Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zloděje omrzely krádeže v terénu. Raději plánují podvody „od stolu“

  • 43
V loňském roce ubylo ve všech krajích trestných činů. Zdá se, že zloději zlenivěli. Méně často totiž vyrážejí do terénu krást kabelky, místo toho však přibývá úvěrových podvodů „od stolu“. Ukazují to statistiky kriminality, které získala MF DNES. Roste také počet zločinů pod vlivem drog a alkoholu.

Čerstvá policejní statistika ukazuje, že se kromě počtu trestných činů změnilo zaměření kriminálníků. Čísla naznačují tři jasné trendy:

1 Máte-li peněženku v kapse, možná vám tam zůstane

Kapesních krádeží ve městech velmi zřetelně ubylo. Platí to pro Prahu, kde jinak peněženky mizí nejčastěji, ale také třeba pro Brno. V hlavním městě zůstávají kapesní krádeže druhým nejčetnějším zločinem, ale jejich počet se loni oproti předloňsku snížil téměř o dva tisíce.

Samotní policisté si to vysvětlují tím, že se zloděje loni dařilo více chytat a zavírat do vazby či vězení. „V loňském roce jsme se zaměřili na kapsáře, měli jsme na to i speciální policejní tým. Problém byl v některých lokalitách Brna. Poměrně úspěšně se nám tam dařilo kapsáře chytat a další zloději se těmto místům vyhýbali,“ říká mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. V kraji loni počet kapesních krádeží klesl o téměř devět stovek.

Podobně to vidí i jeden z pražských policistů, který chytá kapsáře v ulicích a nepřeje si zveřejnit jméno. „Kapesních krádeží výrazně ubude tehdy, když pochytáme zloděje. Obvinit je nestačí. Pokud je soud nevezme do vazby, v mezičase kradou dál,“ říká.

Největší pravděpodobnost, že si zloděj přivlastní cizí kabelku či peněženku, zůstává nadále ve chvíli, kdy majitel nastupuje do tramvaje, autobusu či vlaku nebo zdržuje-li se na rušnějším nádraží.

2 Typický zločinec: jde si půjčit peníze a lže, že je jednou vrátí

Mladá žena z Českého Krumlova si loni v lednu půjčila od dvou společností více než čtyřicet tisíc korun. Z jednoho úvěru si údajně „chtěla koupit notebook“, z druhého „počítač a televizi“. Jenže úvěry nesplácela. Policie ji proto letos obvinila, podle kriminalistů totiž žena předem věděla, že půjčku nevrátí. A to je úvěrový podvod. Do smluv i proto zapsala nepravdivé údaje.

Právě to je ukázkový příklad „moderní kriminality“. Počet těchto trestných činů vyskočil téměř ve všech regionech. V Jihočeském, Ústeckém a Olomouckém kraji to byl dokonce zločin, který zaznamenal největší nárůst ze všech.

„Lidé si berou více peněz, než kolik dokážou splatit, a tím se dostávají do dluhových pastí. Následně to chtějí vytloukat jinými půjčkami a mnohdy končí až v exekucích. Ale není to problém jen Jihočeského kraje,“ říká mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

V Ústeckém kraji loni úvěrové podvody přibyly zejména v Děčíně. Zdejší policisté pro to mají vysvětlení: na toto město se mimo jiné zaměřil speciální policejní tým a sledoval konkrétního člověka, který se úvěrovým podvodům věnoval ve velkém.

Čísla z jiných měst v regionu nicméně ukazují, že nešlo o náhodný nárůst. „Jen v Děčíně přibylo sto osm případů, což je zvýšení o osminásobek. Významné zvýšení počtu úvěrových podvodů bylo také v Chomutově, o 71 případů,“ říká policejní mluvčí Ústeckého kraje Jana Matonohová.

3 Kratší cesta z hospody ke zločinu

Hned v šesti krajích přibylo lidí, kteří své okolí ohrožují pod vlivem alkoholu či drog. Na jižní Moravě se počet těchto trestných činů zvýšil o více než šest set.

Podle policistů lidé podceňují zbytkový alkohol za volantem, který moderní technika dokáže lépe odhalit. „Jsme vybaveni lepší diagnostikou než třeba před deseti lety. Máme lepší testery,“ říká mluvčí Petra Vedrová.

Odborníci však už před lety varovali, že nárůst případů souvisí s dospíváním nové generace, která je k alkoholu za volantem tolerantnější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video