Učitelé dostávají vyšší odměny a osobní ohodnocení. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Učitelé berou až o pět tisíc víc než učitelky

  • 519
Mezi platy učitelů a učitelek je propastný rozdíl. Zatímco průměrná mzda mužů pracujících na základních a středních školách je 21 863 korun, ženy si vydělávají v průměru jen 16 754 korun. Vyplývá to z analýzy, kterou si letos nechala vypracovat Otevřená společnost.

Jedním z důvodů velkého platového rozdílu ve statistikách je podle autorů studie fakt, že muži častěji pracují ve vedoucích funkcích.

"Všechno však na tento důvod svádět nejde," říká Irena Smetáčková, která je jednou z autorek analýzy.

Studie totiž potvrdila, že i řadoví učitelé berou vyšší platy než jejich kolegyně působící na srovnatelné pozici.

Proč muži berou více za stejnou práci a ženy jsou finančně diskriminovány? Hlavně kvůli tomu, že je mužů ve školství málo a školy se je snaží udržet stůj co stůj.

"Dostávají vyšší odměny a osobní ohodnocení. Vedení školy jim častěji dává placené suplování, aby měli víc peněz," vysvětluje Smetáčková. "Navíc ve školách často žijí v přesvědčení, že žena učitelka po práci musí běžet hned domů postarat se o rodinu. A že muž má víc času," dodává.

Ředitelé navíc tvrdí, že muži nechtějí učit, protože by z platu neuživili rodinu. "To ale není důvod jim zvedat platy. I učitelky musí zabezpečit rodinu," míní Smetáčková.

To, že muži jsou častěji ve vedoucích pozicích, považují v mnohých školách za správné. "Snažíme se mít na všech vedoucích postech ve škole muže. Ti jsou totiž velkorysejší, nad věcí, problém řeší s nadhledem a mají i větší autoritu u dětí," řekl například ředitel 4. základní školy v Chebu Ivo Lejsek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video