Lékař Marek Hilšer oznámil kandidaturu na prezidenta a zahájil cestu za občany...

Lékař Marek Hilšer oznámil kandidaturu na prezidenta a zahájil cestu za občany (27. července 2016). | foto: Petr Topič, MAFRA

Uchazeči o Hrad Hilšerovi vadí, jak vláda mění podmínky pro kandidáty

  • 110
Lékař a pedagog Marek Hilšer, který chce kandidovat na prezidenta, protestuje proti tomu, jak vláda mění podmínky pro kandidáty. „Kandidáti, pokud nechtějí dělat zbytečnou práci, nemohou teď sbírat podpisy na svou podporu,“ míní Hilšer. Vláda totiž navrhuje, aby u každého podpisu na podporu kandidatury bylo i číslo občanského průkazu.

„My teď nemůžeme říkat lidem, aby nám dávali čísla občanek, když nevíme, jestli ten zákon bude schválen nebo nebude,“ řekl iDNES.cz Hilšer.

Sbírání podpisů pro kandidaturu jde podle něj docela dobře, takže do konce roku by jich podle jeho odhadu mohlo být 20 až 25 tisíc, ale poté, co se vláda ve středu dohodla na změně pravidel pro volbu prezidenta (více zde), může se tento sběr ukázat jako k ničemu.

„Vnímáme to jako určité znevýhodnění občanských kandidátů, kteří už rozjíždějí kampaně. V září přitom budou nějací další, jak jsme se doslechli. Znevýhodňuje je to oproti stranickým kandidátům, kteří budou navrhováni poslanci nebo senátory,“ uvedl Hilšer. Říká, že nechce být za potížistu, ale v krajním případě je kvůli změně pravidel pro kandidáty uprostřed hry ochoten jít až k Ústavnímu soudu. Přirovnal to k tomu, jako když si občan podle platných zákonů staví dům a náhle by se dozvěděl, že se mění kolaudační podmínky.

Vláda se přitom změnou pravidel musela zabývat. Kvůli tomu, jak ministerstvo vnitra nahlíželo na podpisy kandidátů před minulou volbou, se totiž k Ústavnímu soudu obrátil současný šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, jehož vnitro do volby nepustilo. Stejně tak neuznalo, že by měl dostatečný počet podpisů exministr průmyslu, nyní prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vláda zvažovala dvě možnosti změny. Podle jedné by se počet potřebných podpisů snížil ze současných 50 tisíc na 8 tisíc. Podpisy by ale musely být ověřeny. Kvůli tomu by se ale musela měnit Ústava a nebylo by vůbec jisté, že projde. Nakonec se tak přiklonila k tomu, že by podpisy měly být doplněny číslem občanského průkazu. Definitivně o tom ale musí rozhodnout parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue