Učitel vyhrál soud, výpověď dostal neoprávněně. (Ilustrační foto)

Učitel vyhrál soud, výpověď dostal neoprávněně. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Učitel vyhrál soud, po dvou letech od výpovědi se může vrátit

  • 22
Do padesáti let ho živila hudba. Stačilo jedno odpoledne a z učitele hry na hoboj a zobcovou flétnu Zdeňka Štěpánka se stal nezaměstnaný. Po incidentu s ředitelkou Základní umělecké školy v Moravském Berouně, při němž padlo vulgární slovo a došlo i na zranění, dostal výpověď "na hodinu". Po dvou letech dokázal, že neprávem.

Škola, jejíž ředitelka nadále trvá na oprávněnosti svého postupu, ho tak musí vzít zpátky.

"Nejenže mě ze školy vyvedla před zraky žáků a kolegů policie a já se pak během trestního řízení musel podrobovat stejným věcem jako zločinci, ale naráz jsem byl i bez příjmu. Kvůli výpovědi pro hrubé porušení pracovní kázně jsem neměl nárok na podporu na úřadu práce a sehnat místo učitele bylo nemožné. Mezi školami se o mé špatné pověsti hned vědělo," vzpomíná učitel.

Někdejší člen Janáčkovy filharmonie v Ostravě a profesor kroměřížské konzervatoře byl pak rád, když našel místo v hobbymarketu.

Proti propuštění ze školy se bránil soudně. Jak Okresní soud v Bruntále, tak Krajský soud v Ostravě nakonec označily zrušení jeho pracovního poměru v Moravském Berouně za neplatné.

Ředitelka školy Marie Beníčková ani po ukončení soudního sporu na svém postoji nic nemění. "S rozhodnutím soudů nesouhlasím. Otázku mého fyzického napadení panem učitelem Štěpánkem řešila přestupková komise. Byl uznán vinným tím, že jinému z nedbalosti ublížil na zdraví. Ale protože jednání nebylo ve stanovené lhůtě ukončeno, řízení bylo zastaveno, jelikož odpovědnost za přestupky zanikla," uvedla.

Štěpánek a Beníčková se pohádali v březnu 2008 v učebně přímo před třináctiletým žákem. Šéfka školy, která tvrdí, že se přeli kvůli stížnostem rodičů na učitele, několikrát během dvou hodin vstoupila do výuky. Kantor ji vyzýval, aby odešla a snažil se ji přimět k odchodu i tím, že si stoupl mezi dveře. Nakonec se neudržel a řekl jí, že je "trapná a kráva".

Konflikt navíc skončil zraněním ředitelky, která měla ve dveřích kotník a zápěstí ve chvíli, kdy je učitel důrazně zavíral. Podle názoru soudu nemohl vědět, že ředitelka, která už byla na chodbě, se nečekaně rozhodla vrátit do třídy a aby zabránila zavření dveří, strčila do nich nohu.

"Žalobce za tato zranění nenese odpovědnost, a to ani z nedbalosti," píše v odůvodnění rozsudku okresní soud.

Incidentem se už dříve zabývali i policisté. Podle nich však nešlo o trestný čin ublížení na zdraví a případ předali přestupkové komisi města Moravský Beroun. Ta sice uznala jeho vinu, právníci Krajského úřadu v Olomouci, kam se učitel odvolal, však rozhodnutí zrušili a spis vrátili zpět do Berouna. Než případ tamní úřad znovu projednal, byl už incident promlčený.

Držel mne za oblečení, tvrdila ředitelka

Verzi ředitelky, která tvrdila, že učitel ji držel za oblečení pod krkem, žduchal proti otevřeným dveřím a nakonec ji zranil, když je chtěl silou zavřít, soud neuvěřil, přestože ji svědectvím podpořil její tehdejší partner, dnes manžel. Jeho výpověď soud dokonce označil za lživou.

Zdeňku Štěpánkovi naopak pomohly svědecké výpovědi kolegyně z vedlejší učebny (na konci loňského školního roku dostala výpověď pro nadbytečnost), žáka, který se musel na hádku dívat, a také názor soudního znalce, podle něhož ředitelka úmyslně předstírala, že její zranění jsou těžší, než ve skutečnosti byla.

Vulgární slovo, které kantor na adresu ředitelky použil i před žákem, sice soudci považují za závažnější porušení pracovních povinností, ale ne natolik hrubé, aby kvůli nim dostal okamžitou výpověď.

"V dnešní době se bohužel již děti na základní škole oslovují jiným označením hovězího dobytka ´vole´," odůvodnil soud v písemném znění rozsudku.

Rodiče sepsali proti učitelovi petici

Zdeněk Štěpánek tak nejenže může zpět do školy, ale nárok má i na ušlou mzdu. Proti jeho návratu ale protestují rodiče některých žáků, které by měl učit, a také pedagogický sbor.

"Mohu potvrdit, že v petici rodiče oznámili paní ředitelce, že v případě přeřazení do výuky k panu učiteli Štěpánkovi nebudou děti do těchto hodin pouštět. Já osobně jsem petici podepsala, aby ředitelka školy neměnila našemu dítěti vyučujícího. Náš stávající učitel vede klidnou a podnětnou výuku," řekla jedna z matek podepsaných pod peticí, Jana Ferancová. Ona sama problémy s bývalým kantorem neměla.

"Jsem však v kontaktu s rodiči, kteří měli s učitelem negativní zkušenosti," doplnila.

Co konkrétně rodičům na bývalém učiteli vadilo, Ferancová nesdělila a konkrétnější nechtěla být ani ředitelka Marie Beníčková: "Stížnosti se týkaly nevhodného chování učitele. O podrobnostech se v zájmu dětí nemůžu rozšiřovat." Jen o něco sdílnější byla Jana Kozubíková, ředitelka Základní umělecké školy v Potštátě, kde Zdeněk Štěpánek dříve pracoval.

"Problematická byla jeho komunikace jak s kolegy, pedagogickými pracovníky včetně ředitelky školy, tak i s žáky a jejich rodiči," popsala.

Jiní zaměstnavatelé ovšem Štěpánka chválí. "S jeho prací jsem byl spokojený, nemohu na něj říct jediné křivé slovo," reagoval ředitel umělecké školy v Zábřehu Pavel Doubrava.

Zástupci Olomouckého kraje, který uměleckou školu v Moravském Berouně zřizuje, nechtěli názory soudců komentovat.

"Nemůžeme zpochybňovat rozsudek," sdělil vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.

Za ředitelku školy se však postavil, výsledek soudního sporu její funkci neohrozí. "Je to dáma, které se podařilo pozvednout úroveň školy tak, že tam teď chodí mnohem více žáků než dřív," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video