Učitelé nerozumějí legraci, říkají školáci

  • 26
Učitelé jsou z pohledu žáků nudné, namyšlené osoby, které si myslí, že mají vždy pravdu. Skoro tisícovka dětí své učitele k jejich nedělnímu svátku v anketě MF DNES zkritizovala. "Nerozumějí legraci, takže nám pak ani nedokážou hodiny zpříjemnit", zní jedna z výtek.

"Nadržují svým oblíbencům, ostatní šikanují", "dost zapomínají, asi že jsou starší", "jsou tvrdohlaví, navíc nám zakazují mobily, které sami používají", vyčetli dále kantorům v dotaznících žáci.

Částečně tak potvrdili názor učitelů, kteří si v průzkumu zase na oplátku stěžovali, že jejich žáci nemají ponětí o tom, co je úcta k autoritám. "Děti už si nikoho a ničeho neváží. Rodiče je učí, aby byli draví a obstáli. Jenže zapomínají, že se to nesmí dělat za každou cenu," uvedli v anketě učitelé.

Každý druhý kantor už prý zvažoval, že své povolání kvůli nízkému platu, zanedbatelné prestiži, a hlavně nezvladatelnosti nynější mladé generace opustí. Spokojených je jen 46 procent. Osm kantorů z deseti poukazuje na rostoucí agresivitu žáků a dvě třetiny už řešily problémy s šikanou.

"Děti jsou zralejší, což je pozitivní, jenomže jsou i drzejší. Když jedu autobusem, bývám šokovaný, jaké výrazy se ozývají. Ještě před deseti lety by se nic takového nestalo," míní učitel Vítězslav Slavík z gymnázia v brněnských Ivančicích.
 
Dětem vadí nuda, učitelům hrubost žáků
Valné mínění o sobě navzájem zjevně nemají, a přitom spolu tráví větší část všedních dní. Učitelé si stěžují na rostoucí sebevědomí dětí a na to, že nectí autority.

Děti zase poukazují na nespravedlivé známkování a tvrdí, že kantoři problémům mladé generace nerozumějí. Před nedělním Dnem učitelů oslovila MF DNES v anketě 274 kantorů a 999 žáků a učňů z celé republiky, aby se jich zeptala, co si o sobě myslí navzájem.

Výsledek? Osm z deseti kantorů míní, že jejich žáci jsou čím dál agresivnější. A dvě třetiny dotázaných už musely ve škole řešit problémy s šikanou. Příčinu vidí učitelé jednoznačně na straně rodičů, kteří nemají na své ratolesti čas a chybějící lásku jim vynahrazují penězi.

"Přibývá rodičů, kteří se o své děti nestarají a místo péče jim podstrčí televizi nebo třeba počítač," podotýká ředitel osmiletého gymnázia v pražské Chodovické ulici Jan Podešva.

Na mladé generaci je podle něj znát i to, že řada dětí vyrůstá v neúplných rodinách. "Na dětech, kterým chybějí otcové, je pak vidět, že je nikdy nikdo nenutil poslouchat.
Ve škole se pak setkávají s autoritou nebo s nějakým zákazem poprvé. A nesnášejí to," vysvětluje Podešva.

K dovršení všeho podle učitelů rodiče své potomky "kryjí", když provádějí lumpárny. "Co si mám myslet o tom, když kluka rodiče ze školy omluví, že je nemocný, a já ho odpoledne potkám, jak brigádničí v supermarketu nebo na lavičce v parku vyspává po návštěvě některého z barů ve Stodolní ulici," postěžovala si v anketě učitelka z Ostravy.

Že by příčina zhoršujících se vztahů ve školách mohla být i na straně kantorů, to si v průzkumu připustilo jen sedm procent z nich. Děti to vidí úplně obráceně. V anketě učitelům vyčítají, že je nutí učit se nepotřebné věci (39 procent dotázaných), že je při hodinách nuda (19 procent) nebo že nadržují svým oblíbencům a zbylým žákům dávají horší známky (8 procent dětí).

Na druhou stranu děti uznávají, že práce učitele je náročná a špatně placená, takže by ji rozhodně nikdy v životě nechtělo dělat 89 procent školáků. Devět dětí z deseti má mezi kantory i svého oblíbence. Žebříčku nejmilovanějších kantorů vévodí s náskokem tělocvikáři.

Hned za nimi se umístili učitelé matematiky a dějepisu. Nejhorší známky naopak školáci vystavili němčinářům, češtinářům a učitelům výtvarné výchovy.

Žáci: Učitelé nesnesou, když víme víc než oni
Děti umí zdůvodnit, proč a za co nemají toho kterého učitele rády. A prohřešky svým kantorům neodpouštějí.

Víc než třetina z 999 oslovených žáků a učňů (konkrétně 38 procent) zažila ponižování či nespravedlnost ze strany svých učitelů.

Neoblíbení kantoři podle dětí "nadržují svým oblíbencům a ostatním žákům dávají horší známky, než si zaslouží", "při vyučování se chovají, podle toho, jak se zrovna vyspí", "trvají na tom, že mají pravdu, i když ji nemají" a někteří prý dokonce sami "nerozumějí vysvětlované látce".

Úplně nejhůř se ve škole žije žákům, kteří mají nálepky "potížistů". "Pro učitele jsem známá firma, takže vždycky všechno odskáču. Nedávno se třeba o přestávce dva spolužáci pošťuchovali. Začalo to vypadat nebezpečně, tak jsem jim to chtěl pomoci slovně vyřešit. Učitelka se na mě hned vrhla a řvala a řvala. Nepomohlo ani, že mi ostatní děti dosvědčily, že jsem s tím neměl nic společného," svěřil se v anketě dvanáctiletý žák základní školy v brněnské Antonínské ulici.

"Učitel mě pořád vyvolává, i když ví, že nejsem schopna odpovědět. Dělá všechno pro to, abych tenhle ústav co nejrychleji opustila," postěžovala si žákyně jedné z ostravských základních škol.

Někteří kantoři - z pohledu svých svěřenců - prý také nesnášejí, když žák ví víc než oni. "Jedné učitelce jsem vysvětlil, že nám látku špatně vykládá. Tak si na mě zasedla, mrcha," napsal student středního odborného učiliště v Brně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video