K rizikovým jevům na školám patří i šikana. Ilustrační foto

K rizikovým jevům na školám patří i šikana. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Učitelé se učí poznat, že dítě po pár jointech není na šikmé ploše

  • 82
Poradit si s šikanou či pomoct dítěti závislému na alkoholu - to má za cíl projekt zaměřený na prevenci rizikového chování na školách. Cílem je i to, aby se učitelé orientovali v různých trendech. "Abychom dětem třeba netvrdili, že se po pár kouřeních konopí dostanou na šikmou plochu," řekl Michal Miovský z I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Kurzy právě startují v pěti krajích a do tří let by se v nich mělo dovzdělat na 700 učitelů. Cílem projektu za 43 milionů ale není vytvořit novou metodiku primární prevence, nýbrž zkvalitnit už existující školení pro učitele a výchovné poradce.

Smyslem primární prevence je naučit děti samostatně posoudit situaci a správně se rozhodnout, například když jim někdo nabídne alkohol či drogu. Učitelé se také mají naučit, jak problém u školáka včas rozpoznat.

prevence na školách

Projekt je spolufinancován evropskými fondy. V Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském, Středočeském a Jihočeském kraji se do něj celkem zapojilo na deset státních i neziskových organizací, které školí zájemce z řad pedagogů. Poté by se měl projekt rozšířit i do ostatních koutů republiky.

Odborníci doufají, že by vzdělávání mohlo v budoucnu navázat na kariérní růst učitelů a výchovných poradců, a ti by své snažení pocítili i na výplatních páskách.

zdroj: ČTK

"Vybrali jsme si organizace v pěti krajích s různými modely vzdělávání. Během kurzů je budeme sledovat, porovnáme je, budeme je nutit, aby mezi sebou komunikovaly a konfrontovaly se, co se jim daří a co ne, kde jsou jejich slabá místa," vysvětlil Miovský, který se na projektu podílí.

"Nechceme nutit organizace, aby dělaly něco jiného, než co dělají doteď. My po nich pouze chceme, aby to vylepšily," dodal.

Pokud pak bude chtít jakákoli škola v Česku vzdělat svého zaměstnance v problematice rizikového chování, bude mít možnost využít vylepšené "know-how" a také tzv. trenéry primární prevence. Během projektu totiž vzniknou elitní týmy školitelů a kdokoli bude mít zájem, bude je moct využít.

"Jde o to zabránit tomu, aby do škol nechodili prodavači různých programů," říká Jana Zapletalová, ředitelka Institutu pedagogicko-psychologického poradenství.

V rámci projektu se zároveň bude klást důraz na to, aby učitelé i po absolvování kurzu dál sledovali trendy a chodili na přeškolování. "Bavíme se o tématech, u nichž se to radikálně proměňuje ze dne na den. Jestliže před deseti lety mělo málo post-adolescentů peníze na to, aby si koupili našlapané auto, dneska to není zase tak neobvyklé," uvádí příklad Miovský.

Dalším z důležitých bodů projektu je i odbornost. "Chceme, aby se výchovný poradce či pedagog nepouštěl do něčeho, v čem mu chybí odbornost. Pokud tedy narazí na zneužívání, měl by případ svěřit psychologovi," zdůraznil Miovský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video