Zubaři denně čelí záplavě dotazů pacientů, za co se bude příští rok platit. (Ilustrační foto)

Zubaři denně čelí záplavě dotazů pacientů, za co se bude příští rok platit. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

U zubaře se bude platit za první ošetření

  • 88
Už je jasné, za co se bude od Nového roku platit u zubařů. Dosud zubní lékaři nedokázali přesně odpovědět na otázky pacientů, kdy budou muset vytáhnout z peněženek třicet korun.

Po čtvrtečním jednání zástupců zubařů s ministerstvem zdravotnictví lze zjednodušeně říct toto: pokud půjde pacient ke stomatologovi poprvé s nějakým problémem, platit bude. Následné úkony už zpravidla s třicetikorunovým poplatkem spojené nebudou.

Týká se to například případů, kdy pacient potřebuje ošetřit kořenové kanálky zubu, což je někdy poslední šance, jak zub zachránit. Podobně u lidí, kteří trpí otoky tváře nebo záněty, je třeba provést ošetření v několika návštěvách. Regulační poplatek zaplatí jen při té první.



Stejně se bude postupovat u pacientů, kteří potřebují zubní protézu. Úvodní vyšetření, při kterém zubař udělá otisky, si pacient zaplatí, ale na další "zkoušky" protézy si už třicet korun chystat nemusí.

"Lékař bude muset své kroky konzultovat s pacientem, aby nedocházelo k nedorozuměním, co je a co ještě není zpoplatněné vyšetření," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Podobně mluví i šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek. "Nemůžeme samozřejmě čekat, že se všechno dá rozhodnout od zeleného stolu. Vždy bude záležet, jak to bude umět stomatolog pacientovi vysvětlit," říká Pekárek.

. 100 OTÁZEK A ODPOVĚDÍ

na poplatky ve zdravotnictví

Může se totiž stát, že i při "pouhém" plombování bude muset zubař udělat úkon, který pojišťovně vykazuje coby vyšetření. A musí za něj tedy poplatek vybrat.

"Právě tady bude záležet na každém lékaři. Z pacienta se stává v pravém slova smyslu zákazník," dodává Pekárek.

Aby zubaři pacientům vysvětlili, na co mají v jejich ordinaci nárok, aniž musí zaplatit regulační poplatek, připravila stomatologická komora letáčky, které se co nevidět objeví v čekárnách.

Pacienti se tak dozvědí, že dospělí mají nárok na jednu preventivní prohlídku ročně, děti na dvě. Stejně tak ženy mohou bez placení k zubaři dvakrát během těhotenství.

Infografika

. Rozhovor

s prezidentem České stomatologické komory Jiřím Pekárkem


Zubaři se k zavádění regulačních poplatků v ordinacích stavěli rezervovaněji než praktičtí lékaři. Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka právě u stomatologů nehrozí, že by lidé léčbu hrazenou z veřejného pojištění zneužívali.

Poplatky se přesto zavádět budou. Je už úplně jasné, kdy pacient zaplatí?
Ano, s ministerstvem jsme se shodli. Obecně lze říct, že za první vyšetření, kde stomatolog zjistí problém, pacient zaplatí. Pokud se při těch dalších návštěvách dělají třeba zubní výplně, třicet korun se platit nebude. Nemůžeme ale očekávat, že všechno lze rozhodnout od zeleného stolu. Každou situaci musí lékař s pacientem řešit individuálně.

Do budoucna plánujete zpoplatnění i základních zubních výplní, které dosud hradila pojišťovna.
Ukazuje se, že pojišťovny nejsou schopné tyto náklady uhradit, a tak jsme nuceni za tyto plomby doplácet z vlastní kapsy. Navíc v dalších letech bude potřeba peníze přesunout jinam, konkrétně na zubní protézy.

Přibude starších pacientů?
Přesně tak. Studie ukazují, že budeme muset ošetřit výrazně více pacientů starších 65 let. Ti potřebují jinou péči a také více času. A právě sem bych směřoval peníze ušetřené za základní typ výplní. Vyřešil by se podle mého také problém, že mladí stomatologové pracují stále raději mimo systém pojištění - tedy že si nechávají od pacientů hradit vše.

Zhoršila by se dostupnost zubařské péče pro méně majetné?
Kdyby takových zubařů přibývalo, tak samozřejmě. Poptávka by po nich byla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video