U soudů leží desítky nedotčených spisů

Přestože ministr spravedlnosti Pavel Rychetský stále zdůrazňuje dočasnost své funkce, rozhodl se zjistit, proč některé soudy soudí pomaleji než ty druhé.
Na třech z nich, kde bylo takzvaných ležáků výrazně nejvíc - u krajských soudů v Ústí nad Labem, Brně a Ostravě nechal udělat rozsáhlou prověrku. Včera její závěry zveřejnil.

"A ten výsledek je - a říkám to zcela otevřeně - zcela zdrcující," řekl. Při kontrole se počítaly všechny případy starší tří let, s nimiž soudci od podání obžaloby ze státního zastupitelství vůbec nehnuli. Krajské soudy přitom projednávají ty nejzávažnější násilné a hospodářské trestné činy.

V Brně a Ostravě bylo takových spisů po šestadvaceti, v Ústí dokonce třiatřicet. Předseda tohoto soudu Vratislav Pospíšil ani nečekal na zveřejnění prověrky a rezignoval sám. "Rád jsem mu to podepsal," uvedl Rychetský a přidal příklad: v roce 1992 byla k ústeckému soudu podána takzvaná skupinová obžaloba na dvanáct osob zapletených do velmi rozsáhlé hospodářské trestné činnosti.

"První rok se nedělo nic, druhý rok byli obžalovaní propuštěni z vazby, což mohl být taktický manévr, protože takzvané nevazební věci se tak důsledně nesledují, a dalších sedm let se neudělalo nic.

Vůbec nic. Chápu, že většinu lidí nikdo nepřesvědčí o tom, že to byla jenom nedbalost toho soudce. Každého napadne, že to byla korupce," upozornil Rychetský.

Jak to bylo a proč nebyl v této kauze nikdo potrestán, bude muset příslušný soudce vysvětlit u kárného řízení, které Rychetský s návrhem na odvolání z funkce hodlá iniciovat.

Podobně dopadne dalších zhruba deset soudců, u nichž prověrka odhalila rovněž nápadně velké nedodělky. Věci, jež leží bez hnutí pět šest let, se počítají na desítky.

To, jak dlouho vydrží ve svých funkcích vedení brněnského a ostravského krajského soudu, zatím není jasné. Odpovědnost předsedů soudů za průtahy je však podle Rychetského nepochybná. "Snad jen obecně: v Brně se například rozhodně nemohou vymlouvat na špatné podmínky a málo soudců. Je tam právnická fakulta, která každý rok chrlí stovky adeptů," uvedl.

Předsedkyně soudu Hana Zoubková však nesouhlasí a tvrdí, že za průtahy může nedostatek soudců a především soudních síní. O tom však podle ní Rychetský nechce slyšet.

"Je to ale tak. Nemohu sehnat soudce na krajský soud, nikdo sem nechce jít, ztrácí totiž zázemí na okrese. Tabulkový počet soudců našeho soudu je sto dvanáct, skutečný stav osmdesát sedm. Korupci na našem krajském soudu vylučuji, to absolutně nepřipadá do úvahy. Mluvím ale jen za brněnský krajský soud," řekla Hana Zoubková.

Katastrofální výsledky kontroly tří pomalých soudů "odnesou" i ty zbylé. Prověrka teď pro jistotu čeká i je. Ministr Rychetský navíc hodlá omezit neotřesitelnou pozici soudců, kteří se jen těžko - a to i při závažných prohřešcích - dají zbavit funkce.

"Asi mě za to nebudou mít rádi, ale mám prostě pocit, že v justici zavládly stojaté vody. Hodlám pro soudce zavést něco jako atestace u lékařů. Každých pět let by je měla prověřit speciální komise složená ze zástupců soudců, státních zástupců, advokátů a jiných právnických autorit. Ta by přezkoumala nejen odborné, ale i mravní kvality a předpoklady pro další výkon funkce," řekl Rychetský.

Tato novinka by se měla objevit v novém zákonu o soudech a soudcích, který by už na jaře měla projednat Poslanecká sněmovna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video