Ministerstvo vnitra přiznává, že u policie je více bývalých pracovníků StB, než se odhadovalo. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

U policie pracuje osm set „pohrobků“ StB

  • 119
Ministerstvo vnitra poprvé přiznalo, kolik bývalých pracovníků komunistické Státní bezpečnosti pracuje u policie. Číslo je daleko vyšší, než se dosud odhadovalo. Mezi policisty je osm stovek bývalých estébáků. Zprávu přinesly Lidové noviny.

"U Policie ČR je k dnešnímu dni ve služebním poměru necelých 800 osob, které jsou považovány za příslušníky Sboru národní bezpečnosti zařazeného ve složce Státní bezpečnosti," uvedla pro LN tisková mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.

Ministerstvo ale podle ní nemá žádné zákonné možnosti, jak zveřejnit jména konkrétních lidí.

Nový ministr vnitra Ivan Langer při nástupu do funkce uvedl, že hodlá připravit řešení, jak naložit s lidmi, kteří dříve působili v komunistické Státní bezpečnosti a ještě nyní v bezpečnostních silách pracují. Na dalším postupu podle něj pracují Langerův náměstek Jaroslav Salivar a policejní prezident Vladislav Husák. - více zde

Langer chce využít ustanovení nového služebního zákona, který má platit od počátku příštího roku. 

"Každý policista má ve svém spisu mimo jiné uvedeno, v jaké složce byl zařazen," vysvětlila pro iDNES.cz Masaříková.

"Podle nového zákona budou na výkon vybraných funkcí v policii stanoveny vyšší kvalifikační předpoklady, policisté budou muset splnit další požadavek, aby mohli vykonávat funkci. O tom, zda budou moci estébáci u policie zůstat, rozhodne Národní bezpečnostní úřad, to znamená autorita, která je nezávislá na ministerstvu," doplnila.

Langerův plán plán ale může narazit na řadu problémů. "Vůbec není jisté, že nový služební zákon začne skutečně 1. ledna platit. Možný je i dvouletý odklad jeho platnosti. Z minulosti jsou navíc známy případy, kdy důstojníci StB prověrku na stupeň utajení důvěrné obdrželi," řekl Lidovým novinám bývalý pracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Radek Schovánek.

Ministerstvo tvrdilo, že příslušníků StB jsou jen desítky
Je také možné, že před začátkem platnosti nového zákona začnou bývalí příslušníci StB hromadně od policie odcházet sami. A to se všemi výsluhami, tedy s jednorázovým finančním odchodným i rentou.

"Mají na to nárok, odsloužili si potřebná léta," tvrdí Langerův předchůdce František Bublan. Ten záměr nového ministra vnitra kritizuje jako nespravedlivý. "Dali jsme těm lidem šanci sloužit demokratickému režimu," připomněl Bublan.

Ministerstvo vnitra dlouho tvrdilo, že se problém bývalých kmenových příslušníků StB v policii týká jednotlivců, maximálně desítek osob. Ministr vnitra František Bublan v listopadu 2004 uvedl, že neví, kolik příslušníků StB u policie pracuje, ale že jistě nezastávají důležité funkce. - více zde

Souhrnnou evidencí, kolik estébáků v policii pracuje, ministerstvo skutečně nedisponuje. Informace o minulosti policistů je nutné hledat jednotlivě v personálních spisech, částečně i v archivech. Tuto evidenci nyní personální odbor ministerstva provedl právě kvůli přípravě na přechod na nový služební zákon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue