Tradiční řemesla skomírají. I řezníků je málo

Tradiční řemesla skomírají. I řezníků je málo | foto: Profimedia.cz

Učňů je málo. Liberecký kraj je „uplácí“ pětistovkou

  • 262
Když se začneš učit na tesaře nebo řezníka, dostaneš každý měsíc pětistovku. A budeš-li se navíc dobře učit, v pololetí ti pošleme tisícovku. Motivační stipendium, které začne od září vyplácet mladým lidem Liberecký kraj, má nalákat studenty k oborům, o které není zájem, přestože jsou na trhu potřeba.

České školství i pracovní trh v posledních letech trpí nedostatkem učňů a některé obory, jako je zedník, strojní mechanik, nástrojař nebo sklář, skomírají.

Liberecký kraj podpoří učně, kteří nastoupí na jím zřizované školy. "Potýkáme se s nedostatkem odborníků v některých profesích, protože je zkrátka děti nestudují. Musíme na to reagovat," řekl radní Radek Cikl.

Stipendia pro učně už na některých místech fungují. Peníze motivují například děti ve Zlínském, Královéhradeckém nebo Ústeckém kraji. Další kraje se přidávají i proto, aby z nich učňové neodcházeli jinam.

Firmy na nové učně čekají

Studenti v Libereckém kraji budou moci získat měsíčně 250 až 500 korun. A každé pololetí se bude vyplácet navíc tisícovka jako prospěchové stipendium.

Podpora bude kraj stát čtyři miliony ročně. Záměr ještě musí schválit zastupitelé.

"Doufám, že se k nám bude hlásit víc učňů," říká Jiří Malý, ředitel Integrované školy v Semilech. Některé obory však už škola pro naprostý nezájem zavřela. Dívky třeba vůbec nemají zájem vyučit se na krejčovou, chlapce zase přestalo lákat malování pokojů.

Firmy vyučené odborníky zoufale hledají. Ředitelka libereckého úřadu práce Kateřina Sadílková snahu vítá. "Nicméně trendem je výuční list s maturitou. Tito lidé se na trhu práce nejlépe uplatňují," upozorňuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video