Účetnictví stálo ředitelku místo

Prostějov - Už druhé školské zařízení v Prostějově čelí podezření, že jeho zaměstnanci nezákonně hospodařili se svěřeným státním majetkem. Značná pochybení v hospodaření a účetnictví za minulý rok zjistili kontroloři referátu školství prostějovského okresního úřadu ve Středisku volného času Spektrum Prostějov. Přednosta okresu proto odvolal z funkce ředitelku střediska Jaroslavu Suchomelovou.


Přestože přednosta Lubomír Šobich (ODS) připustil, že pochybení jsou natolik závažná, aby se jimi zabývala policie, rozhodnutí o podání trestního oznámení chce přenechat až radním Olomouckého kraje, pod jehož správu toto zařízení od pondělí přechází. "Kontroloři ve svých závěrech několikrát konstatovali, že v jednotlivých případech byl porušen zákon o účetnictví. Pro mě to znamená, že tato organizace je řízená tak, že musím učinit kroky k tomu, aby se zjednala náprava," zdůvodnil odvolání Suchomelové Šobich, jenž však odmítl upřesnit, v čem zaměstnanci střediska zákon porušili. "Nemůžu pochybení specifikovat, protože mi to neumožňují předpisy," vysvětlil Šobich.

Spektrum je už druhým školským zařízením v Prostějově, jehož zaměstnance úřady podezřívají z nezákonného hospodaření se státním majetkem. Ze stotisícových zpronevěr a podvodu ve Středisku služby škole v Prostějově nedávno státní zastupitel obžaloval také bývalého šéfa prostějovského školského úřadu a manžela ředitelky Spektra Jiřího Suchomela. U soudu mu hrozí až osm let vězení. Suchomel jakoukoliv vinu popírá.

Jsem nevinná!
Jaroslava Suchomelová si odvolání nepřevzala. Na schůzku s přednostou nedorazila, porotože byla nemocná. V písemném vyjádření svou vinu odmítla. "Chyby zjištěné kontrolou, jsou chyby účetní, na kterou jsem podala trestní oznámení pro zanedbání pracovních povinností," uvedla Suchomelová, která okresní úřad podezřívá z neobjektivního přístupu k jejímu odvolání proti výsledkům kontroly. "Domnívám se, že stanovisko okresního úřadu bylo již dáno předem a na žádné moje námitky ani neměl být brán zřetel," tvrdí ředitelka. Suchomelová zároveň popírá nehospodárné použití finančních prostředků. "Všechny jsme vždy použili v souladu s hodspodářskými předpisy a statutem organizace."

Kontrolu ve Spektru okresní úřad zahájil v polovině března na podnět několika bývalých i stávajících zaměstnanců střediska. Ti vedení Spektra podezřívali, že neefektivně nakládá se svěřeným majetkem a nezákonně manipuluje s účetními doklady. Zaměstnanci také okresní úředníky upozornili na nerovné podmínky při zadávání zakázek pro středisko.

Rozhodnutí je na kraji
Přednosta prostějovského okresu míní, že o případném trestním oznámení v kauze Spektra by měl rozhodnout kraj, který bude novým zřizovatelem střediska. "Podat trestní oznámení znamená velmi důsledně a znovu dokument prostudovat. To není otázka jednoho dne, ale i dvou týdnů týmové práce. Navíc policie bude vyžadovat další podklady. My však už v pondělí nebudeme mít ke Spektru žádný vztah," zdůraznil Šobich.

Kraj však zatím nechce o trestním oznámení spekulovat. "Zatím nedokážu říct, jak se rozhodneme, protože neznáme podrobnosti kontroly," uvedl ředitel Krajského úřadu v Olomouci Libor Kolář.

Policie má podezření, že Středisko služby škole nakoupilo v posledních letech víc učebních pomůcek, elektroniky, televizí či videopřehrávačů, než se dostalo do škol v okrese. Vyšetřování naznačuje, že chybějící přístroje se pak prodávaly levněji pod rukou, nebo existovaly jen na papíře, přestože je středisko zaplatilo.


Video