U Kandaháru se schyluje k bitvě

  • 52
V Afghánistánu se chystá klíčový boj, v němž se rozhodne o osudu poslední bašty Talibanu. K jihoafghánskému Kandaháru se celý den stahovali protitalibanští kmenoví bojovníci a americké letectvo vydatně bombardovalo pozice obrany města. Na dobytí Kandaháru se budou podílet i američtí vojáci speciálních jednotek. V oblasti jich operuje tisíc. Potvrdil to Pentagon s tím, že ovládají místní letiště. Jejich úkolem je vytvořit předsunutou operační základnu.

Taliban se ale nechal slyšet, že město nedá zadarmo: "Budeme bojovat do posledního dechu," řekl mluvčí hnutí Maulvi Abdullah.

Mluvčí Talibanu tvrdí, že vůdce bývalého vládního hnutí Mullah Mohammad Umar zůstává ve městě.

Opoziční síly letiště v neděli večer dobyly. V neděli v noci tam přistály vrtulníky s americkými příslušníky speciálních jednotek. Američtí vojáci se v oblasti rozmísťovali ve vlnách za podpory bombardérů a bitevníků, které nad letištěm hlídkovaly. Postupně vystoupilo několik set výsadkářů.

Nejmenovaný vojenský zdroj CNN potvrdil, že k nim postupně přibývají další stovky speciálně cvičených mužů.

Předvoj má obsadit kandahárské letiště
Podle ABC Američané přiletěli ze dvou letadlových lodí, které jsou na Blízkém východě a jejich hlavním úkolem prý má být získání plné kontroly nad letištěm poblíž Kandaháru.

PADL KUNDUZ

Představitelé opozice v pondělí ráno oznámili, že mají pod kontrolou poslední severoafghánskou baštu Talibanu - město Kunduz. Jak opozice útočila čtěte ZDE.

TALIBANCI SE VZDÁVAJÍ

V Kunduzu se vzdalo silám Severního spojenectví 750 zahraničních bojovníků hnutí Taliban. S nimi složilo zbraně 5000 příslušníků Talibanu z Afghánistánu. Opozice hodlá zajatce umístit v táboře nedaleko města Mazáre Šaríf a pak je předat OSN. Pět tisíc Afghánců propustí.

VZPOURA

Severní aliance pobila stovky zajatců

Vojenský zdroj, který si nepřál být jmenován, agentuře Reuters řekl, že americké vrtulníky nejprve přistály v Pákistánu a čekaly na setmění. Ve tmě pak přelétly do Afghánistánu.

Z oficiálních zdrojů informace o přistání Američanů zatím potvrzena nebyla. Pentagon se k informaci odmítl vyjádřit. "Nikdy nemluvíme o příštích vojenských operacích anebo o pohybu jednotek," řekl mluvčí Pentagonu plukovník Ken McClellan.

Kandahár je pevně v rukou Talibanu
Kandahár je stále pevně v rukou Talibanu, uvedli svědkové. Talibanští bojovníci jsou po městě rozmístěni na kontrolních stanovištích, avšak jejich počet v ulicích je mnohem menší než před několika měsíci.

"Nic jasně nenaznačuje, že by ustupovali, ale jsou tady ve velmi malém počtu," řekl jeden svědek. Dodal, že oddíly Talibanu zřejmě mají potíže se vzájemnou komunikací, což se projevuje špatnou koordinací obrany.

Síly Talibanu ve Spinbuldaku se chtějí vzdát
Talibanské síly ve městečku Spinbuldak v provincii Kandahár u pákistánských hranic prý jsou ochotny jednat s představiteli opozice o podmínkách, za jakých by se vzdaly.

Jeden z afghánských opozičních vůdců podporujících bývalého krále v pákistánské Kvétě novinářům řekl, že obě strany chtějí zahájit rozhovory a existuje naděje, že jednání skončí dohodou. "Naše kmeny obsadí Spinbuldak. Usilujeme o to, aby to bylo co nejrychleji," uvedl.

Oznámení o tom, že se síly Talibanu ve Spinbuldaku vzdají, přišlo několik hodin poté, co byli u Kandaháru vysazeni američtí vojáci.

Pákistán zvýšil kontrolu hranic s Afghánistánem
Pákistánská vláda zareagovala na přítomnost amerických jednotek na jihu Afghánistánu a v neděli večer nařídila zvýšit kontrolu hranic. Mezi pohraničníky byly rozdány fotografie Usámy bin Ládina a vyšších důstojníků jeho organizace Al-Kajda.

Podle některých zdrojů se Usáma bin Ládin nadále zdržuje v okolí Kandaháru, hlavní bašty Talibanu, na kterou se připravuje útok.

Expert: Američané nebudou na Kandahár útočit

Američtí vojáci však podle experta na vojenskou problematiku, majora Charlese Heymana, šéfredaktora prestižního časopisu Jane's World Armies nebudou na město útočit. Podle jeho názoru je úkolem Američanů obsadit a zajistí hlavní letiště, zablokovat veškeré přístupy k němu a vytvořit z něj svou základnu.

Britský expert připomněl, že boj ve městě je jedním z nejnebezpečnějších druhů války, který by zcela jistě stál mnoho lidských životů. Proto nepředpokládá, že by se do něj Američané nyní pustili.

Na druhé straně považuje za nezbytné, aby západní aliance vojáky do Afghánistánu poslala. Teprve s vojáky přímo na místě je totiž možno diktovat vývoj událostí, jinak nikoli. Problém samozřejmě je, "že se tím pádem sami stanete součástí rovnice," vysvětlil.

Zabít Umara není výhodné
Heyman vyslovil názor, že Američané prozatím neměli zájem Umara zabít, protože by to pro ně nebylo výhodné.

"Strávíte spoustu času vytvářením profilu vůdčího představitele, víte, s kým komunikuje, jak si počíná, jak se chová - a tím, že ho zabijete, o to vše přijdete. Pak nemáte vliv ani na boj o moc, který bude po jeho smrti následovat, a nevíte naprosto nic o novém člověkovi, který převezme vedení," řekl s tím, že Umar by se mohl stát terčem v závěru operace, až bude zcela zlikvidována vojenská síla Talibanu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue