Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

U ženy vytažené z jezu byli první strážníci, oživovat ale začali až hasiči

  • 55
V tragickém případu ženy, která v Olomouci skočila pro své dítě do jezu a sama nepřežila, se objevily závažné pochybnosti, zda se jí dostalo okamžité pomoci ihned, jakmile byla vytažena z vody. Informace z několika zdrojů totiž naznačují, že u oběti byli na břehu jako první městští strážníci, kteří ale místo oživovacích pokusů čekali na hasiče.

S resuscitací ženy, která byla přibližně 20 minut uvězněná v jezu Mlýnského potoka na okraji Olomouce, začali právě hasiči. Těm se také nakonec podařilo obnovit životní funkce. Ženu si poté převzala posádka sanitky a převezla ji do nemocnice, kde však oběť po několika dnech bohužel podlehla následkům vážného poškození mozku.

Tělo ženy se z vodního válce pod jezem podařilo uvolnit až poté, co záchranáři uzavřením nedalekého stavidla snížili průtok vody. Proud však oběť unášel pod hladinou ještě několik stovek metrů k místu, kde si těla na hladině náhodou všimli vodáci. Ženu vytáhli na břeh, kde byla jako první hlídka městských strážníků.

Podle verze, kterou iDNES.cz popsaly nezávisle na sobě tři důvěryhodné zdroje, však strážníci v té chvíli nezahájili oživovací pokusy. "Resuscitovat začali teprve hasiči, kteří na místo přispěchali o chvíli později," popsal jeden ze zdrojů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Jaká doba mezi tím uplynula, není zcela jasné, řádově však mohlo jít nanejvýš o minuty.

Ihned po příjezdu hasičů také podle informací iDNES.cz došlo k roztržce mezi hasiči a strážníky. "Hasiči na strážníky křičeli, proč už neresuscitují," popsal další člověk, který detaily incidentu zná.

Oficiálně se však k události nikdo příliš nemá. Například mluvčí hasičů v Olomouckém kraji Zdeněk Hošák se přímé odpovědi na otázku, zda ke konfliktu mezi hasiči a strážníky došlo, vyhnul s tím, že "předání informací bylo ovlivněné situací na místě zásahu".

Současně ale potvrdil, že první, kdo na místě začal ženu oživovat, byli hasiči. "Resuscitaci zahájili po svém příjezdu příslušníci Hasičského záchranného sboru," uvedl Hošák.

Nevím o tom, že by hlídka pochybila, říká šéf strážníků

Ředitel olomoucké městské policie Pavel Skalický řekl, že o žádném incidentu informace nemá. "O tom nevím, že by hlídka nějak pochybila. Na břeh tu paní vytáhli vodáci a nevím, co dělali oni, co strážníci a kdy tam přijeli hasiči," reagoval.

Na dotaz, zda o akci existuje nějaký záznam, ze kterého by bylo možné detaily dodatečně zjistit, šéf strážníků odpověděl: "Jestli chcete přesný harmonogram minutu po minutě, kdo kdy kam přijel a co tam dělal, tak to není v mých silách zjistit. Co se tam přesně odehrávalo, nevím a nechtěl bych někomu ublížit."

Pokud se první pokusy o oživování skutečně zpozdily, je to podle lékařů zásadní chyba. A nezáleží vůbec na tom, o kolik času by šlo. "Vůbec bych se nebavil o minutách, ale spíš o desítkách vteřin. Ať jsou oživovací pokusy laické nebo odborné, tak rychlost je zcela zásadní - čím dříve jsou zahájeny, tím lépe pro pacienta," řekl ředitel krajské záchranky Ivo Mareš.

"Resuscitace musí být zahájena vždy ihned. Samozřejmě to neplatí o případech, kdy jsou na těle jasné známky, že tělo bylo ve vodě třeba několik dní. Pokud ale takové známky nejsou, je povinností každého začít okamžitě s oživovacími pokusy. A u příslušníků složek Integrovaného záchranného systému to platí dvojnásob, protože minimálně základy první pomoci mají," prohlásil Mareš.

"Nicméně vím, že pro někoho to může být velmi psychicky náročné, ne každý je na takové situace stavěný," dodal šéf záchranky.

Právě posádka sanitky si resuscitovanou ženu na břehu převzala. "Dorazili tam v době, kdy se o ni starali hasiči, kterým se podařilo životní funkce obnovit. Ale co se dělo před tím, to netuším. Lékař se v takové chvíli od prvních vteřin věnuje výhradně pacientovi a o nic jiného se nezajímá," dodal.

Odhadnout, jestli by případná dřívější resuscitace mohla teoreticky zvýšit šanci na záchranu ženy, si lékař netroufá. "Záleží na mnoha faktorech: na době, kterou oběť byla pod vodou i na přesné teplotě vody, protože v tomto případě hrálo podchlazení pozitivní roli. V této chvíli to už asi nelze zjistit," podotkl Mareš.


Video