U přijímaček uspěje každý druhý

  • 45
Zájemce o vysokoškolské studium čeká měření sil. Na univerzitách tento týden začínají přijímací zkoušky. Uspěje jen polovina uchazečů. Zájem o studium na vysokých školách každý rok stoupá. Letos se hlásí 130 tisíc lidí. Index vysokoškoláka však v září získá jen každý druhý.

Největší vlnu zklamání zažijí už tradičně uchazeči o studium práv. Poměr počtu volných míst a zájemců je tam zhruba jedna ku deseti. Nabídka škol stále nestačí.

Za posledních deset let se počet studentů vysokých škol více než zdvojnásobil, kantorů je naopak o tisíc méně. Univerzity se shodují: pravidelné navyšování počtu přijímaných studentů se už léta děje na dluh. Pokud nám stát nepřidá peníze, ocitneme se v krizi.

Školám chybějí peníze
Učitelský sbor stárne, mladí asistenti a docenti nemají o špatně placenou práci pedagogů zájem a odcházejí do zahraničí. "Generace akademiků vymírá bez náhrady," upozorňuje poradce ministryně školství Martin Profant.

České vysoké školy trápí stejný problém jako školy v Maďarsku, Slovinsku a Polsku. "Během třinácti let se musely otevřít velkému počtu uchazečů o studium, a přitom na to nedostaly peníze," upozornil Jon File, spoluautor studie s názvem Systémy v reálném čase, která porovnává vysoké školství ve čtyřech středoevropských zemích.

Ojedinělý průzkum zveřejnilo ministerstvo školství v těchto dnech. Pokud jde o počet studentů připadajících na jednoho pedagoga, nejsou na tom české univerzity tak zle. "Poměr je devět ku jedné. Další nárůst bez reformy škol by byl jen těžko zvladatelný," tvrdí ředitel odboru vysokého školství ministerstva Josef Beneš.

Třeba v Polsku to s otevíráním škol široké veřejnosti trochu přehnali. Na univerzitách tam nyní studuje čtyřikrát více lidí než před deseti lety. Na jednoho vyučujícího připadá dvacet studentů.

"Pedagogů je málo a kvůli nízkým platům pracují na několika školách zároveň. Na své studenty nemají čas. Výuka je nekvalitní," řekla Magda Karolaková, studentka univerzity v polském Krakově.

Učebny jsou přeplněné
V Česku jsou vedle stárnoucího pedagogického sboru hlavním problémem přeplněné učebny. Vysokoškoláci si stěžují, že jim nezbývá než studovat, kde se dá. Třeba po restauračních zařízeních.

Pokud se nic nezmění, začne se kvalita výuky na univerzitách zhoršovat i u nás. Zabránit tomu má plánovaná reforma vysokých škol, s níž přišla ministryně školství Petra Buzková. Stát by měl podle ní univerzitám přidat pět miliard korun. Záměr musí nejprve schválit vláda. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video