Účast ve volbách se lišila podle krajů

  • 272
Voliči rozhodují o budoucím vedení regionů a mohou změnit poměr sil v Senátu. Účast v první dni voleb se lišila podle krajů, v průměru mezi 10 až 20 procenty. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od volebních komisařů. Lidé mohou hlasovat i v sobotu od 8 do 14 hodin

VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
on-line sčítání | články
informace | zajímavosti
www.idnes.cz/volby2004

Například v Libereckém kraji přišlo hlasovat kolem deseti až 15 procent lidí. Volební účast se v některých okrscích Královéhradeckého kraje pohybuje kolem 15 procent. Stejné procento voličů zatím hlasovalo i v Psychiatrické léčebně v Jihlavě.

Volební účast v Kladně se pohybovala mezi sedmi až osmi procenty, naopak v Mladé Boleslavi se vyšplhala na dvojnásobek. Na Kutnohorsku přišlo k volebním urnám až 18 procent voličů, naopak na Příbramsku je volební účast zatím spíš slabší.

Zhruba sedmiprocentní volební účast hlásily po prvních hodinách volební komise na jihu Moravy, v Brně se zvolna blížila desetiprocentní hranici. "Návštěvnost je špatná. Neočekáváme, že to bude lepší," poznamenal člen volební komise v Šebetově na Blanensku.

V Ústeckém kraji mají tradičně velmi slabý zájem o volby obyvatelé mosteckého sídliště Chanov, obývaného především Romy. "Z více než 930 zapsaných voličů zatím odevzdali hlas jen čtyři lidé," řekla pár hodin po začátku voleb členka místní komise.

V sousedním Karlovarském kraji se volební účast pohybovala kolem deseti až 15 procent voličů. Vyšší účast zaznamenali na Sokolovsku. "I když jich (voličů) zatím není mnoho, počet těch starších ukazuje, že o volby bude zájem možná vyšší než při posledních volbách do Evropského parlamentu," řekla členka volební komise v Sokolově.

Ve třech pražských obvodech, kde se volí pouze senátoři, byla účast rozdílná,  v Praze 6 kolem 18 procent  a v Praze 10 asi 17 procent. V Praze 11 však odvolila jen zhruba desetina lidí. "Je to opravdu hodně slabé," popsala Lenka Stříhavková z místní radnice.

Volila i nejstarší Češka
V prvních hodinách přišli především starší lidé. Komisaři odhadovali průběžnou účast na 2 až 5 procent. "Prší, takže se lidem asi moc nechce ven. Je to slabší než jindy, ale nemusí to nic znamenat," řekla zapisovatelka v Náměšti na Hané.

Dva muži s hlasovacími lístky se už ve čtvrt na dvě domáhali vstupu do volební místnosti v Českých Budějovicích. "Oba byli přesvědčeni, že volby končí ve 14 hodin a že jdou na poslední chvíli," sdělila místopředsedkyně volební komise.

Večer odvolila i nejstarší Češka - 110letá Emílie Doležalová z Ochozu u Brna. Hlasování se účastní pravidelně. Nohy jí ale od stovky již neslouží a volební komise ji proto musí navštěvovat doma.

"Maminka téměř pořád spí. Při hlasování se na chvilku probudila, odvolila a než komise odešla, už zase klimbala," řekla dvaasedmdesátiletá dcera stařenky Františka Chamerová.

Neorazítkované obálky
V Heřmanově Městci na Chrudimsku narušily volby neorazítkované obálky, což je v rozporu se zákonem. Trvalo zhruba dvě hodiny, než jeden z voličů komisi na pochybení upozornil. Odevzdané hlasy jsou neplatné.

"Komise měla k dispozici jak obálky s razítkem městského úřadu, tak rezervní bez tohoto označení. Sáhli však bohužel do špatné hromádky," vysvětlila pochybení tajemnice radnice Hana Mifková.

Zastupitele Olomouckého kraje volí lidé i z jiného kraje
Se jmény kandidátů do Olomouckého kraje se za drobného deště a mlhy vydali k volebním urnám i obyvatelé Moravského Berouna na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Zástupce sousedního kraje volí již nyní i přesto, že se jeho součástí stanou až za dva měsíce. Obyvatelé však přiznávají, že jména lídrů jim v těchto končinách příliš mnoho neříkají.

Iráčané přihlíželi v České Lípě
Do České Lípy přijela sbírat skupina čtyř zástupců Iráku zkušenosti, které chtějí začátkem příštího roku využít při hlasování o budoucnosti své země. Novinářům to řekla členka Irácké národní rady a prozatímní vlády Saláma Chafadžíová. "Máme velkou šanci vidět u vás volby v praxi," dodala.

Spolu se svými třemi kolegy navštívila volební místnost v Moskevské ulici v centru města. Iráčané se zajímali o ověřování totožnosti voličů, prohlíželi si kandidátní listiny, ptali se na udělování preferenčních hlasů a na další věci z českého volebního systému.

Další dvě skupiny studují volby v Plzni a Českém Krumlově. Celkem 11 účastníků poznávací mise vybíral v Iráku americký Mezinárodní republikánský institut. V České republice tráví Iráčané dva týdny.

Volby se netýkají části Pražanů
Ve třetině obvodů voliči vybírají senátory. Pokud v prvním kole nezíská žádný kandidát přes padesát procent hlasů, rozhodne se mezi dvěma nejúspěšnějšími v kole druhém o týden později. V případě rovnosti hlasů rozhodne los.

Obyvatelé třinácti krajů kromě hlavního města volí i zastupitele. Pražané budou rozhodovat o složení zastupitelstva při komunálních volbách za dva roky. Krajské volby se konají teprve podruhé v historii České republiky.

ROZLOŽENÍ SIL PŘED VOLBAMI

hejtmani:
ODS 8, KDU-ČSL 4, Čtyřkoalice 1

končící senátoři:
ODS 9, KDU-ČSL 7, ODA 4, ČSSD 3, KSČM 2, US-DEU 2

V krajích doposud vládla pravice, přestože komunisté měli v roce 2000 vysoké zisky a v Ústeckém kraji dokonce vyhráli. Místa hejtmanů ale obsadili občanští demokraté (8 krajů) a pět politiků zvolených za Čtyřkoalici, z toho čtyři lidovci. - více zde

Také v Senátu může nejvyšší ztráty utrpět ODS, mandát totiž končí devíti jejím senátorům. Lidovci budou obhajovat sedm míst, ČSSD tři a komunisté dvě. Předvolební průzkumy už několik měsíců favorizují Topolánkovu stranu.

Šéf ODS sice sám nekandiduje, na výsledku voleb ale závisí, jaké budou jeho šance obhájit v prosinci pozici v čele strany. Předseda sociální demokracie Stanislav Gross zase potřebuje dokázat, že vyvedl stranu z krize po eurovolbách.

V krajských volbách se uchází o voličskou přízeň přes 8300 kandidátů z 45 politických stran a hnutí. Uspět může jen 675 z nich. O sedmadvacet křesel v horní komoře parlamentu usiluje 197 kandidátů, které navrhlo 35 stran a hnutí.

Důležitá bude volební účast. Před dvěma lety hlasovala v 1. kole senátních voleb čtvrtina voličů, krajské zastupitele vybíral v roce 2000 jeden člověk ze tří.

Obyvatelé Zlína přicházejí do volební místnosti v Kolektivním domě zvolit své krajské zastupitele. (5. listopadu 2004)

Na průběh českých voleb se přijela podívat i delegace z Iráku. (5. listopadu 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video