Snímek jedné z českých ubytoven. Ilustrační foto

Snímek jedné z českých ubytoven. Ilustrační foto | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Senát odsouhlasil novelu, která má omezit byznys s chudobou

  • 28
Výplata doplatků na bydlení příští rok nejspíš změní pravidla. Senát večer projednal novelu, která má ambici omezit vyplácení velkých peněz majitelům přeplněných ubytoven. Novelu ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Pro novelu hlasovalo 48 senátorů, proti nebyl nikdo z 50 přítomných. Novela mimo jiné říká, že doplatek na bydlení už nebude provozovatelům ubytoven vyplácený podle počtu ubytovaných.

Změna podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové Tominové má zpřísnit vyplácení dávek na bydlení tak, aby se už nedostávaly k rukám majitelů pochybných ubytoven. „Tím, že (novela) začne platit, ale určitě nezmizí ubytovny jako mávnutím kouzelného proutku, systém by se ale měl změnit tak, že už nepovede k rychlému získání velkého množství peněz,“ řekla Michaela Marksová Tominová.

„Dělíme se na dvě skupiny: jedni, kteří znají ten problém z kanceláří, a druzí, kteří jej řeší,“ uvedl v rozpravě teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera. Podle něj by obce některé problémy řešit neměly.

„Bezdomovec totiž není obce, ten je státu,“ řekl s tím, že města se určitě nepohrnou, aby stavěla sociální byty. „Víte, jakou mají svobodu ti, kteří nemají třeba občanský průkaz? Jak jim to vyhovuje?“ ptal se Kubera kolegů s poukazováním, že existují lidé, kterým bezdomovectví vyhovuje a sami si jej zvolili. „Ten zákon podpořím, ale se skřípějícími zuby. Ujišťuji vás ale, že tady s tím (s problematikou ubytoven - pozn. red.) tady nejsme naposledy,“ řekl v závěru svého vystoupení.

Byznys s chudobou

Podle odhadů žije v ubytovnách kolem 100 tisíc lidí. Výdaje na dávky na bydlení a počet příjemců strmě rostou. Zatímco v roce 2007 dostávalo doplatek na bydlení měsíčně průměrně 27 340 lidí a pobírali 1 732 korun, loni stát vydával už 65 100 dávek a jedna činila v průměru 3 608 korun. Předloni se na doplatek vyplatilo 1,67 miliardy korun, loni už přes 2,81 miliardy.

Zdroj: MPSV 

„Podporuji tento návrh zákona. Nikdo ze starostů, kteří bojují s ubytovnami, je nechce,“ řekl senátor Jiří Čunek, jenž proslul výstavbou takzvaných čunkodomků, tedy 36 jednoduchých ubytovacích buněk, kam přesunul problematické nájemníky.

„Je potřeba tento problém řešit v jeho komplexní říši, pardon šíři. Omlouvám se, nic nikam nechci stěhovat, žádná říše,“ žertoval u řečnického pultu ve středu večer Čunek v návaznosti na „čunkodomky“. Politik také řekl, že si v této souvislosti už dávno zvykl, že je nazývaný rasistou, podle něj toto ubytování ale zachránilo některé rodiny před bezdomovectvím.

Podle něj v Bystřici pod Hostýnem vznikla ubytovna například z bývalého hotelu Podhoran (více o situace v místě čtěte zde). „Je řada ubytoven, o kterých vím, že po přijmutí tohoto zákona, budou mít velké problémy. Ale ty problémy nebudou mít ti ubytovaní, ale ti majitelé a těm to přeji,“ dodal politik.

Vadí paragraf, který zvyšuje pravomoc obcí

Ombudsmanka Anna Šabatová už dříve řekla, že je chybou svěřit rozhodování o přiznání doplatku na bydlení obcím. Zákonodárce proto požádala, aby vypustili tu část novely, která uvádí, že obecní úřady mají vyslovovat ubytovně souhlas s přiznáním dávky.

„Souhlas obce vůbec nepovede k tomu, že se obec zbaví ubytovny. To je souhlas k tomu, aby ti lidé dostávali doplatek na bydlení. Tato změna je v rozporu s ústavou,“ uvedl senátor a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Města a obce tak budou moci říci, kdo na dávku nárok má a kdo už nikoliv, což je podle politika nepřijatelná situace. „Vůbec tím neublíží majitelům ubytoven, ale těm lidem, kteří skončí na ulici. Tu zadřenou třísku nebude pak mít vláda, ale starostové a já jsem zvědavý, jak ji budou řešit,“ podotkl Dienstbier.

Senátor Libor Michálek proto v úvodu jednání o tomto bodu řekl, že podá pozměňovací návrh, který by tuto věc ze zákona vypustil. Zmínil také, že pozměňovací  návrh by načetl už na výboru, jenže tam dorazilo tak málo kolegů, že výbor nebyl usnášeníschopný. Pozměňovací návrh ale nakonec načtený nebyl a senátoři schválili předlohu v takové podobě, v jaké ji dostali ze Sněmovny.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video