Údaje z počítače promítané do oka

-
Speciální brýle, které pomocí laseru předávají do oka informace z počítače, zkoušejí v nemocnici ve městě Kettering v americkém státě Ohio.

Zdejší neurochirurg Tim Gillum používá při operacích mozku zvláštní přilbu, v níž jsou zabudovány brýle s odrazovými čočkami. Brýle promítají obrázky a údaje z počítače prostřednictvím nízkoenergetického laseru přímo na sítnici chirurgova oka.

Jako při tenisu

Při operaci musejí chirurgové obvykle sledovat počítač, který zobrazuje informace o pacientově okamžitém zdravotním stavu a další potřebné údaje, například o přesném umístění nádoru, který je nutné vyoperovat. "Chirurgové při operaci někdy otáčejí hlavou od pacienta k počítačové obrazovce a zpět tak často, že to vypadá, jako by se dívali na tenis," řekl lékař Martin Satter z téže nemocnice zpravodaji tiskové agentury Associated Press. Pokusné brýle odstraňují nutnost stále přerušovat zákrok a otáčet hlavu. Údaje promítnuté laserem na sítnici se člověku jeví, jako by byly zhruba na délku paže před očima. Jejich zobrazení je průhledné, takže je přes ně možné dále sledovat pacienta. Je to vlastně podobný pocit jako při sledování filmu s titulky, při kterém jenom rychlým zaostřením očí člověk pohotově skáče mezi sledováním obrazu a čtením titulků.

Převzato od pilotů

Vyzkoušet tento nápad se zdejší lékaři rozhodli díky internetu, na němž nalezli údaje o technologii používané pro vojenské letce. Pilotům se tak promítají do očí informace z palubních přístrojů, proto nemusejí sklápět oči a mohou stále pozorovat situaci před sebou. Ketteringští lékaři tedy kontaktovali výrobce, firmu Microvision v americkém státě Washington, a podařilo se jim získat i peníze - 4,9 milionu dolarů (180 milionů korun) z federálních prostředků - na svůj projekt přeměny vojenské technologie pro civilní účely. Promítání údajů z počítače přímo na sítnici nemá podle dosavadních poznatků škodlivé následky pro oko. A jeví se jako těžká konkurence obdobnému nápadu - malinké počítačové obrazovce, která může být zabudována přímo v brýlích. Takovou obrazovku - o rozměrech 10,5x14 milimetrů a vážící pouhých třicet gramů - sestrojil maďarský vynálezce László Holakovszky před dvěma lety. I on se snaží přesvědčit chirurgy, kteří si nemohou dovolit odvrátit se od svých rukou a podívat se na počítačovou obrazovku, že to je pro ně ideální technika. Stále však není nijak jisté, zda se některá z těchto technologií šíře uplatní v nemocnicích. Zdravotnictví všude ve světě, i v bohatých Spojených státech, je totiž tlačeno k tomu, aby snižovalo výdaje. A tak se do nových technologií, zvláště takových, které mění zaběhnutou praxi lékařů, nikdo příliš nežene.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video