Místo v Královském Poříčí na Sokolovsku, kde v roce 1979 měsíc ležel radioaktivní zářič.

Místo v Královském Poříčí na Sokolovsku, kde v roce 1979 měsíc ležel radioaktivní zářič. | foto: Martin Stolař, MAFRA

U školy ležel radioaktivní zářič, StB vše utajila

  • 99
Jen málo tehdy chybělo a došlo k tragédii. V roce 1979, tedy přesně před třiceti lety, ztratili dva pracovníci stavební firmy silný radioaktivní zářič. Celý měsíc pak ležel uprostřed obce Královské Poříčí na Sokolovsku, pár metrů od tamní školy. Komunistická tajná policie událost utajila.

O jak nebezpečnou "hračku" šlo, ukazuje následující odhad: "Za minutu pobytu ve vzdálenosti jeden metr od takového zdroje by člověk obdržel dávku dvojnásobně překračující současný maximální povolený roční limit," uvedla ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Jak velké dávky radioaktivity obyvatelé obce skutečně dostali, se však už nepodaří zjistit.

Děti naštěstí ven nechodily

Obyvatelé obce se o případu neměli nikdy dozvědět.  "Zůstává mi nad tím rozum stát. Člověk neznamenal nic, to chování režimu bylo strašné," řekl starosta Královského Poříčí Ivan Stefan, který se o nehodě ve své obci dozvěděl až v roce 2007.

Nevěděla o ní ani jeho manželka, učitelka, která shodou okolností ve škole v době nehody učila. "Děti se naštěstí venku moc nepohybovaly," řekla.

Ztracený zářič velikosti tužky byl součástí rentgenu používaného pro kontrolu stavebních konstrukcí. Pracovníci, kteří snímkovali most, ho ztratili při neodborné manipulaci. Spadl jim na kapotu auta a za jízdy se pak svezl na zem. Hrozil jim soud za trestný čin obecného ohrožení, ale na ten už nedošlo.

Tajná policie pak rozhodla, že případ utají. Vyšetřovatel František Strnad sice ještě stihl vypracovat návrh na obžalobu, ale pak dostal pokyn všechny podklady okamžitě odevzdat StB. Místo toho řekl, že dokumenty skartoval, a ukryl je. Před dvěma lety je poskytl MF DNES.

Na to, že se něco takového v Královském Poříčí dělo, pamatuje i Jaroslav Klimo, který pracoval v nedalekém dole Marie.

"Něco jsme tenkrát zaslechli. Když jsme se ale dozvěděli, že se mělo jednat o radioaktivní zářič, nikdo tomu nevěnoval pozornost. Říkali jsme si: Jo, jo, zrovna v takové bohem zapomenuté vesnici se ztratí něco takového. Nikdo tomu tedy nevěřil," uvedl Klimo.

Šlendrián a porušování bezpečnostních předpisů

Nešťastná havárie souvisela nejvíc ze všeho se šlendriánem a porušováním bezpečnostních předpisů. Zářič byl součástí německé rentgenové soupravy Gammamat, sloužící ke snímkování stavebních konstrukcí. V Královském Poříčí dva pracovníci stavební firmy vyrazili kontrolovat sváry na novém mostě nad obcí a pak zářič ztratili.

Ztracené radioaktivní zařízení vyburcovalo tehdejší orgány k horečné činnosti. Případem se okamžitě zabývala tajná policie StB.

"Do operativního šetření bylo zapojeno několik orgánů StB a oddělení mimořádných událostí. V průběhu operativního šetření nebylo zjištěno žádných poznatků k místu nálezu zářiče," píše se v policejní zprávě.

Začalo se hledat na celé trase Praha-Karlovy Vary, nad trasou kroužil vrtulník s detekčním zařízením. Tentýž rok se zářič našel. Od roku 1950 došlo tak k pěti stům takových případů ve světě. V Československu jich bylo méně, než by se dalo spočítat na prstech jedné ruky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video