U škol mají hlídat dobrovolníci

  • 14
Praha - Strach rodičů z toho, že jejich děti mohou být zraněny při přecházení přes vozovku při cestě do školy, nutí magistrát ke zcela netradičnímu řešení - sehnat dobrovolníky, kteří by hlídkovali na přechodech. Rodiče by pomoc dobrovolníků u škol uvítali. Hned na začátku však vznikl vážný problém - nikdo se zatím nepřihlásil.

"Děti jsou přece jen méně viditelné než dospělí a přítomnost strážníka nebo označeného dobrovolníka určitě jízdu řidiče ovlivní," řekla Eva Němcová, která v Praze 6 doprovází do školy své dvě děti, prvňáka a třeťáka.

Hned na začátku však vznikl vážný problém. Zatím se nikdo z rodičů ani dalších potenciálních dobrovolníků nepřihlásil.

Zatím u škol a na přechodech hlídkují strážníci a republiková policie. Ovšem jejich počet zdaleka nestačí, protože se musí věnovat řadě dalších věcí. "Ve spolupráci s řediteli škol jsme proto vytipovali asi šedesát nejrizikovějších míst, na která se strážníci už pět let s obměnou zaměřují," řekla mluvčí městské policie Radka Waitová.

Magistrát tak kvůli žádostem rodičů pořádá v jednotlivých městských částech náborovou akci, která je však zatím bezvýsledná. Přestože akce trvá už od září loňského roku, nikdo se zatím podle Ivany Kallusové z Ústavu dopravního inženýrství (ÚDI) k této činnosti nepřihlásil.

Dobrovolná pomoc  není obvyklá

Fakt, že se zatím nenašel nikdo, kdo by dobrovolně pomáhal hlídat děti na přechodech pro chodce, není velkým překvapením.

Zkušenosti dobrovolnických organizací v České republice totiž ukazují, že tento druh pomoci zatím není v zemi na rozdíl od zahraničí nijak populární. A to zvláště proto, že byl před rokem 1989 zdiskreditován. Ve Velké Británii i dalších zemích je přitom běžné, že lidé ve volném čase pomáhají, a to zcela zdarma.

V České republice se takové činnosti většinou věnují jen studenti či důchodci, střední generace je v tomto spíše výjimkou. (brr)

"Zřejmě to zavinila špatná propagace. Lidé se o akci měli dozvědět například z letáčků ve školách," uvedla Kallusová. Zájemci se mohou informovat také na odborech dopravy jednotlivých městských částí. Vzhledem k tomu, že dobrovolnická pomoc je bez finanční odměny, počítají úřady hlavně se zájmem rodičů či prarodičů. Bezpečnostní dohled totiž mohou zajišťovat mimo policistů i lidé, kteří absolvují krátké školení. Musí si však zaplatit 450 korun.

"Dobrovolník obdrží reflexní čepici a vestu s nápisem škola. Tímto způsobem můžeme zvýšit počet osob, které na děti dohlédnou," řekl včera Petr Pokorný, který by měl případné kursy dobrovolníků v ÚDI řídit.

Pomoc veřejnosti by podle Jaroslava Marka z odboru dopravy a energetiky Prahy 10 velmi přivítala například jejich městská část. "Přechodů ke školám je hrozně moc a strážníků zase tolik není, protože musí dělat i jinou práci," řekl Marek. Bližší informace zájemcům o dobrovolnou pomoc sdělí Ivana Kallusová z ÚDI na telefonním čísle 84 84 10 69.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video