Dana Drábová diktuje odpúověď

Dana Drábová diktuje odpúověď - Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (vlevo) diktuje odpověď při on-line rozhovoru, 10. 7. 2000 | foto: MAFA - Nguyen Phuong Thao

U Temelína bych žila, řekla žena, která tam povolila zavážení paliva

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová jaderné elektrárně Temelín důvěřuje natolik, že by se k ní klidně přestěhovala. "Mnohem víc bych se obávala bydlet vedle některé chemičky," uvedla v odpovědi na jednu z otázek internetového on-line rozhovoru, který se uskutečnil v redakci iDNES. "Bylo fajn a osvěžující povídat si tímhle osvěžujícím způsobem," vzkázala po rozhovoru čtenářům.
Odpovědi Dany Drábové najdete ZDE.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil minulý týden elektrárenské společnosti ČEZ zavážení paliva do jaderné elektrárny Temelín. Temelín bude po dokončení druhého bloku největší jadernou elektrárnou v Česku. Její reaktory mají každý po 981 MW (celkem 1962 MW), zatímco Dukovany mají čtyři reaktory po 440 MW (celkem 1760 MW).

Po spuštění obou bloků temelínské elektrárny by se měly jaderné elektrárny podílet na výrobě elektřiny ČEZ zhruba padesáti procenty.

Proti spuštění Temelína vystupují jak domácí aktivisté, tak i zahraniční vlády, které tlačí jejich voliči, nebo ekologičtí aktivisté.

Argumenty kritiků jaderné elektřiny se většinou opírají o bezpečnostní rizika. Sama česká republika má dosud v paměti černobylskou katastrofu, která zasáhla podstatnou část Evropy.

Temelín je navíc kritizován, jako dosud v praxi nikdy neověřené spojení ruské a západní technologie (reaktory VVER 1000 versus systémy řízení).

ČEZ naproti tomu dokládá, že 90 procent komponent primární části a téměř celá strojovna byly vyrobeny v České republice, nebo ve vyspělých zemích.

Dalším problémem jsou úložiště jaderného odpadu. Obě jaderné elektrárny pak během celé doby svého provozu vyprodukují celkem cca 3000 tun vyhořelého jaderného paliva.

Zatím jsou vybudovány mezisklad v Dukovanech a v budoucnu má být zprovozněn sklad v Temelínu, alternativou je sklad v lokalitě Skalka v okrese Žďár nad Sázavou.

O víkendu se úřad ohradil proti tvrzení německého ministra životního prostředí Jürgena Trittina, že předčasné povolení k zavážení jaderného paliva do Temelína znemožňuje přesvědčit se o bezpečnostním stavu Temelína na základě nezávislé analýzy.

Náměstek SÚJB Petr Krs však potvrdil, že posudek německých expertů k bezpečnostním rizikům jaderné elektrárny Temelín měl Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ještě před rozhodnutím povolit zavážení paliva do prvního reaktorového bloku.

Spolupráce českých a německých expertů vyplývá z dohody o výměně informací, kterou uzavřel SÚJB se spolkovým ministerstvem životního prostředí.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Aleš Pospíšil k tomu řekl, že česká vláda i ministerstvo zahraničí dostojí všem velice přísným, nicméně běžným normám, jež jsou závazné pro kandidátské i členské státy Evropské unie.

Ing. Dana Drábová (39) je absolventkou Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Na téže fakultě končí postgraduální doktorandské studium v oboru jaderná fyzika.

Předsedkyní SÚJB je na základě rozhodnutí vlády ČR od listopadu loňského roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video