Den NATO v Ostravě.

Den NATO v Ostravě. - Letoun Tornado F3 britského Královského letectva. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Účast RAF na Dni NATO je největší v historii Česka

Největší účast britského královského letectva Royal Air Force (RAF) v historii České republiky zažijí návtěvníci Dne NATO v Ostravě, který se koná 16. září na letišti Ostrava-Mošnov.

RAF se bude prezentovat jedenadvaceti letouny šesti různých typů, které bude doprovázet rovná stovka pilotů a leteckého personálu.

"Je to naše největší  účast v historii České republiky a třetí největší letos v Evropě vůbec vedle tradičních leteckých dnů ve Farnborough a Fairfordu," potvrdil britský přidělenec obrany v Praze plukovník Simon Newton.

DEN NATO 2006

Vše o Dni NATO v Ostravě najdete na oficiálním portále www.dennato.cz

RAF představí letoun včasné výstrahy AWASC, jehož britská verze E-3D Sentry bude v České republice k vidění poprvé, bojové letouny Harrier GR.7, Tornado GR.4, Tornado F3 a transportní letoun C-130 Hercules. Hlavním tahákem pak jistě bude vystoupení světově proslulé akrobatické skupiny Red Arrows létající na cvičných strojích Hawk.

"Den NATO v Ostravě rádi využijeme jako velmi vhodnou příležitost k prezentaci Special Defence Relationship, které mezi sebou mají naše země," doplnil Newton.
RAF se na Dni NATO v Ostravě zúčastnila poprvé v loňském roce, kdy se prezentovala dvěma letouny Tornado F3.

Česko-britská spolupráce získá na ostravském letišti další rozměr. Tři čeští veteráni, kteří ve druhé světové válce bojovali v řadách britského královského letectva Royal Air Force, totiž obdrží v rámci slavnostního zahájení akce speciální badge udělené britskou vládou.

Letošní ročník Dne NATO v Ostravě se totiž koná pouze den po 66. výročí Bitvy o Británii. "K myšlence nás inspirovala právě tato shoda termínu a rovněž skutečnost, že v Ostravě bude několik desítek příslušníků RAF, kteří mohou badge veteránům předat, jako výraz vysoké úcty stávající generace našich bojových pilotů k českým veteránům, kteří nasazovali své životy za naši vlast," vysvětlil britský přidělenec obrany v Praze plukovník Simon Newton.

Brigádnímu generálovi Zdeňku Škarvadovi a dalším dvěma veteránům badge připnou na uniformu bojoví piloti supersoniků Tornado F3 ze 111. squadrony RAF ve skotském Leuchars.

"Je to zajímavá myšlenka, myslím, že obdobným způsobem se u nás ocenění zatím nikdy nepředávala," řekl přední český letecký historik Jiří Rajlich.

Shodou okolností v rámci 111 perutě bojovalo v roce 1940 na strojích Hurricane Mk.I osm československých pilotů, kteří sestřelili jeden nacistický letoun a další poškodili. Na Dni NATO se představí i další squardrona RAF, v rámci které před pětašedesáti lety úspěšně působili čeští stíhači a to 1. squadrona z jihoanglického Cottesmore vyzbrojená stroji Harrier GR.7.

Jejím příslušníkem byl vůbec nejúspěšnější český stíhač ve druhé světové válce kapitán Karel Kuttelwascher, který má na svém kontě 18+2 sestřely a další dva pravděpodobné.

Od jara 1939 do jara 1940 uprchlo bojovat do zahraničí přibližně 1270 československých vojenských i civilních letců, tedy více než polovina předválečného stavu čs.letectva, tento počet se do konce války rozrostl na 2500 Čechů i Slováků ze kterých 511 padlo.

Dnes žije ještě 54 veteránů. Mnozí byli po komunistickém převratu v roce 1948 pronásledování a uvězněni. Přibližně dvě stovky proto emigrovaly a nastoupily opět k RAF.


Video