Zastupitel Jaroslav Kňava (v kravatě) vysvětloval kolegům, proč letěl do Madridu.

Zastupitel Jaroslav Kňava (v kravatě) vysvětloval kolegům, proč letěl do Madridu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Účastníci zájezdu do Madridu mezi sebou čile obchodují

  • 10
Pohled na osazenstvo speciálu, který zamířil před týdnem na Ligu mistrů do Madridu, odhaluje, jak moc se v Pardubicích provázal byznys a politika. V letadle seděli čtyři zástupci radnic a pět podnikatelů.

Na první pohled však není zřejmé, kdo je kdo. Všichni účastníci zájezdu za bezmála milion korun mezi sebou čile obchodují.

Nejkřiklavějším příkladem je propojení firmy H2O Group a pátého pardubického obvodu. Společnost vede zastupitel za Sdružení pro Pardubice Libor Vlasák, radnici na Dukle zase šéfuje radní Jaroslav Kňava z ODS. Zdá se, že oba diváci zápasu Real Madrid - AC Milan si mohli navzájem pomoci.

Vlasákova firma získala už dvě veřejné zakázky

Firma totiž letos hned dvakrát uspěla při získávání veřejné zakázky, která se právě Dukly týkala. Poprvé firma získala 1,2 milionu za "monitoring a odbornou pomoc při realizaci programu Integrovaný plán sídliště Dukla a Višňovka", podruhé inkasovala bezmála milion a půl za hodnocení stejného projektu.

Podle náměstka hejtmana Jana Tichého, který má na krajském úřadě na starost zadávání veřejných zakázek, celá akce zavání klasickou "malou domů" pro firmu zastupitele Vlasáka.

"Tak pomoc nebo hodnocení je vždy ideální zakázka pro různé machinace. Stačí odevzdat pár popsaných papírů a je vyděláno. Prakticky není nutné odvést žádný hmatatelný výkon. Žádný výsledek od vás ani nikdo nečeká," řekl.

Podobný názor má i zastupitel za zelené Jan Linhart. "Bohužel podobné poradenství se k podobným účelům používá často. Je to hodně zprofanované, ale špatně se dokládá, že jde o podvod. Kdo posoudí, že ten posudek měl stát 20 tisíc a ne půl milionu?" uvedl Linhart.

Sám radní Kňava popírá, že by zadání zakázky mohl nějak ovlivnit, nebo že by měl zájem na tom, aby ji dostal právě jeho kamarád, se kterým cestoval na Ligu mistrů. "Nic bych v tom nehledal. Jediný problém může být to, že Vlasák je zastupitel. V tom případě jsem ale pro, aby své podnikatelské činnosti zveřejnili všichni zastupitelé," řekl.

Jenže pravda je taková, že dát lukrativní zakázky dohromady za 2,7 milionu korun předem vybrané firmě není žádný problém. Podle zákona totiž není nutné při zakázce do dvou milionů vypisovat veřejnou soutěž. Město jen pozve předem vybrané firmy.

"Vybere se firma, která má zvítězit"

"Je to jednoduché. Vybere se firma, která má zvítězit. Ta si najde dva ´stínaře´, kteří záměrně nabídnou vyšší cenu provedení. Město pak přidělí zakázku předem určené firmě, která předloží jakoby nejvýhodnější nabídku. Ta však bývá zpravidla předražená," řekl člověk z pardubické radnice, který se nepřeje být v této věci jmenován.

Podle Vlasáka však vše proběhlo v pořádku. Říká, že to je první městská zákazka pro jeho firmu, navíc se hájí tím, že zakázku nevyhodnocovali na Dukle, ale přímo radní na magistrátu. Ovšem členem rady je také Kňava.

"Nevidím na tom nic špatného, jelikož já nedostávám práci od města z ruky, ale musím se účastnit jako jiný výběrového řízení. Nejsem první ani poslední zastupitel, který pracuje pro město," řekl Vlasák.

Vlasák si také trvá na tom, že zakázka není předražená. "Byla použita standardní hodinová sazba pro tyto činnosti," dodal zastupitel Vlasák.

Jeho aktivity však neradi vidí i ve Sdružení pro Pardubice, za které byl zvolen. "Výlet je sice jeho věc, ale je jasné, že až budeme sestavovat kandidátku pro příští volby, tak takové věci zohledníme. Pravdou také je, že i kdyby zakázka pro jeho firmu byla vybraná poctivě, tak to vzbuzuje další dohady a otázky," řekl šéf Sdružení Miroslav Petráň.

Na palubě seděli i obchodní partneři města

Ovšem na palubě devítimístné Cessny seděli i další obchodní partneři města. Na fotbal vyrazil třeba šéf pardubické pobočky počítačové firmy Xanadu Tomáš Netolický. Jeho společnost za poslední čtyři roky získala od radnice zakázky za deset milionů korun.

"Vždycky vyhráváme nejnižší cenou. Nejsme zaměřeni na jednotlivé uživatele, děláme právě spíše firmy, proto dokážeme porazit i silnou konkurenci," uvedl Tomáš Netolický.

V Madridu nechyběl ani starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek. Politik zvolený za ODS má přitom stavební firmu AZ Stavební Heřmanův Městec, která nedávno uspěla ve výběrovém řízení na zateplení mateřské školy v Pardubicích-Ohrazenicích. Za svou práci obdrží téměř čtyři miliony korun.

Jiroutek se hájí tím, že to je první zakázka po mnoha neúspěšných pokusech uspět ve výběrových řízeních v Pardubicích.

Co do činění s městem má však i reklamní společnost Remoex, která celý výlet do Španělska organizovala. Je totiž jedním z partnerů Městského rozvojového fondu, kterému patří ČEZ Arena. V ní pořádala hned několik kulturních akcí, navíc je významný partnerem pardubických hokejistů i basketbalistů.

Oba kluby hrající nejvyšší soutěže mají v aréně domov. Proto asi nikoho nepřekvapí, že v Madridu nechyběl ani šéf představenstva fondu a starosta sedmého obvodu Milan Tichý.

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o zcela soukromou záležitost, tak se domnívám, že nejsem povinen ani ochoten vám k tomu cokoliv sdělit. Svoji soukromou cestu a svou osobu touto formou určitě nehodlám popularizovat přes média," uvedl k cestě její hlavní organizátor Vladimír Pitter z firmy Remoex.

Politici se nyní sice dušují, že byli na soukromé cestě a že firmě za výlet zaplatí (Tichý ukázal televizi fakturu na 78 565 korun), ale to nic nemění na tom, že si je firma výletem zavázala.

Podle opozice i organizace Transparency International si volení zástupci podobné cesty nemohou dovolit. "Je zjevné, že nikdo nezve normální Pardubáky, ale zastupitele a v podtextu je určitě snaha si je potenciálně zavázat," konstatoval David Ondráčka z Transparency International.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video