Účastníci zasedání MMF a SB se sejdou s odpůrci na Pražském hradě

Praha - Pár dnů před začátkem výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze se jeho účastníci sejdou na Pražském hradě s lidmi, kteří odmítají globalizaci a politiku těchto dvou celosvětových institucí. Setkání zástupců dvou protichůdných proudů, o kterém prezident Václav Havel mluví již bezmála dva měsíce, se podle mluvčího prezidentské kanceláře Martina Krafla odehraje v Míčovně na Pražském hradě 23. září.

Tři dny nato bude slavnostně zahájeno třídenní zasedání tisíců světových finančníků v Kongresovém centru v Praze 4.

Podle prezidentových představ by se mělo na Pražském hradě v září sejít na 250 lidí, kteří mají co říci k tíživým problémům soudobé civilizace a k odpovědnosti lidstva za rozvoj nejchudších oblastí světa.

Zástupci nevládních organizací a veličin finančního světa by měli podle Krafla debatovat také na téma vývoje a poslání měnového fondu a Světové banky. Tyto dvě instituce OSN mají zajišťovat vyrovnaný růst světového obchodu a pomáhat při obnově a rozvoji zemí.

Praha je podle Havla svou pradávnou tradicí dialogu a úvah o budoucnosti lidstva předurčena pro to, aby podzimnímu jednání MMF a Světové banky vdechla atmosféru "porozumění, diskuse a úvah vedených společnou starostí o budoucnost světa".

Jeho myšlenku na setkání bankéřů s odpůrci kapitalismu přivítali šéfové Světové banky a MMF James Wolfensohn a Horst Köhler a pozvání k debatám přijali i zástupci nevládních organizací.

Pražské zasedání asi dvaceti tisíc představitelů MMF, Světové banky a předních ekonomů mají doprovázet protestní akce zhruba stejného počtu odpůrců ekonomické globalizace, které vyvrcholí 26. září takzvaným Globálním dnem akce proti kapitalismu.

Demonstranti požadují změnu politiky těchto dvou světových finančních institucí, zejména pak ve vztahu k chudým zemím. Zatím poslední, dubnové zasedání MMF a SB ve Washingtonu provázely demonstrace tisíců lidí, které ale nepřerostly v masové nepokoje jako při konferenci Světové obchodní organizace (WTO) v prosinci 1999 v americkém Seattlu.

"Komorním" kongresem na Pražském hradě neskončí Havlovo angažmá při zářijovém setkání světových finančníků v Praze. Jeho projev by měl 26. září zahájit výroční zasedání MMF a Světové banky.

S guvernéry a jejich manželkami by se měl prezident podle Krafla sejít ještě den předtím na slavnostní večeři ve Španělském sále Pražského hradu. Do akcí se zapojí i Havlova choť Dagmar Havlová, která na 24. září pozvala manželky guvernérů na oběd do Obecního domu.

 

Agenti FBI jednali s vedením policie o přípravách na zasedání ekonomů

Se svými zkušenostmi se zabezpečováním velkých mezinárodních akcí, jako bude zářijové zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze, seznámila vedení české policie skupina pracovníků amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

"Jde o výměnu zkušeností mezi bezpečnostními sbory," uvedl náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík. Dodal, že agenti FBI přinesli doporučení, jak mají policisté během zasedání MMF postupovat, aby se pokud možno vyhnuli použití síly proti odpůrcům globalizace.

Pracovníci FBI navštívili také pražskou policejní správu, kde jednali s jejím ředitelem Radislavem Charvátem.

Americký Federální úřad pro vyšetřování hodlá v příštím roce otevřít v Praze svoji úřadovnu. Jejím hlavním úkolem bude spolupracovat s příslušnými orgány české policie, předávat zkušenosti a případně organizovat semináře. Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí by se pracovníci úřadovny FBI neměli v České republice účastnit žádného konkrétního vyšetřování.

 

Do Prahy se sjede mnoho skupin odpůrců globalizace

Při zasedání MMF a Světové banky se ve dnech 23. až 28. září chystají masové protesty a demonstrace proti ekonomické globalizaci a negativním důsledkům politiky obou celosvětových institucí. Vyvrcholit by měly 26. září takzvaným Globálním dnem akce proti kapitalismu.

O odpůrcích globalizace a organizátorech protestů se nejvíce lze dozvědět na internetu, kde existují celé "protestní" portály, které komplexně informují o akcích proti globalizaci.

Organizací, na kterou odkazuje většina zahraničních hnutí v souvislosti se zářijovými protesty, je česká Iniciativa proti ekonomické globalizaci (INPEG), která sama sebe představuje jakootevřenou platformu všech svobodomyslných jednotlivců a skupin při zachování jejich programové autonomie. Tvrdí, že neusiluje o politickou moc a odmítá být spojována s jakoukoli politickou stranou.

Dalšími, kdo jsou rozhodně proti násilí, jsou organizátoři diskusního fóra "Jiná zpráva", které společně připravují Milostivé léto 2000, Přátelé Země a CEE Bankwatch Network na 24. až 27. září.

Bude se skládat z přednášek a diskusních bloků na témata odpuštění dluhů rozvojovým zemím, problematické projekty, které podpořila Světová banka, dopad přechodu ekonomik v Evropě a Střední Asii, volný obchod.

Milostivé léto 2000 je kampaň za odpuštění dluhů nejchudším a nejzadluženějším zemím, která vznikla v rámci nezávislého občanského sdružení Ekumenická akademie v roce 1997. Během jednoho roku se stalo účastníky kampaně více než 400 organizací. Patří k nim velké svépomocné organizace, zemské církve, řády, biskupství, partnerská sdružení, církevní obce a široké spektrum dalších nevládních organizací.

Přátelé Země (Friends of the Earth) je jedna z nejvlivnějších ekologických organizací na světě sdružující v nezávislých skupinách na jeden milión aktivistů ze 61 zemí světa. Českou republiku v ní zastupuje Hnutí Duha.

CEE Bankwatch Network, mezinárodní síť 16 občanských sdružení z 11 zemí střední a východní Evropy, monitoruje aktivity mezinárodních finančních institucí v regionu a předkládá konstruktivní alternativy k jejich politikám a projektům v této oblasti. V České republice jsou členy Program energetických úspor a Hnutí Duha.

Hlavním cílem CEE Bankwatch Network je informovat veřejnost o aktivitách mezinárodních finančních institucí a jejich dopadech na sociální oblast a životní prostředí a posilovat roli veřejnosti v rozhodovacích procesech na místní, národní i mezinárodní úrovni.

Mezi zahraniční organizace, které přijedou v září do Prahy protestovat, patří i mezinárodní hnutí Jubilee 2000, jež ve svém programu žádá, aby bohaté země v roce 2000 odpustily chudým státům jejich mezinárodní dluhy. Jubilee 2000 působí ve více než 65 zemích a jen ve Velké Británii sdružuje na 100 skupin podobného zaměření.

O nenásilné povaze pražských protestů ujišťují i zástupci Oxfam International, což je mezinárodní skupina 11 nezávislých nevládních organizací, které i přes rozdílné kultury, historii a jazyk sdílejí odpovědnost při odstraňování bídy a chudoby.

"Lidská globální akce proti volnému obchodu a Světové obchodní organizaci" (PGA) je občanské hnutí lidí všech kontinentů, které vzniklo v únoru 1998 na protest proti důsledkům globálního obchodu (destrukce humanity i planety Země).

Koalice 205 organizací "50 let je dost" (50 Years Is Enough: U.S. Network for Global Economic Justice) požaduje hlubokou transformaci MMF a SB. Vznikla před pěti lety u příležitosti 50. výročí založení obou institucí. Stejně jako PGA upozorňuje na svých internetových stránkách na pražské zasedání a ani její přívrženci by na demonstracích neměli chybět.

"Akce pro solidaritu, rovnost, životní prostředí a vývoj" (A SEED; Action for Solidarity, Equality, Environment and Development) je globální organizace spojující mládežnické skupiny i jednotlivce z celého světa. Byla založena na začátku 90. let jako odpověď na Summit Země konaný v Rio de Janeiru v roce 1992. Zaměřuje se hlavně na ekologické a vývojové krize a pořádá kampaně proti mezinárodním finančním institucím a dohodám o volném obchodu.

"Společná evropská observatoř" (CEO; Corporate Europe Observatory) je v Evropě založená výzkumná a protestní skupina, která se zaměřuje na problémy demokracie, sociální spravedlnosti a ekologie způsobené nadnárodními korporacemi a mocnými lobbujícími skupinami.

Zatím poslední, dubnové zasedání MMF a SB ve Washingtonu provázely demonstrace tisíců lidí, které ale nepřerostly v masové nepokoje jako při konferenci Světové obchodní organizace (WTO) v prosinci 1999 v americkém Seattlu. Do protestů zastřešených sdružením Mobilizace pro globální spravedlnost se zapojily různorodé skupiny včetně vegetariánů a ochránců zvířat. Organizačně i sponzorsky se na akcích podílely i Jubilee 2000, Přátelé Země, CEE Bankwatch Network nebo "50 let je dost".

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video