U Němce úřadují auditoři

  • 66
Soukromé firmy, které v minulých letech získávaly pronájmy od ministerstva pro místní rozvoj, nemohly udělat větší terno: lukrativní budovy měly vesměs pronajaty na pětadvacet a více let, za hotely platily nájemné jako za třípokojový byt či dostaly obchody zcela zdarma jen za údržbu. A to všechno bez výběrového řízení. Na ministerstvo proto v pondělí v šest ráno nastoupili auditoři z firmy Deloitte&Touche, aby všechny nestandardní operace vyšetřili. "Z jejich pátrání vyplyne, jestli se budou podávat i trestní oznámení," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Nejnovější případ se týká domu na pražských Vinohradech, který získala firma Alpin za roční nájemné 236 tisíc korun, což v této lokalitě odpovídá nájmu za dva třípokojové byty. Smlouva z roku 1994, kterou má MF DNES k dispozici, je na pětadvacet let. Výměnou za to se firma měla rovným dílem s ministerstvem dělit o náklady na rekonstrukci. Kromě nízkého nájemného je vtip i v tom, že ministerstvo dodnes nevidělo žádné účetnictví. "Nevíme, co se vlastně v tom domě dělo," říká Dimun.

Jednatel společnosti Alpin Nikola Chudožilov pro týdeník Euro, který na případ první upozornil, prohlásil, že nájemné rozhodně nepovažuje za nízké. Resort však chce dohodu upravit, a pokud na to firma nepřistoupí, hodlá spolupráci ukončit.

Obchody v Pařížské jen za údržbu
Transakce s firmou Alpin však není jediná podezřelá: podobná smlouva zaručila jiné společnosti pronájem luxusních obchodů v Pařížské ulici, která platí za nejdražší ulici v Praze, v podstatě jen za jejich údržbu. Další firma zase získala restauraci a hotel Vojanův dvůr na turistické stezce směrem ke Karlovu mostu za měsíční nájem 18,5 tisíce.

PŘEČTĚTE SI, CO SE DĚJE V NĚMCOVĚ ÚŘADU

Skandál s byty ohrožuje ministrovo křeslo

Stát platí miliony za byt ministra Němce

Vesměs jde o smlouvy z éry ministra za ODS Karla Dyby, které podepisoval tehdejší úředník Aleš Petera. O místo přišel poté, co do úřadu nastoupil ministr Jaromír Císař. Petera v pondělí nebyl k zastižení. "Udělali jsme s ním krátký proces. Vyhodili jsme ho," řekl Císař. Karel Dyba v pondělí uvedl, že se smlouvami neměl nic společného, protože je podepisoval Petera.

Exministr Císař tvrdí, že všechny pochybné smlouvy prostudoval a připravoval jejich nápravu. "Něco jsme stihli vypovědět či upravit nájemné, ale všechno jsme nestačili, protože jsem byl odvolán." Císařova slova potvrzuje i tehdejší šéf úřadu ministerstva Jiří Hladík: "Měli jsme připraveno například narovnání nájemného v případě restaurace Vojanův dvůr. Když jsme na ministerstvu skončili, předali jsme to novému vedení."

Císařův nástupce Petr Lachnit se s tím vypořádal po svém. Například zmíněný Vojanův dvůr těsně před svým odchodem z funkce osobně pronajal téže firmě a za stejných, pro stát nevýhodných podmínek. Právníci i ekonomové úřadu smlouvu odmítli podepsat, protože podle nich byla skandální. Lachnit celý den nezvedal mobilní telefon, již dříve však prohlásil, že vše bylo v pořádku.

Smlouvu o pronájmu Vojanova dvoru bude nyní upravovat nové unionistické vedení ministerstva v čele s Pavlem Němcem. Ale i to už má na kontě první aféru: chystalo vybavování kanceláří a služebních bytů drahým nábytkem a do rekonstruovaných luxusních bytů se kromě ministra nastěhovali i náměstci. Teprve po upozornění MF DNES se jeden náměstek z bytu vystěhoval, další tento krok zvažuje a nábytek bude nakoupen jiný. Pavel Němec přitom tvrdí, že za všechno nese vinu jediný úředník, Bohumil Plchot, který už rezignoval.

Předběžná zpráva auditorů bude podle Dimuna zveřejněna 29. října. Podrobná analýza s návrhem na vyvození důsledků bude k dispozici do 2. prosince. Pokud auditor zjistí, že byl porušen zákon, je povinen jednat a to včetně podání trestního oznámení.

"Zatím nevíme do jaké míry bude audit rozsáhlý. Zadali jsme audit vnitřní správy, ale zřejmě to bude rozsáhlejší," řekl mluvčí. Dodal, že kontrolu zaplatí ministerstvo a její cela by neměla přesáhnout dva miliony korun.

Šéf odboru vnitřní správy složil funkci v pátek
Ředitel úřadu ministerstva vyzval, na základě článku v páteční MF DNES Stát platí miliony za byt ministra Němce, šéfa odboru vnitřní správy ministerstva, aby předložil veškerou dokumentaci, která se týká vybavování kanceláří a domu v ulici Salvátorská.

Pak podle tiskové zprávy ministerstva celou věc projednal s ekonomickým náměstkem a právníky.

"Z výsledků šetření vyplývá, že šéf odboru vnitřní správy jednal o dodávce nábytku bez stanoviska ekonomické sekce, odboru legislativně právního a bez stanoviska ředitele úřadu ministerstva," píše se v tiskové zprávě ministerstva.

Sjednávání smluv tak bylo v rozporu s vnitřními předpisy ministerstva. Ty totiž ukládají povinnost nechat před konečným podpisem smlouvu posoudit a parafovat ředitelem úřadu ministerstva. Smlouva musí být konzultována i s dalšími dotčenými odbory.

Šéf odboru vnitřní správy Bohumil Plchot kvůli tomu v pátek na svou funkci rezignoval.

"Škodu, která by jednáním odboru vnitřní správy vznikla, bude ministerstvo po ukončení šetření vymáhat na konkrétních lidech v souladu se zákoníkem práce," uzavírá ministerstvo.

Pilip: Kauza by neměla stát ministra křeslo
Úřadující předseda Unie svobody-DEU Ivan Pilip si podle ČTK nemyslí, že by měl ministr Pavel Němec, přijít o křeslo. "Je to talentovaný politik, který se dokáže poučit z chyb," řekl Pilip novinářům. Němcovu aféru bude podle něj vedení unie probírat v úterý.

Od Němce bude chtít slyšet, kdo je za aféru zodpovědný a jak chybné kroky napraví.

Jaká pravidla podle prvních poznatků odbor porušil:

- pronajímal nemovitosti na dobu 25 i 50 let za podmínek výrazně nevýhodných pro stát

- uzavíral smlouvy s dodavateli služeb na vysoké paušální částky bez specifikace obsahu služeb

- pronajímal nemovitosti, jejich rekonstrukce a údržbu za výrazně nevýhodných a nekontrolovatelných podmínek

- porušoval vnitřní pravidla schvalování a evidence smluv a objednávek

- přijal nejméně jednoho řidiče "načerno" s tím, že mu byl svěřen služební automobil, mobilní telefon a karta na čerpání pohonných hmot

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video