by vojáci měli znát termín konce svého působení v operaci, který by se neměl již měnit. Abizaid tak reagoval na prohlášení svého předchůdce generála Frankse, který předpokládá, že by americké síly mohly podle bezpečnostní situace v oblasti zůstat ještě dva až čtyři roky.

Pravidelný přehled zpráv připravují stážisté Informačního centra o NATO v Praze.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video