Lobbista Marek Dalík před soudním jednání v kauze údajného půlmiliardového...

Lobbista Marek Dalík před soudním jednání v kauze údajného půlmiliardového úplatku při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. (21. srpna 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Svědek Dalíkovu žádost o úplatek neslyšel, peníze chtěl údajně i Výboh

  • 15
U soudu s lobbistou Markem Dalíkem v pondělí prostřednictvím videokonference vypovídal další z manažerů Steyru Lutz Kampmann. Schůzky, na které si Dalík podle obžaloby řekl o úplatek 18 milionů eur, se neúčastnil. Vypověděl však, že o stejnou sumu si mu později údajně řekl slovenský lobbista Miroslav Výboh.

Kampmann byl v letech 2006 až 2012 manažerem firmy Steyr. V prosinci 2006 dostal na starosti prodej pandurů pro Českou republiku. Proto se účastnil v roce 2007 schůzky v Brně, kam zástupce Steyru podle Kampmanna pozval slovenský lobbista a přítel premiéra Roberta Fica Výboh. 

Na schůzce se pode něj jednalo o úpravách a redukci smlouvy Steyru s Českou republikou. Na dotaz soudkyně uvedl, že se za Česko jednání účastnil náměstek ministryně obrany Martin Barták, kterého manažeři dobře znali. Poprvé viděli Dalíka, který se představil jako poradce premiéra Mirka Topolánka. Oba byli podle Kampmanna aktivní a navrhovali konkrétní změny smlouvy. 

Další schůzky se Kampmann neúčastnil, protože byl na dovolené. Do Prahy za sebe poslal svého zástupce Victora Jackoviche. Nevzpomínal si však na to, že by ho kolega bezprostředně poté informoval, že si Dalík řekl o třikrát šest milionů euro.

Sám podobnou nabídku údajně obdržel na schůzce, o kterou jej požádal Výboh. Na ní si slovenský lobbista prý také řekl o třikrát šest milionů eur. Kampmann vzápětí schůzku ukončil a zástupci Steyru informovali o nabídce USA. Kvůli této nabídce už nijak neřešil, když se dozvěděl o stejné žádosti Dalíka. „Bylo mi to už jedno,“ řekl Kampmann.

„Jaké bylo ohledně pandurů postavení pana Výboha?“ ptala se soudkyně Veronika Čeplová. „Výboh řekl, že ho česká strana pověřila, aby jednal o možné redukci smlouvy,“ odpověděl svědek a na další dotaz doplnil, že českou stranou rozuměl pány Bartáka, Dalíka a Topolánka. 

Kauza Pandury

2005 - Za premiéra Stanislava Grosse je vypsán tendr na nákup kolových transportérů. V užším výběru jsou BAE Systems, Patria, Steyr-Daimler-Puch a Rheinmetall.

2006 - Vláda Jiřího Paroubka rozhoduje o nákupu 199 pandurů za 23,6 miliardy korun.

2007 - Ministerstvo obrany v květnu oznamuje, že kontrakt bude kvůli úsporám menší. Osmého listopadu se podle obžaloby uskutečnila schůzka, na níž si Dalík údajně řekl o úplatek 18 milionů eur za pokračování kontraktu. Nedostal ho. Desátého prosince odstupuje vláda Mirka Topolánka od smlouvy se Steyrem.

2009 - Náměstek ministra obrany Martin Barták podepisuje se Steyrem novou smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.

Svědek také popsal schůzku, kterou měli zástupci Steyru na americké ambasádě v Praze. Uvedl, že popisovali okolnosti zrušení smlouvy na pandury a okolnosti dalších jednání. Americký velvyslanec se jich poté přímo zeptal, zda nepadla nějaká neetická nabídka. Zástupci Steyru poté podle Kampmanna mluvili o Výbohově nabídce. O Dalíkovi v jeho přítomnosti nepadlo ani slovo. Velvyslance podle svědka informace nijak nepřekvapila.   

Z obrazovky v soudní síni vypovídal i klíčový svědek

U soudu už prostřednictvím videokonference vypovídal před měsícem jeden z klíčových svědků, manažer Steyru Stephan Szücs. Popisoval okolnosti dvou schůzek, kterých se Dalík účastnil v roce 2007 v Brně a v Praze. Potvrdil, že si na pražské schůzce v restauraci U Malířů Dalík 8. listopadu 2007 řekl o 18 milionů euro. (více o jeho výpovědi zde)

Podle státního zástupce při tom uvedl v omyl delegaci Steyeru, že je schopen ovlivnit rozhodnutí vlády. Za to si údajně řekl o třikrát šest milionů eur (podle tehdejšího kurzu to bylo cca 480 milionů korun). Tím se podle obžaloby dopustil podvodu ve stádiu pokusu.

Soudkyně však Dalíka upozornila, že je možné i překvalifikování jeho činu jako úplatkářství. „Může to být jak k lepšímu, tak k horšímu,“ uvedla. Konkrétně zvažuje paragraf o přijetí úplatku, za který hrozí až 12 let vězení, tak i nepřímé úplatkářství, kde je horní hranice tři roky vězení.

Ve prospěch Dalíka naopak vypovídal další účastník schůzek, zmíněný lobbista Výboh. Ten řekl, že žádnou žádost o úplatek neslyšel. (více zde)

Dalík byl důležitý poradce premiéra Topolánka. Právě jeho vláda smlouvu s firmou Steyr nakonec uzavřela: za 14,4 miliardy Česko koupilo 107 obrněnců. U soudu se Topolánek Dalíka zastal. „Nic neprovedl,“ tvrdil. (více o Topolánkově výpovědi zde)

V říjnu 2012 policie Dalíka zatkla a požádala o uvalení vazby. Soud jí však nevyhověl a lobbista se tak mohl vrátit domů na pražské Hradčany (více o propuštění Dalíka zde).


Nejlepší videa na Revue