Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Učitelé dostanou smlouvu nejméně na rok, v létě už nebudou brigádničit

  • 79
Situace, kdy někteří učitelé musí během letních prázdnin na úřad práce či na brigádu, zřejmě skončí. Ministerstvo školství připravuje návrh, aby kantoři dostávali smlouvu na dobu určitou minimálně na dvanáct měsíců. Nyní řada ředitelů učitele na konci června propustí a v září je znovu přijme zpět.

Ministerstvo chce tento postup změnit buď úpravou zákoníku práce, nebo novelou zákona o pedagogických pracovnících. „Učitelé budou mít pracovní poměr na dobu určitou nejméně na dvanáct kalendářních měsíců,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci ministr školství Marcel Chládek. Změna má platit od 1. července 2015.

Ředitelé podle ministra peníze na platy učitelů od státu dostávají, ale použijí je na něco jiného. „Tato praktika je vůči učitelům velmi neseriozní. Snižuje to jejich prestiž. Musí si hledat brigádu, například vybalovat zboží, a od září pak zase zpátky učí matematiku nebo český jazyk,“ doplnil ministr.

Podle něj to má vliv i na kvalitu vzdělávání, protože učitel by se přes léto kromě dovolené měl věnovat i přípravě na další školní rok a prohlubování vlastních dovedností.

Chládek minulý týden jednal o takzvaném řetězení smluv na dobu určitou s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou i premiérem Bohuslavem Sobotkou. Právě s ministerstvem práce bude na změně spolupracovat.

Počty propuštěných nejsou známy, ale klesají

Zapojí se i školské odbory, které návrh vítají. „Dojde k posílení právní jistoty učitelů, museli to řešit různým způsobům. Je to signál terénu, že učitel není sezonní zaměstnanec,“ uvedl šéf odborářů František Dobšík.

Resort ani odboráři však nevědí, kolika procent učitelů se tato neblahá praxe týká. „Lidé nechtějí dát najevo, že se jich to týká. Bojí se, že se do školy nebudou moci vrátit. V posledních letech ale počty těchto učitelů klesají,“ uvedl Dobšík. Se smlouvou do konce června se potýkají často začínající učitelé či naopak kantoři v důchodovém věku.

Zaměstnávání učitelů nyní kontroluje inspektorát práce. Pokud budou ředitelé ve zmíněné praxi pokračovat i po změně zákona, bude jim hrozit odvolání.

Ministerstvo se v minulosti problém snažilo řešit metodickým pokynem pro jednotlivé ředitele. Řada z nich jej nedodržovala.

Opakované zaměstnávání lidí na dobu určitou je legální jen pro určitý okruh pracovníků, zejména sezonních zaměstnanců v zemědělství a ve stavebnictví (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video