U hranic státu chybí přechody

Staré Město, Olomouc - Existuje mezi Olomouckým krajem a Polskem "železná opona"? Hejtman Olomouckého kraje Jan Březina tvrdí, že ano. Alespoň pro zboží. Jen tři hraniční přechody mohou lidé z Olomouckého kraje využívat k tomu, aby obchodoval se svým jediným sousedem – Polskem. Po zbývajících deseti se za hranice lze dnes jen procházet po svých, na kole, případně na lyžích. Tak vypadá novodobá "železná opona" na severu země.
"Máme partnerství s polskou obcí Stronie Slaskie. Od nás k nim je to jen deset kilometrů. Kdybychom tam však chtěli přijet, najedeme devadesát kilometrů. Přes náš přechod můžeme jen pěšky," popisuje ironii situace Jaroslav Macek, starosta Starého Města na Šumpersku.

U Starého Města sice hraniční přechod, stejně jako u dalších devíti, existuje, ale ani příslušnost obou států k bývalému sovětskému bloku nedarovala obci možnost jezdit za sousedy automobilem. "Děláme to takto: zavoláme si a oni pro nás přijedou autem až na hranici, my tam přijedeme také, naše auto necháme před hranicí a tu přejdeme pěšky. Stejně se i vracíme," říká starosta.

Takové komplikace ale ztrpčují lidem na obou stranách hranice život, a hlavně neumožňují rozvoj oblasti. "Jsme stále konečná. Lidem by nevadilo, že ztratí část klidu. Je tady vysoká nezaměstnanost a v části obce u hranice není ani obchod. S přechodem by se zvýšil cestovní ruch, začalo by se podnikat," vyjmenovává starosta vysněné výhody.

Za státem však obec chodí s prosíkem o celnici už pět let. Marně. Nyní jí chce v jednáních v Praze pomoci také vedení Olomouckého kraje. "Není to normální stav. Je to jak železná opona," míní hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL). Olomoucký hejtman Jan Březina tvrdí, že hranice je neprostupná hlavně pro zboží. "Vlády obou zemí tento problém moc nepálí. Na druhé straně hranice ale žije 5 milionů lidí. To je obrovský potenciál pro obchod. Ten ale stagnuje,"  říká politik.

Ministerstvo vnitra se rozšíření, byť jen jediného přechodu z Olomouckého kraje do Polska, nezabývá. "Zatím jsme o tom nejednali," uvedl Jiří Hájek z ministerstva.
Mluvčí Generálního ředitelství cel Ivana Bednářová ovšem novému přechodu žádnou naději nedává. "Neuvažujeme o rozšiřování tohoto přechodu, ani o stavbách dalších přechodů. Vláda dala stop, neboť se čeká na vstup země do Evropské unie. Dokončujeme pouze rozestavěné celnice," řekla Bednářová.

Politické rozhodnutí se ale místním politikům nelíbí. "Podle největších optimistů budeme v EU už v roce 2004. Střízliví optimisté jako já si myslí, že to bude až v roce 2007. Je nepředstavitelné, že to tady bude fungovat dalších šest let stejně jako nyní," kritizuje hejtman Březina.

Kraj sousedí se dvěma polskými vojvodstvími. Jeho zastupitelé nedávno schválili deklaraci o spolupráci mezi Olomouckým s Dolnoslezským krajem. Deklaraci bude následovat Dohoda o spolupráci. Hejtman Olomouckého kraje a maršálek druhého sousedního regionu – Opolského vojvodství – jsou dokonce rozhodnuti proti "železné oponě" protestovat hapenningem.

"Chceme na podzim uspořádat seminář o propustnosti hranice a pozvat i lidi z ministerstev. Zřejmě při té příležitosti maršálek přenese pytel brambor na českou stranu a já do Polska basu piv," prozradil mezinárodní plán Březina.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video