Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Učitelé fyzicky trestají své děti častěji než ostatní rodiče

  • 249
Učitelé základních škol častěji vztáhnou ruku na své dítě než ostatní rodiče. Fyzický trest někdy volí čtyři z pěti kantorů, u ostatních rodičů je to o deset procent méně. Čtvrtina učitelů dala svým žákům pohlavek. Vyplývá to z výzkumu, který pro Nadaci Naše dítě zpracovala společnost Gfk.

Své děti často, občas nebo výjimečně fyzicky trestá dohromady 79 procent učitelů. U ostatních rodičů je to jen 69 procent, uvedl obchodní ředitel Gfk Jiří Svoboda. Osm procent učitelů na své dítě v minulosti použilo fyzický trest, ale už to nehodlá opakovat, v případě ostatních rodičů je to o dvě procenta méně.

Ve vztahu k žákům se dvě třetiny učitelů domnívají, že fyzický trest sice nevychovává, ale v některých situacích je nejlepším řešením. Učitelé žáky nejčastěji trestají ústní domluvou a zavoláním rodičů do školy. Facku někdy dalo žákovi 27 procent učitelů.

Učitelé i ostatní matky a otcové své děti fyzicky trestají především za to, že napadají rodiče a jiné děti, lžou nebo ničí a poškozují věci. Častějším trestem než pohlavek či výprask ale bývá zákaz oblíbené činnosti, především sledování televize a hraní na počítači.

Baudyšová: Jsem proti trestům, ale v některých situacích mám pro učitele pochopení

Ředitelku Nadace Naše dítě Zuzanu Baudyšovou překvapilo, že sice k fyzickým trestům mají učitelé poměrně benevolentní vztah, ale zároveň jen pětina z nich považuje současnou legislativu, která chrání děti před fyzickými tresty, za vyhovující. Rozporuplné odpovědi podle ní vycházejí ze složité situace ve školství.

"Určitě jsem proti fyzickým trestům, ale docela rozumím učitelům, když mají proti sobě o hlavu většího drzého výrostka, jehož rodiče sponzorují školu a on si myslí, že může vše. Jsou situace, kdy ruka ulítne, asi většinou mezi čtyřma očima. Dobří učitelé můžou zachránit velmi moc, co selhalo v rodině," poznamenala Baudyšová.

Průzkumu, který probíhal formou rozhovorů po internetu, se účastnilo zhruba 200 učitelů a tisíc ostatních rodičů.

Nadace Naše dítě za 18 let činnosti na pomoc týraným, zanedbávaným a handicapovaným dětem rozdělila přes 230 milionů korun. Na rostoucí počet případů násilí na dětech v Česku upozornila i v sobotu protestním pochodem v centru Prahy (viz předcházející článek).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video