Izraelská stíhačka po návratu z mise

Izraelská stíhačka po návratu z mise | foto: Reuters

Tajemný izraelský útok v Sýrii zvyšuje napětí, Rusko se zlobí

  • 469
Na co přesně tento týden útočily v Sýrii izraelské letouny? Na konvoj s Asadovými zbraněmi, jak tvrdí Západ, anebo na vědecké centrum, jak tvrdí syrská armáda? Ať tak či tak, incident ještě zvýšil napětí v už tak citlivém regionu. Reagovali na něj už i Íránci či Rusové.

Útok se odehrál v noci na středu. Úplně první informace hovořily o tom, že letectvo židovského státu ve třech vlnách po čtyřech letounech bombardovalo konvoj se zbraněmi, který putoval ze Sýrie do Libanonu, a že se tak stalo už na libanonském území. Ovšem později se ukázalo, že Izraelci podle všeho útočili přímo v Sýrii.

Cílem měl být podle libanonských bezpečnostních zdrojů, západních diplomatů i syrských rebelů konvoj, který vezl zbraně (včetně ruských raket SA-17) ze Sýrie do Libanonu, konkrétně tamnímu šíitskému hnutí Hizballáh, které zůstává neochvějným stoupencem syrského diktátora Bašára Asada.

Původní reportáž ze Sýrie

Postřehy reportéra MF DNES Pavla Novotného z cesty do Aleppa.

Právě obava z toho, že Asad ještě před definitivním odchodem bude chtít předat většinu svých zbraní (včetně moderních protitankových a protiletadlových střel) Hizballáhu či jiným extremistům, sužuje Izrael už dlouhou dobu. Pokud by se takové zbraně opravdu dostaly Hizballáhu do ruky, změnilo by to podle bezpečnostních expertů rozložení sil v regionu.

Syrská armáda vcelku očekávatelně západní informace popřela. Vydala prohlášení, v němž konstatovala, že útok se ve skutečnosti odehrál ve městě Džamrája nedaleko Damašku a že jeho cílem nebyl žádný konvoj, ale tamní vojenské výzkumné centrum. Při náletu podle syrského režimu zahynuli nejméně dva lidé a dalších pět bylo zraněno.

Stejnou informaci o cíli útoku poskytl i Hizballáh. Ten celou věc odsoudil jako "barbarskou sionistickou agresi" s cílem oslabit vojenské kapacity arabského národa. Syrští rebelové ovšem prohlásili, že na výzkumné středisko v Džamríji ve skutečnosti zaútočili oni.

Rusové: Je to nepřípustné!

Ve čtvrtek ráno se pak k celé záležitosti vyjádřilo i Rusko, které zůstává (i přes občasné snahy o zmírnění rétoriky) spojencem Asadova režimu. Ministerstvo zahraničí v prohlášení útok odsoudilo a vyjádřilo obavy, že pokud se verze o zásahu přímo v Sýrii potvrdí, půjde o "nevyprovokovaný útok na cíle na území svrchovaného státu". Což podle Moskvy "nehorázně porušuje Chartu OSN a je to neakceptovatelné, ať už takový útok ospravedlňují jakékoliv motivy".

Později se ke kritice přidal i Írán. Z Teheránu (opět velmi očekávatelně) zaznělo, že útok bude mít pro Tel Aviv "závažné důsledky", uvedla například americká televize CNN.

Izraelská oficiální místa zprávy o útoku v Sýrii nekomentují, podle médií údajně na přímý příkaz premiéra Benjamina Netanjahua.

"Byli varováni. Nedbali. Byli zasaženi," hlásají stručné titulky čtvrtečního vydání  provládního listu Israel Hajom. Celá oblast severního Izraele je podle něj nyní ve stavu pohotovosti, v některých lokalitách byly otevřeny protiletecké kryty. Izraelská armáda přemístila počátkem týdne dvě baterie svého protiraketového obranného systému Železná klenba k městu Haifa na severu země, přičemž operaci označila za rutinní.

Krvavá válka v Sýrii trvá už skoro dva roky a vyžádala si odhadem životy až asi šedesáti tisíc lidí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video