Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Poslanci na telefonech nešetří, na erár provolají i šest tisíc měsíčně

  • 469
Průzkum MF DNES ve Sněmovně ukázal, že provolat pět nebo šest tisíc měsíčně na erár není nic výjimečného. Bez ohledu na existenci takzvaných neomezených tarifů poslanci utratí za telefon a internet desítky tisíc ročně. Své vysoké účty většinou omlouvají nedostatkem času na zřízení výhodnějšího tarifu.

„Přiznám se, že to nějak nesleduji, tak jste mě s touto celkovou částkou překvapil,“ diví se poslanec ČSSD František Adámek. S fakturami na 80 928 korun je za loňský rok mezi poslanci rekordmanem v účtech za mobilní telefon.

Není však zdaleka sám, kdo do Sněmovny nosí faktury s vysokými účty. Více než pět tisíc korun měsíčně loni provolalo šestnáct poslanců. Desítky dalších se dostávaly nad čtyři tisíce.

„Když tam máte i roaming, tak se to nasčítá. Nejsou to jen telefonní poplatky, máte tam i přístup k internetu,“ hájí se pro změnu poslanec za ANO Matěj Fichtner, který loni provolal téměř 72 tisíc.

Stejně jako Adámek tvrdí, že už to chtěl řešit, ale zatím na to neměl čas.

Na trhu lze přitom sehnat neomezené volání a SMS do všech sítí za 750 korun. K tomu deset hodin volání do zahraničí a zpět a internet s třígigabytovým limitem za dalších 450 korun. O zákazníky, kteří provolají podobné částky, navrch stojí i samotné telekomunikační firmy.

„Určitě by to pro nás bylo atraktivní. Nelze říct, jakou cenu bychom byli schopni nabídnout, záleží na specifikaci zákazníka. A platí to stejně, jako když si kupujete například nápoj. Za dva litry zaplatíte v přepočtu na objem méně než za tři deci,“ říká například mluvčí operátora O2 Martin Žabka.

Do loňského roku měli poslanci limit sedm tisíc korun měsíčně, tedy 84 tisíc za rok. Za ten mohli mít na sebe a svoje spolupracovníky napsaných až pět čísel a internetovou přípojku. Jen to, co provolali nad limit, museli platit ze svého. Letos se jim měsíčně proplácená částka na telefon a internet snížila na pět tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video