Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

UÇK – Balkánská zombie?

  12:25aktualizováno  12:25
Dva roky po operaci NATO Essential Harvest v Makedonii se neustále doslýcháme o akcích albánských guerrilových jednotek. Albánská národní armáda (ANA) sdružuje pozůstatky kosovské a makedonské UÇK (Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Ushtria Çlirimtare e Kombatarë) a dále Národně osvobozeneckou armádu z okolí Preshevë, Bujanoce a Medvegjë – UÇPMB (Ushtria Çlirimtare Preshevë, Bujanoce, Medvegjë).

Na základě Daytonských  mírových dohod došlo k demilitarizaci UÇK a k její přeměně.
Původní guerrily se inkorporovaly do nově konstituovaných vojenských a policejních jednotek, část bojovníků hájí zájmy kosovských Albánců v politických kruzích a zbytek Kosovské osvobozenecké armády se zapojil do činností organizovaného zločinu.

Do určité míry byla tedy existence guerrilových jednotek legalizována jejich přeměnou na obranné a ochranné složky státu. Nejenom bývalý lídr UÇK Hashim Thaçi, ale i ostatní čelní představitelé Kosova, si uvědomují, že za současné koherentní přítomnosti mezinárodního společenství na Balkáně lze dosáhnout nezávislosti Kosova pouze mírovou cestou.

Rozpuštění Národně osvobozenecké armády Makedonie bylo ohlášeno v září 2001. S postupným plněním Ohridských dohod makedonskou vládou se situace částečně stabilizovala.

UÇK ztratila své opodstatnění a Albánci se snaží prosadit své požadavky spoluprácí na politické scéně. Polovojenské jednotky se tak stejně jako v sousedním Kosovu inkorporovaly do civilního života. Přetrvávajícím problémem v regionu je reziduum UÇPMB.

Tato armáda vznikla v demilitarizované zóně v jižním Srbsku, osídlené Albánci a spekuluje se, že její geneze byla podporována mezinárodním společenstvím resp. NATO.

Její vedení usilovalo o odtržení tohoto regionu a připojení k albánskému Kosovu. Poté, co v roce 2001 Aliance předala největší část demilitarizované zóny jugoslávským jednotkám, vydal vůdce UÇPMB Shefket Musliu prohlášení o demilitarizaci a rozpuštění jednotek. 

Albánci v okolí Preshevë, Bujanoce a Medvegjë jsou jediní, na které nebyla obrácena pozornost mezinárodního společenství a jejichž požadavky nebyly řešeny. 

Albánská národní armáda je tedy nástupkyní tří výše uvedených uskupení a její příznivci se rekrutují zejména z řad bývalé UÇPMB. Deklarují boj za vytvoření Velké Albánie, cíl jež opustily předchůdkyně Albánské národní armády s transformací v politické strany.

Odhaduje se, že její jednotky čítají okolo 200 mužů; není známo kdo stojí v jejím vedení a čí zájmy zastupuje. Nejméně má co nabídnout kosovským Albáncům, kterým jsou postupně předávány pravomoci v provincii a jež neustále věří v samostatnost Kosova.

Naproti tomu zástupci makedonských Albánců zažívají deziluzi z nesplnění všech požadavků, jež byly zahrnuty v Ohridské smlouvě.  Nejvíce může Albánská národní armáda nabídnout právě albánským obyvatelům jižního Srbska, kteří region považují za východní Kosovo, a jejichž žádosti nebyly vyslyšeny.

Obyvatelé regionu unaveni válkou nepodporují snahy Albánské národní armády a spíše věří reprezentantům politických stran. V současnosti se spíše jeví, že ANA je spíše reziduem nespokojených vzbouřenců, jež slouží jako zástěrka organizovanému zločinu.

Za obranu národních zájmů se tak schová výnosný obchod s lidmi a drogami putujícími po tzv. Balkánské cestě. Do jaké míry má Albánská národní armáda potenciál znovuzískat podporu obyvatelstva je diskutabilní a záleží na dalším vývoji v regionu. Konečným cílem kosovských Albánců zůstává nezávislé Kosovo, tedy varianta nepřijatelná pro mezinárodní společenství.

Nelze však očekávat od albánské politické reprezentace, že by změnila názor na guerrilové jednotky, které několikrát denunciovala a jež kazí Albáncům pověst. Stejně tak nelze předpokládat využití ANA představiteli makedonských Albánců.

S postupujícími snahami o demokratizaci a zejména decentralizaci Srbska bychom mohli očekávat snížení radikalistických a extremistických tendencí propagujících Velkou Albánii. Albánská národní armáda se tedy v současné době spíše jeví jako balkánská zombie, která je bezpečnostní hrozbou pro region pouze svým napojením na organizovaný zločin.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Letoun včasné výstrahy E-7T Wedgetail tureckého letectva
Turecko vyšle na Dny NATO v Ostravě unikátní letoun včasné výstrahy

Turecké letectvo se po třech letech vrátí na Dny NATO v Ostravě. A hned s unikátní premiérou. V září poprvé v České republice představí svůj letoun včasné...  celý článek

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh
Do výcviku záloh přijala armáda rekordní počet dobrovolníků

Do šestitýdenního armádního kurzu základní přípravy nastoupil rekordní počet zájemců o službu v aktivní záloze. Informovalo o tom velitelství výcviku ve...  celý článek

Polská skupina Orlik na Dnech NATO v Ostravě
Na Dny NATO v Ostravě se slétnou stíhači, akrobaté i průzkumné stroje

Moderní i historické stíhací letouny, průzkumné i transportní stroje a akrobatická skupina. Organizátoři blížících se Dnů NATO v Ostravě slibují na září na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.