Svazek Bureš: Babišův spor rozhodne až klíčový svědek

  11:38
Spolupracoval Andrej Babiš s StB? Rozhodne slovenský soud. Archivy naznačují hodně, ale klíčovým svědkem může být bývalý tajný policista Július Šuman. MF DNES zmapovala, jak Šuman v StB vystupoval a zjistila i další podrobnosti k případu.
Andrej Babiš byl v 27 letech zástupcem ředitele skupiny 31 v bratislavském...

Andrej Babiš byl v 27 letech zástupcem ředitele skupiny 31 v bratislavském podniku Petrimex. V roce 1981 ho natáčela tehdejší Československá televize. | foto: Česká televize

Je mu dvaašedesát a jmenuje se Július Šuman. Tento neznámý Slovák může ovlivnit podobu české vlády i českých zákonů.

Šuman je totiž bývalým příslušníkem komunistické tajné Státní bezpečnosti a jeho autogram najdeme mezi podpisy těch, kteří 12. listopadu 1982 podepsali přísně tajnou zprávu o získání ke spolupráci současného předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Právě on Babiše v bratislavské vinárně U obuvníka o den dříve naverboval. Tedy podle archivních dokumentů, které Babiš dnes zpochybňuje. Až o jejich pravosti bude v lednu příštího roku rozhodovat bratislavský soud, může Šuman přinést klíčové svědectví.

Tím spíše, že další tajní policisté, kteří se pod dokument podepsali, jsou už po smrti.

Na výsledku soudu toho závisí docela dost. Pokud byl Babiš skutečně agentem, nesmí se podle lustračního zákona stát ministrem. A protože někteří významní politikové Babiše ve vládě chtějí, lustrační zákon už navrhli zrušit.

Július Šuman. Řídící důstojník agenta Bureše.

V sázce je tedy víc než Babišova kariéra. A Šuman to zřejmě dobře ví. Zatím všechny pokusy získat jeho stanovisko ztroskotaly. Rozhovorům se důsledně vyhýbá. Kdo je tento klíčový svědek?

Nasadím i život

O Šumanově kariéře si můžeme udělat docela přesný obrázek. Archivy StB přinášejí detailní informace. Šuman vstoupil do řad příslušníků Sboru národní bezpečnosti v roce 1977, tedy v době, kdy se začala probouzet nespokojenost s režimem a formovalo se hnutí Charty. Služební přísahu podepsal 1. dubna 1977. Navzdory aprílovému datu šlo o smrtelně vážný krok. Doslova. V přísaze se píše: "... jsem připraven nasadit i život v boji za zájmy Československé socialistické republiky... ... v boji za vítězství míru a komunismu."

Mám svědomí čisté, hájí se šéf ANO

Babiš podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa. Tvrdí, že jej neoprávněně uvádí v seznamech spolupracovníků StB. Soud začal letos v červnu v Bratislavě. Babiš navrhuje ještě výslech svých bývalých kolegů z Petrimexu, svědčit má i důstojník StB Július Šuman. Ústav chce také předložit dva nové dokumenty ze svého archivu. 30. ledna, pokud přijdou všichni svědci, by mohl padnout rozsudek.

Nakonec to tak žhavé není. Naopak, nástupní příspěvek 5 000 korun je na tehdejší dobu hodně vysoký. Šuman je ideální typ pro StB: inženýr ekonomie, umí jazyky a počítá se vstupem do komunistické strany, což tehdy byla podmínka téměř jakékoli kariéry. Spis ukazuje, jak pečlivě nadřízení prověřovali všechny jeho příbuzné i jeho samého. Za tři roky přichází hodnocení: "Dobře si počíná při získávání nové agentury.“ Jinými slovy při verbování nových tajných spolupracovníků. Od ledna 1982 je starším referentem specialistou na XII. správě v Bratislavě.

Z toho roku se zachoval vázací akt s jistým Andrejem Babišem, krycím jménem Bureš.

Podívejte se, jak se k obviněním ze spolupráce s StB vyjádřil v září sám Andrej Babiš:

18. září 2013

Kdepak je?

Sehnat Šumana je velmi obtížné. Víme, že bydlí ve vesnici za Bratislavou a že za ním už dva novináři byli. Slovenským kolegům neřekl nic. Když jsme přijeli k jeho domu, ukázalo se, že zvonek nefunguje nebo jej majitelé ignorují. Byl večer, uvnitř se svítilo. Žádná reakce. O týden později při nové návštěvě přišel k brance starší pár. Šuman je prý dlouhodobě v Rakousku, spojení nemají. "Máme to pronajaté do konce ledna a víc nevíme," řekl pán.

Bývalá kavárna U obuvníka

Soud se shodou okolností koná právě 30. ledna.

Co se píše v archivních dokumentech o působení agenta Bureše, je dnes poměrně známé. Jeho spis se totiž zachoval, i když ne celý. "Zpráva o získání ke spolupráci" tam je. Podle ní jej Šuman pozval ke schůzce do vinárny U obuvníka už při předešlé schůzce. V té době byl totiž Bureš podle svazku veden jako důvěrník, což byl jakýsi předstupeň agenta. Důvěrník mohl být s tajnými v kontaktu, ale nemusel vědět, že jsou od StB, takže z dnešního pohledu se na něj lustrační zákon nevztahuje.

Avšak na agenta ano.

Slovníček pojmů

Důvěrník (D) - předstupeň agenta. Plnil pomocné úkoly, ale mohl spolupracovat nevědomě. Nepodléhá lustračnímu zákonu.

Agent (A) - tajný spolupracovník, který se ke spolupráci StB vědomě zavázal, dostával úkoly od řídícího důstojníka. Vztahuje se na něj lustrační zákon.

Rezident (R) - "zvlášť vybraný, naprosto spolehlivý, životně způsobilý" tajný spolupracovník. I pro něj platí lustrační zákon.

Prověřovaná osoba (PO) - podezřelý, StB se o něj zajímala. Nepodléhá lustračnímu zákonu.

Konspirační byt (KB) - byt určený "k uskutečňování konspirativních schůzek pracovníků kontrarozvědky s tajnými spolupracovníky".

Agenturní zpráva (AZ) - soubor informací, který na pokyn řídícího důstojníka nebo z vlastní iniciativy dodal agent StB.

"V dalším byla ... zhodnocena dosavadní spolupráce kandidáta s orgány StB. Podané poznatky byly hodnoceny kladně... Kandidátovi byl opětovně zdůrazněn význam spolupráce v boji proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli a byl vyzván, aby se ke spolupráci s orgány StB vyjádřil," píše se v zápise.

Tatáž zpráva říká, že Bureš netajil obavu z odhalení svých styků s Bezpečností. Také informoval o ohlasech na smrt sovětského diktátora Brežněva. A samozřejmě se mluví o Petrimexu, firmě, v níž Babiš pracoval. "Kandidát bez výhrad přijal návrh na spolupráci s orgány kontrarozvědky a zdůraznil, že chápe svou morální povinnost pracovníka zahraničního obchodu přispívat k ochraně našeho státu a čs. ekonomiky před nepřátelskou činností..."

V roce 1985 Babiš odcestoval pracovně do Maroka. Dokument uvádí, že spolupráce je jen přerušena a po návratu se obnoví.

Jenže podle Babiše je celý tento svazek jednoduše zfalšovaný.
Má pravdu?

"Zničené dne 4. 12. 89"

Mnoho dokumentů ze svazků skutečně zmizelo. Nejsou tam zprávy agenta a není tam ani jeho vlastnoruční podpis.

To vše bylo skartováno. Důkladní tajní policisté napsali do seznamu ke každému chybějícímu dokumentu: "Zničené dne 4. 12. 89."

Otázka: Dá se obsah zničených materiálů najít jinde? A dá se alespoň zjistit, zda svazek agenta Bureše mohl být opravdu zfalšovaný?

"Nebylo možné, aby spis byl takto zfalšován. Na základě svých osobních zkušeností a znalosti směrnic StB to vylučuji," říká Radek Schovánek, expert na problematiku StB. Skutečností je, že na zápisu o získání ke spolupráci jsou tři podpisy a jeden ještě na čelní straně přímo od bývalého náčelníka XII. správy Jozefa Vavra. Jenže i ten je po smrti.

Rastislav Mátray. V době, kdy se údajně setkal s agentem Burešem, působil v StB jako vedoucí starší referent specialista s hodností nadporučíka.

Pokoušíme se tedy ještě jinak zjistit, zda je možné, aby si někdo agenta vymyslel a vedl si na jeho jméno svazek řadu let.

Zaujaly nás dva záznamy o kontrole svazku. Z roku 1981 a 1986.  Kdo jej mohl mít tehdy v ruce?

Zasahuje inspekce!

V roce 1981 si svazek vyžádá Inspekce ministra vnitra v Praze. Koná se rozsáhlá prověrka vnějších ekonomických vztahů. A prokazatelně ti, kteří ji prováděli, měli v rukou svazek agenta Bureše, neboť o tom do svazku udělali zápis.
V té době byl ovšem Bureš ještě důvěrníkem.

V roce 1986 se inspekce zajímá o Bureše znovu. A nejde o prověrku ledasjakou: inspektoři z Prahy kontrolují každý svazek, každého agenta. Slovenský historik Jerguš Sivoš ve své knize důkladně zmapoval celé příslušné oddělení, tedy „XII. správu“ v Bratislavě. O prověrce z roku 1986 píše: "Na základě kritéria 'přínosu každého agenta' bylo přehodnoceno 127 agentů a jeden rezident. V další aktivní spolupráci zůstalo po prověření 54 agentů a rezident, s nimiž bylo do konce roku 1986 ‚projednáno nové zaměření a nové úkoly‘."

Pro (Babiše) a proti

+ Chybí závazek ke spolupráci podepsaný Babišem. Podle záznamů ve svazku byl dokument skartován v prosinci 1989. 45 korun za občerstvení vykázaných ve svazku agenta Bureše za září 1985. Babiš byl údajně už od srpna v Maroku. Bývalý důstojník StB je ochoten přijít dosvědčit, že jeho kolegové svazky falšovali.

- Záznam o získání Babiše ke spolupráci s podrobným popisem, jak vázací akt proběhl, ve spisu zůstal. Svazky OKO a VOJÁK obsahují záznamy o aktivní spolupráci agenta Bureše. Přísná prověrka centrály StB v Bratislavě v roce 1986 žádné falšování agentských spisů neodhalila. Babišův spis prošel kontrolou také.

Jinými slovy: prověrka byla důkladná. "36 agentů bylo vyřazeno z agenturnědůvěrnické sítě, spolupráce s nimi ukončena a jejich agenturní svazky byly archivované." Dalších 30 agentů bylo přeřazeno do kategorie důvěrník.

Svazek agenta Bureše vyřazen nebyl. Ani přeřazen.

Zaměřeno na Petrimex

Ačkoliv se komunistický režim snažil vytvářet iluzi normálního státu, ve skutečnosti oddělil své obyvatele od západního světa železnou oponou: hradbou z ostnatého drátu, za niž se dostali jen prověření.

Protože však současně režim chtěl ekonomicky přežít, musel se západními státy obchodovat. Tudíž tam někteří obchodníci museli jezdit. Českoslovenští komunisté proto založili speciální státní firmy zvané PZO - podniky zahraničního obchodu. Pracovali tam jen lidé, kteří měli důvěru, a i ti se důkladně kontrolovali.
Jedním z těchto podniků byl bratislavský Petrimex, kde na pozici zástupce vedoucího obchodní skupiny pracuje mladý Andrej Babiš. StB chtěla mít dění v Petrimexu co nejdůkladněji zmapované, podle plánu práce se snažila získat v podniku každý půlrok nového agenta.

Konspirační byt Voják

Slovenský novinář Marek Vagovič nedávno pátral po bývalých vedoucích pracovnících Petrimexu, kteří v různých firmách pracovali s Babišem i po sametové revoluci. Zjistil, že nejméně šest z nich bylo agenty StB.

"Příslušníci StB pracovali hlavně systémem pozvání na kafe a zjišťování informací, jestli náhodou někdo nebere provize od dodavatelů," vzpomíná Babiš ve svém životopise. On sám s nimi prý řešil jen odborné záležitosti týkající se obchodu s fosfáty.

Pomocí agentů však estébáci také prověřovali, jak jsou pracovníci v zahraničním obchodě spolehliví a zda jsou loajální k režimu. I o Babišovi podle spisu získávali informace od jeho kolegů - agentů z Petrimexu. Byli to třeba Eva Mikulášová (krycí jméno Zelienka) a Mikuláš Rakovský (krycí jméno Kosek), který podle záznamu z konce října 1982 popsal Babiše jako "mladého ambiciózního pracovníka, který má však menší praktické zkušenosti z komerční práce".

Dvě StB a každá jiná

Februárka. Bývalé sídlo bratislavské centrály StB.

Kromě těchto "prověrkových poznatků" navíc příslušníci StB získávali od agentů i velmi citlivé osobní informace o kolezích z podniku i zástupcích západních firem. I Babiš popisuje situaci, kdy se jej estébáci ptali na auto a na soukromí jeho šéfa. "Poprvé jsem zjistil, že existuje i jiná StB," napsal.

Jeho dělení StB na "zlou", která nespravedlivě perzekvovala odpůrce režimu, a "ekonomickou", která by byla normální tajnou službou asi jako dnešní BIS, však není přesné. Také příslušníci 3. odboru XII. správy, kteří měli na starosti Petrimex, sbírali informace, jež mohly sloužit k diskreditaci či profesní likvidaci nepohodlných lidí.

Ostatně, jak StB v Petrimexu působila, ukazuje případ Babišova přítele a svědka předvolaného k bratislavskému soudu Antona Rakického. Budoucí šéf celého podniku byl už dlouho před revolucí jednou z jeho nejvýraznějších postav. StB jej vedla jako prověřovanou osobu, důvěrníka i kandidáta tajné spolupráce, tedy v kategoriích osob, které spolupracovaly nevědomě. Kolem roku 1985 policisté zjistili, že "jeho styky obchodního charakteru přerůstají v osobní vztahy". Jinými slovy: čelil podezření, že bere provize.

Lustrační zákon

Některé postkomunistické země včetně Česka přijaly zákony, které zakazují příslušníkům mocenských elit, tajné policie a jejím spolupracovníkům z doby totalitního režimu zastávat vybraná místa ve státní správě či samosprávě. Lustrační zákon se stal od začátku terčem kritiky, protože vytvářel dvě kategorie osob. Ústavní soud jej však potvrdil s tím, že demokracie má právo sama sebe bránit. Lustrační zákon měl původně platit pět let a pak být nahrazen jinou normou. Ta však nevznikla.

Rozjeli akci "NOTA" (Rakický hrál na bendžo), nasadili sledování i odposlechy. Cíl? Obvinit jej, že v roce 1983 podepsal kontrakt nevýhodný pro Československo. Donášeli na něj čtyři agenti a dva důvěrníci z Petrimexu. Jejich zásluhou StB zjistila, že Rakický má více drahých aut. "Oplývá velkým bohatstvím a žije i s rodinou velmi nákladným způsobem života," stojí v dokumentu.

A také, že prý v roce 1968 zahodil na protest proti okupaci členskou legitimaci KSČ. Kdyby skončil před soudem, taková informace by mu velmi přitížila. Nakonec měl štěstí (nebo dobré konexe): vězení unikl. Je však zřejmé, že za akcí NOTA nestála "zlá StB", vedli ji stejní důstojníci, kteří po Šumanovi zdědili spis Andreje Babiše.

Zjistíme jednou pravdu?

Přestože důležité části spisu 25085 byly skartovány, není vyloučeno, že se informace k agentovi jménem Bureš jednou objeví. Třeba ve spisech jiných osob nebo v souvislosti s ministerskou prověrkou.

Petrimex. Zde začal Andrej Babiš svou kariéru v byznysu.

Může se také objevit nové svědectví. Časopis Euro přinesl tvrzení Šumanova kolegy z bratislavské StB Andreje Kuľhy, že svazek agenta Bureše byl asi zfalšovaný a že je ochoten to uvést u soudu. Jenže stejný časopis později přinesl protikladnou výpověď Kuľhova bývalého nadřízeného (Euro jméno zná, ale neuvádí), který možnost falšování spisu pro změnu zcela vyloučil.

Některé informace také mohly skončit v Moskvě. Příslušník KGB, který vystupoval jako pracovník sovětského konzulátu v Bratislavě, dostával každý týden zprávy z "agenturně-operativní činnosti" XII. správy. Podle badatele Radka Schovánka je však možné, že se nikdy nedozvíme úplně všechno. Agent Bureš podle něj tehdy nebyl nijak významný, a tak informace k jeho osobě nikdo speciálně neshromažďoval.

Poznámka: Andrej Babiš je majitelem holdingu Agrofert, který vlastní i vydavatelství MAFRA a tudíž i MF DNES a iDNES.cz.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...